Nemecko - Kultúra/Spoločnosť

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nemci sú veľmi uzavretí a vysoko si cenia svoje súkromie. Určite nie je dobré použiť rovnaký meter na celý národ, ale pri zoznamovaní a ďalšom rozhovore buďte opatrný na koľko vám dovolia vstúpiť do ich súkromia.

Hovorí sa, že praví nemeckí oteckovia milujú svoje auto viac ako svoje deti. Určite to nie je pravda, ale vypovedá to trochu o ďalšej črte tohto národa - pohodlnosti. Majú radi komfort a doprajú si ho, v aute, doma i na dovolenke.

Naopak v práci sú veľmi usilovný a spoľahlivý.

Spoločenské konvencie

Štandardnou formou pozdravu je potrasenie rukou. Bežnú spoločenskú konvenciu odpozorujete. Ak navštívite bežnú nemeckú domácnosť, domáci Vám ponúkne občerstvenie a nejaké jedlo.

Pri jedení polievky pravou rukou sa považuje za nezdvorilosť nechať ľavú ruku pod stolom. Ľavá ruka by mala ostať voľne na stole.

Pred jedením sa zvyčajne povie spolustolujúcim GUTEN APPETIT, odpovedá sa EBENFALLS. V krajine je zvyk, že hostiteľke prinesiete rozbalenú kyticu (podľa tradície je nutné priniesť nepárny počet kvetov, červené kvety sa dávajú výlučne milovanej osobe). Pri vstupe do obchodu, reštaurácie a pod. je zdvorilé pozdraviť GUTEN TAG (v Bavorsku sa pozdraví GRÜSS GOTT). Odchod bez AUF WIEDERSEHEN sa považuje za nezdvorilosť. Podobne pri telefonovaní sa považuje za spoločenský priestupok začať rozhovor bez toho, aby ste sa predstavili.

Príležitostne oblečenie sa všeobecne akceptuje, avšak v niektorých reštauráciách, v opere, divadle, kasínach a pri dôležitých spoločenských stretnutiach sa vyžaduje formálnejšie oblečenie. Večerné šaty sa nosia iba vtedy, ak sa priamo vyžadujú.

Zákaz fajčenia je vo verejných prepravných prostriedkoch a budovách, zákaz je vyznačený tabulou.

Školy, obchody, firmy sa otvárajú o 800, prípadne skôr. Pre Nemcov je typické, že v nedeľu popoludní sa vydajú na prechádzku, preto sú často centrá miest v tomto čase veľmi rušné v porovnaní so sobotňajším popoludním, keď sú už obchody zavreté a centrá miest sú opustené.

Sprepitné: Poplatok je už zahrnutý v účte za hotel. V reštaurácii je taktiež v účte zahrnutý 10% poplatok za reštauračné služby. Zvykom je zaokrúhliť účet na najbližšie číslo nahor. Sprepitné sa dáva vodičom taxíkov, kaderníkom a obsluhujúcej v šatni.