Nemecko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Používa sa jednotná európska mena Euro. V súčasnosti je Euro oficiálnou menou 12 členských štátov EÚ. Prvé Euro mince a bankovky boli v Nemecku uvedené do obehu v januári 2002; nemecká marka bola v obehu do 31. decembra 2001. V súlade s ''Joint Declaration'' sa používala do 28. februára 2002, keď bola nahradená Eurom.

Mena: 1Euro () = 100 centov. Bankovky sú denominované v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5. Mince sú v hodnotách 2, 1 a 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent.

Poznámka: Koncom roku 2001 Eurošeky prestali byť garantované a nebolo ich možné viac speňažiť. Pri určitých finančných transferoch sa však používajú doposiaľ, avšak bez garancie.

Zmenáreň
Zahraničnú menu a cestovné šeky si môžete zameniť v bankách, zmenárňach, pošte, letisku, železničnej stanici, prístavoch a vo väčších hoteloch za oficiálny výmenný kurz.

Kreditné & debetné karty
Približne 60 percent všetkých obchodov ich akceptuje, ďalej môžete nimi vykonať platby na čerpacích staniciach, v reštauráciách a hoteloch. Turistom z iných západných európskych krajín, Kanady a USA doporučujeme disponovať hotovosťou kvôli menšej akceptovanosti kreditných kariet ako sú zvyknutí v ich rodných krajinách. Väčšina kreditných kariet je akceptovaná. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty.

Eurošeky: sú akceptované do hodnoty 205. Je možné ich zameniť v administratívnych štvrtiach, bankách a poštách.

Cestovné šeky
Vo všeobecnosti poskytujú najvýhodnejší výmenný kurz. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v librách, v Euro a v US dolároch.

Menové obmedzenia
pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia.

Úradné hodiny v bankách: Po, Ut, Str a Pia 0830-1300 a 1430-1600 Štvr 0830 - 1300 a 1430-1800 (mnohé banky majú otvorené i počas obednajšej prestávky).

Strava a nápoje
Hlavným jedlom v Nemecku je obed, okolo siedmej večer Nemci zvyčajne konzumujú ľahký snack. Raňajky servírované v domácnostiach a hoteloch zvyčajne zahŕňajú varené vajcia, krajce chleba s džemom, med a tenké plátky syra. Turisti v baroch rýchleho občerstvenia, mäsiarstve, v pekárni alebo kaviarni si môžu kúpiť grilované alebo varené párky (WURST) s chrumkavým krajcom chleba alebo zemiakovým šalátom (stojí približne 3 Euro, v závislosti od stravovacieho zariadenia).

Na upokojenie „žalúdka“ sú výborné i krajce chleba plnené všetkými druhmi párok, teplým mäsom (LEBERKÄSE), v octe nakladané slede, uhorky a plátky z cibule alebo syra. Ťažko sa odmieta tradičná jablková štrúdľa, rozmanitosť ovocia a miestne syrové špeciality. V Nemecku je úžasne široký výber chleba. Menu, ktoré si objednáte v bežných hostincoch (nad cenu E10), pozostáva z troch chodov: najobľúbenejším počiatočným chodom je polievka. Hlavný chod pozostáva zo zeleniny a/alebo šalátov, zemiakov, mäsa a omáčky. Tretí chod tvorí puding (BLANCMANGE), ovocie alebo zmrzlina.

V reštauráciách často servírujú pivo alebo víno. Zákazníci si zvyčajne popoludní rezervujú koláče a cukrovinky v miestnej KAFFEE UND KUCHEN, ktoré si zvyčajne berú domov. Servírovanie kávy v tzv. KAFFEE UND KUCHEN nenájdete len v mestách a dedinách, ale i v blízkosti obľúbených turistických miest. V celej západnej časti krajiny sa vyskytuje množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú medzinárodnú kuchyňu (čínska, grécka, turecká a iné). Obsluha je štandardná – čašníkmi a čašníčkami. K dispozícii sú i somoobslužné reštaurácie. V pekárňach a mliekárňach si kúpite len ľahké pokrmy. Miestne špeciality zahŕňajú enormný rozsah výberu.

Frankfurt a Hessensko
Rebierko s kapustou (RIPPCHEN MIT SAUERKRAUT) a samozrejme frankfurtské párky a Volské prsia so zelenou omáčkou, cibuľový koláč a frankfurtské venčeky.

