• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Juhozápad

Aquitaine
Hlavným strediskom kraju viníc, luxusných letovísk, kúpeľov a rybárskych prístavov je Bordeaux, štvrté najväčšie mesto v krajine. V oblasti na úplnom juhovýchode Francúzska nájdete 240 kilometrov nádherných bielych pieskových pláží a v ich blízkosti množstvo známych letovísk ako napríklad Royan, Arcachon a Hossegor.

História regiónu siaha až do najstarších čias – v jaskyniach v blízkosti Les Eyzies, Meyral a Villars boli objavené stopy ľudskej činnosti staré 20-tisíc rokov. Oblasť s mnohými galskými usadlosťami bola neskôr dobitá Rimanmi, dlhý čas bola aj v rukách Angličanov.

Hlavné mesto Bordeaux, „akoby zmiešané Versailles s Antverpami“ (Victor Hugo), je jedným z najlepších príkladov klasického európskeho mesta vystavaného v 18. storočí: slnečné ulice s klasickými architektonickými líniami, prekrásne záhrady a najväčšie námestie v Európe... Na počiatku rozkvetu mesta bola skutočnosť, že sa stalo jedným z najväčších dodávateľov vín do Anglicka a aj dnes je to jedno z najlepších miest na ochutnávanie vín na svete – najlepšie urobíte, ak sa vyberiete priamo do viníc na vidiek.
Vybrať sa môžete aj do mesta Dax, kde sú preslávené kúpele a bohato vyzdobená katedrála.

Viac informácií o regióne: www.cr-aquitaine.fr.

Stredné Pyreneje (Midi-Pyrenees)
Do tohto regiónu lákajú množstvo turistov najmä skalnaté Pyreneje a štýlové stredoveké dedinky - „bastidy“.
Jednou z netradičných atrakcií je sieť vodných ciest, riek a umelých kanálov – najznámejšou vodnou cestou je Canal du Midi, sieť spojení s množstvo oválnych vzdúvadiel a kamenných mostov, po ktorej sa môžete preplaviť z Atlantického oceánu do Stredozemného mora. Táto atrakcia je zapísaná v UNESCO zozname svetového kultúrneho dedičstva.

Hlavné mesto regiónu Toulouse je francúzskym centrom leteckého priemyslu (sídli tu Airbus), turisti ho však poznajú najmä vďaka typickým budovám z ružových tehál a benediktínskemu opátstvu z 11. storočia s románskou Bazilikou Sv. Serinina.

Oplatí sa vám navštíviť aj mesto Albi, kde je pastvou pre oči rozsiahla katedrála St. Cecile či nádherný starý most cez rieku Tarn. V okolí mesta nájdete aj zaujímavé bastidy (dedinky) – zamierte do Puycelsi, Bruniuelu alebo Cordes, osady z 13. storočia s desiatkami zreštaurovaných sídiel fungujúcich ako hotely.

Zaujímavé je aj trhové mestečko Figeac, mesto Rocamadour a dedinka St. Cirq la Popie, ktorá v minulosti získala titul najkrajšej dediny vo Francúzsku. Západne od Toulouse nájdete domov štvrtého mušketiera D''Artagnana, usadlosť Auch, kde sa pred katedrálou Sv. Márie koná každú nedeľu doobeda známy trh.  


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 04.04.2002