• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Západné Francúzsko

Západné Francúzsko tvorí päť regiónov: Bretónsko, Normandia, Západná Loire, Poitou-Charentes a Údolie Loire.


Bretónsko (Brittany, Bretagne)
Bretónsko je najzápadnejším kútom Francúzska a Bretónci sú so svojim keltským pôvodom bližšie ku Škótom či Írom, než k Francúzom. Dlhé storočia nemohli Bretónci vo Francúzsku hovoriť svojim pôvodným jazykom, v súčasnosti je však bretónčina opäť na vzostupe a nedávno vznikla aj prvá televízia vysielajúca v bretónskom jazyku.
Bretónsko má ku Škótsku či Írsku blízko nielen kultúrne – podnebie je tu drsné, s častými dažďami, hlavným tradičným spôsobom obživy je rybárstvo, ľudia sú tu hrdí, pritom veľmi prívetiví a pohostinní.

Turistov do Bretónska lákajú jedinečné festivaly so skvelou bretónskou hudbou a atmosférou (napr. júlový Cornouaille Festival v Quimper, augustový Interceltic Festival v Lorient či Stredoveký festival v Dinan v septembri), ale najmä stovky kilometrov fascinujúceho pobrežia s množstvom dramaticky pôsobiacich útesov a zálivov.

Ďalším lákadlom sú megalitické útvary z čias najstaršieho osídlenia na tomto území (spomeňte si na Asterixa a Obelixa :-) - pochádzajú práve z Bretónska) – v blízkosti Carnacu sa k nebu týčia tisícky kameňov postavených približne pred 6000 rokmi v páse dlhom niekoľko kilometrov. Ide pravdepodobne o zvyšky kultových pamiatok ľudu z doby kamennej, ktorý pestoval kult slnka a mesiaca.

Jedným z najkrajších miest v Bretónsku a vo Francúzsku vôbec je mys Cap Fréhel na Smaragdovom pobreží. Tvoria ho strmé skalnaté útesy z červeného, šedého a čierneho pieskovca, ktoré sa zdvíhajú do závratnej výšky priamo z mora. Okolie mysu spolu s priľahlými neobývanými ostrovmi tvoria prírodnú rezerváciu.

Žiaden návštevník Bretónska neobíde ani mesto s opevnením St. Malo, ktoré vzniklo v 13. storočí a dnes je i známym strediskom jachtingu.
Najväčšími mestami v Bretónsku sú Brest a Rennes.

Údolie Loire (Center Loire Valley) a Západná Loire
Pozdĺž najdlhšej francúzskej rieky Loire (má viac než tisíc kilometrov) sa rozprestiera nádherný nížinatý kraj s množstvom renesančných zámkov a klasických gotických katedrál, z ktorých na vás dýchne duch starého (a bohatého) Francúzska.

Cestu po Loire môžete začať 130 kilometrov od Paríža v meste Orleans; od Angličanov ho oslobodila v roku 1429 Johanka z Arku a jej pamätník dnes dominuje hlavnému námestiu.
Z Orleans sa vyberte po rieke na západ – po celý čas budete míňať množstvo pozoruhodných zámkov. Jedným z prvých na pravom brehu bude Blois, ktorého časti pochádzajú z 13. storočia, na ľavom brehu (kde leží väčšina zámkov) zasa monumentálny Chambord s viac než 30 kilometrami hradieb. V bývalom kráľovskom sídle, kde sa usporadúvali poľovačky, sa nachádza 440 izieb a samostatný komín na každý deň v roku...

Najnavštevovanejším zámkom v Údolí Loire je Chenonceau (blízko mesta Tours) plný vzácneho nábytku, ktorého dvojpodlažné galérie sa klenú nad riekou – a vy sa môžete plaviť priamo popod ne.
Ďalej v regióne Západná Loire si už budete môcť okrem histórie vychutnať aj tradičnú prímorskú dovolenku. Ešte vo vnútrozemí však nezabudnite navštíviť napríklad prastaré keltské mesto Vannes s katedrálou a obranným valom.

Hlavným strediskom regiónu je prístav Nantes, kde môžu turisti obdivovať prekrásne záhrady aj masívnu pevnosť z 15. storočia.
Najznámejším letoviskom oblasti je La Baule, ktoré leží asi 60 kilometrov severne od Nantes.
Pozoruhodnou atrakciou v blízkosti miest Saumur a Angers sú vápencové jaskyne – vznikli ťažbou vápenca potrebného na stavbu množstva zámkov popri Loire, dnes sa v jaskyniach usídlili reštaurácie, vínne pivnice, ale nájdete tu aj kaplnky či kolónie umelo pestovaných húb.

Jedným z najstarších a na architektúru najbohatších miest je Poitiers. Odrazovým mostíkom pre dobývanie Nového sveta bol kedysi La Rochelle s príjemným prístavom a arkádami lemovanými dlažobnými kockami, ktoré sem kedysi navozili lode z Kanady (používali ich ako záťaž).
Majetnejší Slováci pri návšteve tohto regiónu určite neobídu Cognac („Koňak“), centrum výroby svetoznámeho koňaku – brandy.

Normandia
Normandia je krajinou histórie – aby sme boli presní, treba povedať, že najmä histórie vojenstva. O oblasť blízko britských ostrovov sa bojovalo v najstarších časoch, neskôr v časoch Johanky z Arku a tu sa začala aj invázia spojeneckých vojsk počas druhej svetovej vojny. V Rouen, jednom z dvoch centier regiónu (druhým je Caen) si môžete prezrieť námestie, kde bola v roku 1431 upálená Johanka z Arku. Samozrejme to však nie je jediná atrakcia mesta rozdeleného – rovnako ako Paríž - riekou Seina: určite vás zaujme jedna z najvznešenejších francúzskych katedrál či renesančná mestská veža a živé centrum s príjemnou atmosférou.

V Rouen, ale najmä v meste Giverny, nájdete aj viacero miest, ktoré zvečnil maliar Claude Monet – v Giverny si môžete prezrieť múzeum v jeho bývalom vidieckom dome i slávnu záhradu s vodnými ľaliami.

Zrejme najpozoruhodnejším miestom v Normandii je však Mont Saint-Michel, mestečko s opátstvom z 14. storočia postavené na ostrovčeku v mori vzdialenom dva kilometre od pobrežia. S pevninou ostrov spája umele vytvorený násyp s cestou, ktorý nikdy nezaleje voda. Pri odlive voda klesá až o štrnásť metrov (ostrov sa vtedy ocitne uprostred piesčiny) a návštevníci môžu pozorovať, ako more priamo pred ich očami rýchlo ustupuje či naopak zalieva okolie ostrova.

Mont Saint-Michel je jednou z najväčších architektonických krás sveta a po Eiffelovej veži a Louvre tretia najnavštevovanejšia turistická atrakcia vo Francúzsku.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 04.04.2002