Paríž - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Víťazný oblúk (Arc de Triomphe / Etoile)
Výstavba Víťazného oblúku začala v r.1806 na príkaz Napoleona, krátko po jeho víťazstve v Austerlitz. Sú v ňom vyryté názvy dôležitých víťazstiev, ktoré vybojoval Napoleon počas svojej éry, vo vnútri sídli malé múzeum dokumentujúce históriu stavby.

Z vrcholu oblúku je skvelý výhľad na Paríž a jeho hlavné triedy, ktoré sa od oblúka hviezdicovo rozbiehajú do dvanástich smerov. Najznámejšou z nich je bulvár Elyzejské polia (Champs Elysées) známy svojou obchodnou zónou, podnikmi ako kabaret Lido či reštaurácia Fouquet ale i množstvom štýlových (a nie práve lacných) kaviarní.

Smerom na západ, vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov, vidíte mladšieho brata Víťazného oblúka - modernú stavbu Le Grande Arche de la Défense.

Katedrála Notre Dame de Paris
Na mieste tejto najznámejšej francúzskej katedrály bol pôvodne galsko-rímsky chrám zasvätený Jupiterovi, neskôr kresťanská bazilika a románsky kostol. Výstavba tohto gotického chrámu sa začala v r. 1163 a bola dokončená približne o 200 rokov neskôr, okolo roku 1345.

Zaujímavosťou je, že všetky cestné vzdialenosti vo Francúzsku sa rátajú od "nultého kilometra", ktorý priradili práve námestiu pred Notre-Dame.

Eiffelova veža
Eiffelova veža bola postavená pri príležitosti Medzinárodnej výstavy v Paríži konanej v r. 1889.

Spomedzi 700 návrhov predložených na výberové konanie jednoznačne zvíťazil projekt Gustava Eiffela. Napriek protestom značnej časti parížskej verejnosti, ktorá projekt odmietla ako neestetický, sa stavba predsa zrealizovala a obohatila Paríž o jedinečnú dominantu.

Eiffelova veža meria 300 m (320.75 m vrátane antény) a do r.1930 bola najvyššou stavbou na svete. Stavba má tri poschodia z ktorých je prekrásny výhľad. Na najvyššom poschodí sa nachádza bar, obchod so suvenírmi a nedávno zreštaurovaná kancelária Gustava Eiffela.

Sacre Coeur / Montmartre
Od dôb, kedy je dochovaná prítomnosť kultúrneho človeka na území dnešného Paríža, slúžil vŕšok (malo kedysi lokáciu) Montmantre ako miesto vykonávania bohoslužieb. Na jeho vrchole, kde už odpradávna stáli Druidské, Galské a neskôr aj rímske chrámy, sa od konca 19. storočia týči biela bazilika Sacre Coeur (Sväté srdce) navrhnutá v byzantskom štýle.

Interiér kostola zdobí jedna z najväčších sakrálnych mozaík, spodobujúca Krista s otvoreným náručím. V neďalekej zvonici hlaholí 19 tonový "Savoyarde", ktorý pre zmenu patrí medzi najťažšie zvony na svete.

Zvláštnosťou je, že táto snehovo biela stavba v skutočnosti nie je natretá. Jej beloba pochádza z kameňa, ktorý sa pri kontakte s dažďovou vodou potiahne bielym povlakom.

Le Grande Arche de la Defense
"Arche de la Defense" je mrakodrap, vládna administratívna budova, umiestnená v modernej obchodnej časti - La Defence, v západnej časti Paríža. Nachádza sa na námestí Place de la Defense, na jednej osi s Arc de Triomphe a Champs Elysees.

Grande Arche bola postavená dánskym architektom Ottom van Spreckelsen v r. 1989 na 200. výročie Francúzskej revolúcie (1789). Je to 106 m vysoká biela kocka, ktorá má konštrukciu z predpnutého betónu pokrytú sklom a kararským mramorom z Talianska. Keď ju navrhla a postavila francúzska inžinierska spoločnosť Bouygues, jej veľkolepá architektúra bola považovaná za odvážny technologický počin.

Námestie republiky (Place de la Republique)
Place de la Republique (Námestie republiky) je srdce rušného parížskeho života. 24 hodín denne tu môžete nakupovať, stolovať, zabávať sa, alebo len tak pozorovať veľkomestský zhon.

Námestie Bastily (Place de Bastille)
Keď prekročíte Seinu a pokračujete cez Boulevard de la Bastille, dôjdete na miesto, kde sa nachádza Bastille Saint - Antoine. Stavba bola hlavnou časťou obranného opevnenia postaveného v r. 1370 na príkaz Karola VI. Ľudovít XIV. dal zbúrať jej bašty, ale Bastilu zachoval ako prepychové väzenie pre významných ľudí. Počas francúzskej revolúcie sa tento symbol monarchie stal cieľom útoku ľudových más.

Na pripomenutie Júlovej revolúcie, kedy bol autokratický Karol X. nahradený "Občianskym kráľom" Louis-Philippom, bol v r. 1830 na Place de la Bastille vztýčený stĺp, na ktorého vrchole je umiestnená socha symbolizujúca ducha slobody. Dnes námestie lemuje Opera Carlosa Otta, kanál Saint-Martin a Parížsky prístav.

