• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Juhovýchod

Juhovýchod Francúzska
Juhovýchod Francúzska tvorený štyrmi oblasťami (+ Korzika) patrí medzi turistami k najvyhľadávanejším miestam Francúzska. A je tu skutočne z čoho vyberať: od lyžovačky v zasnežených Francúzskych Alpách až po najlepšie európske letoviská na Azúrovom pobreží

Provensálsko (Provence)
Hlavným mestom Provensálska je významný prístav Marseille. Zrejme najznámejším historickým centrom oblasti je Avignon. Slnečné mesto s romantickou atmosférou obkolesuje 13 kilometrov hradieb zo 14. storočia, veľkými atrakciami sú aj Pápežský palác a záhrady v Rocher des Doms či slávny most St. Bézénet.

Blízko Avignonou v Orange môžete vidieť Víťazný oblúk postavený na počesť Júliusa Cézara a obrovské, vynikajúco zachované divadlo z dôb cisára Augustusa. Zaujímavým zážitkom je aj návšteva miest Aix-en-Province a Nimes.

Symbolom Provensálska je vrch Mont Ventoux, na jeho úpätí nájdete jeden z najsilnejších vodných prameňov na svete – Fontaine de Vaucluse.

Viac informácií o Provensálsku nájdete na www.provence-beyond.com.

Rhone-Alps
Hlavným strediskom tohto rozsiahleho alpského regiónu rozprestierajúceho sa na brehoch rieky Rhône je Lyon, kedysi centrum Galskej ríše, dnes druhá najväčšia mestská aglomerácia vo Francúzsku, kde sa zbiehajú všetky cesty tohto regiónu. Dopraviť sa sem môžete nielen po diaľnici či rýchlovlakom TGV z Paríža (za dve hodiny), ale aj atraktívnym spôsobom – loďou po rieke Rhône z mesta Avignon alebo z Dijonu (rieka Saône).

Historické centrum Lyonu bolo v roku 1998 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Okrem iného tu nájdete Odéon, najstarší rímsky amfiteáter vo Francúzsku, ktorý pojme naraz až 3000 divákov. Obrovskou atrakciou je monument Aréna troch Galov na svahoch kopca Croix Rousse – kedysi tu zasadal tribunál Galskej ríše.

V štvrti Vieux Lyon (Starý Lyon) zasa nájdete pamiatky z obdobia renesancie, dominantou je St-Jean Cathedral z 12. storočia.

V Lyone je až 23 rôznych múzeí. Beaux-Arts Museum je druhým najvýznamnejším múzeom vo Francúzsku po Louvre a nájdete tu širokú kolekciu exponátov, od artefaktov zo starovekého Egypta až po maľby z 20. storočia. Oplatí sa vidieť aj Múzeum textilu, Múzeum tlače a bankovníctva, Múzeum dekoratívneho umenia či Múzeum súčasného umenia s vynikajúcou kolekciou prác od konca 60. rokov.

Lyon je aj presláveným centrom kulinárstva; miestnych špecialít je príliš veľa na to, aby sa dali vymenovať, záujemcovia o ich ochutnávanie môžu začať „prehliadku“ mesta na tunajšom trhu, ktorý je najväčším v Európe.

Ak sa z Lyonu vydáte 40 kilometrov na severovýchod, dorazíte do Pérouges, nádherného stredovekého mesta s množstvom umelcov a miest na nákupy darčekov. Pri ceste opačným smerom – na juh – sa po necelých tridsiatich kilometroch ocitnete v Vienne, meste známom rímskymi monumentmi a rannostredovekými kostolmi.

Asi 140 kilometrov od severovýchodne od Lyonu nájdete „Benátky Álp“ – mestečko Annecy so zámkom z 12. storočia, úzkymi uličkami a pokojnými vodnými kanálmi. Blízko neho je jazero Annecy, v okolí ktorého môžete obdivovať krásnu prírodu.

Pod najväčším európskym vrchom Mont Blanc leží známe lyžiarske stredisko Chamonix, ktoré je zároveň centrom tradičnej kultúry tohto regiónu.

V univerzitnom meste Grenoble nájdete kostol Sv. Laurenta a pod ním hrobku zo 6. storočia, návštevníci môžu obdivovať aj rannorenesančný Justičný palác, v blízkosti ktorého sa narodil známy spisovateľ Stendhal. V Grenobli je aj veľmi zaujímavé múzeum.
Región Rhone Alps môžete obdivovať aj z „Napoleonovej cesty“ (Route Napoléon) – z Grenoblu do Cannes na brehu mora (Provensálsko).

Riviera
Letoviská na Francúzskej riviére a Azúrovom pobreží (Cote d´Azur) patria k najvyhľadávanejším – a najdrahším – v Európe. Z jednej strane tiché Stredozemné more, z druhej strany majestátne Alpy, a vo všetkých letoviskách prvotriedny servis, noblesné promenády a príjemná klíma. Okrem skvelých pláží a luxusných hotelov a obchodov tu však nájdete napríklad aj množstvo príjemných rybárskych mestečiek a prístavov (Antibes, Golfe-Juan, Juan-les-Pins, ...)

Hlavným mestom regiónu je Nice, ani mená ďalších dôležitých letovísk vám však určite nie sú neznáme: Monaco, St. Tropez, www.cannes-france.com Cannes…

Viac informácií o zaujímavostiach na Francúzskej riviére: www.crt-riviera.fr.

Languedoc-Roussillon
Centrom celého regiónu, v ktorom sa majestátne Pyreneje dotýkajú Stredozemného mora, je mesto Montpellier. Dynamické univerzitné mesto je typické originálnymi balkónmi z tepanej ocele, jeho pýchou sú aj botanické záhrady a verejné fontány z 17. a 18. storočia. Nájdete tu aj šesť múzeí a nádhernú gotickú katedrálu St-Pierre.

Centrom Roussillonu, druhej z dvoch častí provincie, je zasa mesto Perpignan. V tejto oblasti je zjavný silný vplyv susedného Katalánska a zúčastniť sa tu môžete dokonca aj na býčích zápasoch (mestečko – či skôr dedina - Collioure). V prvej polovici šesťdesiatych rokov vláda výrazne investovala do úpravy takmer dvoch stoviek kilometrov pláží s cieľom vytvoriť „Novú Riviéru“ a tak si tu dnes môžete dosýta vychutnať čaro prímorskej dovolenky. Nachádza sa tu niekoľko rozľahlých rekreačných stredísk, kde nájdete skutočne všetko, čo by ste mohli na dobrý oddych potrebovať. Na svoje si tu dokonca prídu napríklad aj milovníci vína – v oblasti Languedoc sa dorába až tretina všetkých francúzskych stolových vín.

Viac informácií o regióne nájdete na www.cr-languedocroussillon.fr/tourisme.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 04.04.2002