Vestfálsko a Severné Porýnie
RHEINISCHER SAUERBRATEN (hovädzina marinovaná v cibuli, sultanas, pimento, atď), zemiakové šišky (REIBEKUCHEN), korenené hovädzie s PFEFFER-POTTHAST (spiced beef with bay leaves) a MOSELHECHT (Moselská šťuka so smotanovou syrovou omáčkou). Vestfálsko je známe tiež údenou šunkou, párkami a perníkovým chlebom PUMPERNICKEL.

Stuttgart a Bádensko
SCHLACHTPLATTE (kyslá kapusta, párky z pečienky a varené bravčové). Je tu značný výber paštét (MAULTASCHENi), obľúbené sú i SPÄTZLE (halušky), EINGEMACHTES KALBFLEISCH (dusené teľacie mäso s bielou omáčkou) a SCHWARZWÄLDER KIRSCHTORTE (čerešňová torta čiernej hory).

Mníchov a Bavorsko
LEBERKÄS (chlieb z pečene a hovädzieho mäsa), rozmanitý výber knedlíkov, SPANFERKEL (mladé prasiatko), známa WEISSWURST (biela saláma), ŠTRÚDLE, LEBERKNÖDELSUPPE (pečienková knedľová polievka), Norimberské perníky (NÜRNBERGER LEBKUCHEN) a Norimberská paštétová saláma.

Hamburg a Severné Nemecko
HAMBURGER AALSUPPE (polievka z úhorov, rakov a morských rakov), LABSKAUS (usmažené vajcia na rozžeravenej panvici), červená krupicová kaša so smotanou alebo vanilkovou omáčkou (ROTE GRÜTZE MIT SAHNE ODER VANILLESOSSE), údený úhor, RUMTOPF (ovocie marinované v rume), Lübecký marcipán, HEIDSCHNUCKENBRATEN (Lüneburgská pohanská baranina), ryba so zelenou omáčkou, BAUERNFRÜHSTÜCK (omeleta s vysmážanými zemiakmi, paradajkami a cibuľou) a plátky chleba plnené rybami alebo prawns.

Brémy
KOHL UND PINKEL (zimná kapusta a klobása), MATJES HERING (biele slede), polievka z úhorov a HANNOVERSCHES BLINDHUHN (na rozpálenej panve vyprážaná slanina, zemiaky, zelenina a ovocie).

Berlín
EISBEIN MIT SAUERKRAUT (zomleté bravčové s kapustou) a zemiakovou kašou, BOULETTEN (hamburger), KARTOFFELPUFFER (zemiakové hranolky), EIERPFANNKUCHEN (vaječný koláč), BERLINER PFANNKUCHEN (placky), a BERLINER WEISSE MIT SCHUSS (pivo zvyčajne zmiešané s malinovým sirupom).

Brandenburgská brána
TELTOWER RÜBCHEN (redkvičky), MOHNPRIELEN a MOHNSTRIEZEL (pečivo a vianočka s makovými semienkami), Morchelgerichte (pokrm z húb), kraby, EBERSWALDER SPRITZKUCHEN (placky), SCHWARZSAUER MIT BACKPFLAUMEN UND KLÖßEN (čierny puding so slivkami a knedlíkmi).


Sasko
LEIPZIGER ALLERLEI (zelenina v bielej omáčke), DRESDNER STOLLEN (nemecký vianočný koláč) a SPECKKUCHEN (koláč zo slaniny).

Sasko-Anhalt
LEHM UND STROH (kapusta s mletým hráškom), KÖHLERSUPPE (polievka s croutons, lojom, cibuľou a hríbmi), SPECKKUCHEN MIT EIERN UND KÜMMEL (slaninový koláč s vajíčkom a rascovými semenami). ZERBSTER BRÄGENWURST (párky) s horkým pivom. BAUMKUCHEN (doslovný preklad – stromový koláč, pretože tenké prstence paštéty sa podobajú na medzikružie stromov.

Thuringia
THÜRINGER ROSTBRATWÜRSTE (grilovaná klobása), HEFEPLINSEN (koláč s hrozienkami) s cukrom alebo džemom. V tomto kraji sa darí jablkám, slivkám, maku a cibuli. V tejto oblasti sa podáva značný počet jedál pripravených z húb, ktoré sa nazývajú SCHWÄMM.

Mecklenburg-West Pomerania
PLUMÄN UN KLÜT (slivky a knedle), SPICKBOST (údené husacie prsia).