Námestie svornosti (Place de la Concorde)
Medzi Champs Elysées a Záhradami Tuileries leží Place de la Concorde (Námestie svornosti). Na námestí s rozlohou 84,000 m2, zdanlivo naklonenom na všetky strany a s hlučnou premávkou, sa človek môže cítiť stratený, ľahko však nájde Luxorský Obelisk - 23 m vysoký monolit z ružového granitu vážiaci 220 ton.

Obelisk ozdobený hieroglyfmi velebiacimi panovanie faraóna Ramsesa II. je starý 3 300 rokov. Do Paríža sa dostal ako dar egyptského miestokráľa Méhémet Aliho Karlovi X-temu. V roku 1829 ešte neexistovala kontajnerová doprava, takže obelisk putoval do Francúzska celé tri roky.

Place des Vosges
Námestie vybudované počas vlády Henricha IV., predstavuje jeden z príkladov výborného architektonického plánovania. Na stavby cca 40 nákupných arkád a domov tvoriacich námestie, bol použitý najmä kameň a tehly. Mnoho Parížanov považuje Place des Vosges za jedno z najkrajších námestí v meste.

Place Dauphine
Place Dauphine, na "Ile de la Cite", je po "Place des Vosqes" druhým najdôležitejším parížskym kráľovským námestím zo 17. storočia. Celé je vystavané z tehly a bieleho kameňa a jeho uzatvorené trojuholníkové nádvorie ponúka atmosféru kľudu a harmónie.

Múzeum Louvre
História Louvre sa datuje od r. 1190, kedy na týchto miestach stála vojenská pevnosť. Neskôr sa z nej stala kráľovská rezidencia, ktorú v roku 1793 zmenili na múzeum.

Bohatá zbierka svetového umenia, ktorá zapĺňa galérie a depozitáre Louvre, pokrýva obdobie dlhé 3 000 rokov. Zbierky sú rozdelené na Západné umenie od stredoveku po r.1848 a umenie civilizácií, ktoré ho ovplyvnili. Okrem týchto častí je tu sekcia venovaná histórii Louvre ako aj miestnosti venované africkému, ázijskému, oceánskemu a americkému umeniu.

Medzi najznámejšie diela, ktoré môžete v Louvri nájsť, patria Mona Lisa, Radeau de la Meduse (Plť Medúzy) a Milétska Venuša.

Múzeum Orsay
Ak máte radi diela impresionistov či iné diela francúzskeho umenia vytvorené v období rokov 1848 a 1914, rozhodne toto múzeum neobíďte.

Zbierky sú umiestnené v príťažlivej budove, ktorá pôvodne slúžila ako železničná stanica a obsahuje diela takých autorov akými sú Delacroix, Degas, Manet, Renoir, Monet, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Cezanne či Matisse.

Georges Pompidou Center / Beaubourg
Centrum Pompidou, takisto známe ako Beaubourg, bolo postavené v r. 1977 za vlády prezidenta Georges Pompidou. Moderný design (centrum vyzerá tak trochu ako naftová rafinéria) kontrastuje s okolitými budovami zo začiatku 19. storočia. V komplexe nájdete múzeum, veľkú knižnicu, umelecké galérie, koncertnú sieň a centrum industriálneho designu.

Múzeum moderného umenia má určite najpočetnejšiu zbierku na svete. Nachádza sa tu vyše 36 000 exponátov, medzi ktorými nechýbajú diela Picassa, Matissa, Kandinského.

Na námestí pred vchodom do Centra, takmer každý deň vystupujú mímovia, žongléri, hltači ohňa a ďalší pouliční umelci. Nevynechajte fontánu na Námestí Igora Stravinského situovanú vedľa Centra a Halles Quarter o dva bloky ďalej.

Rodinovo Múzeum
Múzeum geniálneho sochára Auguste Rodina (1840-1917) sa nachádza v Rococo Hôtel Biron, v ktorom umelec žil a pracoval. Môžete tu uvidieť diela "Mysliteľ", "Pekelná brána", "Mešťania z Calais", "Balzac" a mnoho ďalších.

Chateau de Versailles
Palác vo Versailles sa nenachádza priamo v Paríži, ale predstavuje asi najlepší tip na jednodňový výlet, ktorý môžete absolvovať počas návštevy mesta.

Palác dal postaviť Ľudovít XIV. Zakrátko po svojom dokončení sa miesto stalo sídlom dvora a hlavným mestom Francúzska. Ľudovít XIV. sa prostredníctvom obrovských rozmerov (západná fasáda paláca je dlhá skoro 700 metrov), dokonalého remeselného prevedenia a majstrovských diel francúzskych umelcov pokúsil demonštrovať silu a moc svojho kráľovstva. Rozhodne nie bezúspešne.

Popri pozoruhodných ukážkach architektonického umu, neprehliadnite Galerie des Glaces (Zrkadlovú galériu), Apolónov salón, kráľovskú kaplnku a Le Petit Appartement. Rezervujte si čas aj na prehliadku výnimočného parku zaberajúceho vyše 200 akrov, v ktorom nájdete budovy Grand Trianon, letné sídlo Ľudovíta XIV. a Petit Trianon, postavený Ľudovítom XV.