Lipsko - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Lipsko je najväčším mestom nemeckej spolkovej krajiny Saska, rozkladá sa 164 km juhozápadne od Berlína a 111 km severovýchodne od Drážďan.

 

Mesto zabudnuté niekde v hlbinách totalitného režimu komunistického, východného Nemecka , neslávne známe prostredníctvom drvivého bombardovania počas 2. svetovej vojny (Lipsko figurovalo ako dôležitý, strategický, železničný uzol) sa po páde železnej opony postupne prebúdzalo a transformovalo na regionálnu kapitolu obchodu, kultúry a vzdelanosti, ktorá sa rýchlo stala populárnou turistickou destináciou.    

 

Prekrásne, kompaktné centrum je tvorené renesančnými a barokovými kostolmi, trhoviskami, univerzitami ale i modernými stavbami. Na počiatku 20. storočia predstavovalo Lipsko obchodné jadro východného Nemecka a ulice lemované trhoviskami a obchodmi boli poprepájané pasážami. Mnohé z nich boli obnovené do pôvodnej podoby (Mädler a Barthels).

 

V Lipsku žil i Johann Sebastian Bach, ktorý viedol miestny chlapčenský zbor sv. Tomáša (1723-1750). Mesto zachováva spomienku na známeho skladateľa prostredníctvom Bachových archívov, Bachovho múzea či naďalej činného Zboru sv. Tomáša.