Nápoje
Obsluha v baroch je pri stole alebo pri pulte. Zákazníci čoskoro zistia, že objednané nápoje sa značia na podložku od piva, pretože účet sa platí pri odchode. Pre konzumáciu alkoholu v bare je legálny vek 18 rokov. Neplnoletí majú povolené navštevovať bary iba ak sú sprevádzaní plnoletou osobou. Neplnoletým je zakázané podávať alkohol. Čas prevádzkovania barov závisí od majiteľa, vo väčších mestách sú vo všeobecnosti otvorené počas celého dňa, zatvárajú sa okolo polnoci alebo i neskôr. Výnimku tvoria bary v Berlíne a Hamburgu, kde môžu byť krčmičky otvorené počas 24 hodín. Národným nápojom je pivo v jeho mnohých formách. Regionálne druhy pív sa menia od ľahkých PILSNER-type ležiakov po ťažké čierne pivá. Medzi najznámejšie patrí namjä BAYRISCHES G''FRORNES (mrazené pivo), WEIZENBIER z Bavaria a MUMME (horké svetlé pivo bez chmeľu) dostanete v Hannoveri.

Nemecké vína patria medzi najlepšie na svete. Najznámejšie odrody sa pestujú v Porýnsku a v Moselskom údolí ako i v oblasti Ahr, Nahe, Franconia a Baden. Turistom doporučujeme ochutnať ÄPPELWOI (jablčný mušt) vo Frankfurt/M, CANNSTATTER (biele víno) v Stuttgarte, KIRSCHWASSER (čerešňové brandy) v Badene, a WÜRZBURGER (suché biele víno) v Würzburgu.

Nočný život
Návštevníci krajiny majú vo všetkých väčších mestách západného i východného Nemecka k dispozícii široký výber divadelných predstavení, opier (Hamburská štátna opera, Nemecká opera v Berlíne a Národné divadlo v Mníchove patria medzi najznámejšie), nočných klubov, barov so živou muzikou a diskoték. Najmä Berlín je známy značným výberom „nočného dobrodružstva“. Tradičnú folkovú hudbu nájdete zväčša len na vidieku. Na juhu sa pivo pije v tzv. BIERKELLERS a víno sa koštuje v regiónoch Rhineland Palatinate, Franconia a Baden v malých vínnych pivniciach.

Nakupovanie
V Nemecku patrí medzi vyhľadávaný tovar: presné optické zariadenia, ďalekohľad a fotoaparáty, porcelán, ručne spracovaný krištáľ, striebro, výrobky z ocele, nože Solingen, výrobky z kože, športové zariadenia, norimberské hračky a bavorské tzv. LODEN šaty. Špeciálne nákupy vo Východnom Nemecku zahrňujú hudobné nástroje, hračky z vyrezávaného dreva v oblasti pohoria Erzgebirge, a Meissen china (dielne v Meissene sú otvorené i pre verejnosť).

Doba predaja: Obchody si môžu samostatne regulovať dobu predaja v rámci času Po-Pia 0600-2000; So 0600-1600. Menšie obchody môžu byť zavreté počas obedňajšej prestávky 1300-1500. Všetky obchody, s výnimkou niektorých pekárni, sú v nedeľu zatvorené.

Sviatky a oslavy
V krajine sa každoročne oslavujú stovky sviatkov a mimoriadnych udalosti. Plný zoznam získate na Nemeckej centrále pre turistiku (German National Tourist Board). V nasledujúcom odstavci je vybraný zoznam sviatkov a osláv, ktoré sa konali počas roku 2002.
1. január: MEDZINÁRODNÉ SKOKY NA LYŽACH, Garmisch-Patenkirchen.
JANUÁR International Green Week, (Messe), Berlín.,
Berlínske Šesťdňové Závody (cyklistické závody).
FEBRUÁR: Hudobné bienále, Berlín.
Medzinárodný filmový festival, Berlín.
Shrovetide karneval, Kolín, Düsseldorf a Mainz.
MAREC: Veľtrh Medzinárodnej Turistiky (ITB), Berlín.
MÁJ: Mozartov festival; WHITSUN, Berlín.
SEPTEMBER: Kultúrne leto, Wittenberg, Love parade, Berlín.
SEPTEMBER-NOVEMBER: Berlínsky festival (týždeň festivalov).
SEPTEMBER-OKTÓBER: Októbrové Slávnosti, Mníchov.
OKTÓBER: Knižný veľtrh vo Frankfurte.
NOVEMBER-DECEMBER: Vianočné Trhy (po celej krajine); Winterdom (veľká šou, vrátane cirkusu), Hamburg.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...