Štutgart - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Štutgart, hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko leží 203 km juhovýchodne od Frankfurtu a 222 km severozápadne od Mníchova. Štutgart patrí medzi jedni z najpriemyselnejších miest Nemecka, je domovom fabrík Mercedes a Porsche. Na rozdiel od iných industriálnych metropol Štutgart nie je mestom smutných betónových stavieb. Dve tretiny mestskej plochy sú určené pre zeleň parkov, záhrad a lesíkov.   

 

Názov Stuttgart pochádza z nemeckého Stuterei (žrebčín). Chovu koňov sa venoval miestny vojvoda (syn Otta Veľkého) a Štuttgard má koňa aj vo svojom znaku. Mesto rástlo a prosperovalo počas vlády Wilhelma I (1816-64) a stalo sa hlavným mestom Württemberského regiónu. Na prelome 20. storočia sa počet obyvateľov mesta zvýšil na 175000 a dnes Štutgard sčíta takmer 600000 rezidentov.  

 

Štutgart zohráva dôležitú úlohu v medzinárodnom obchode, ale je tiež i kultúrnym centrom juhovýchodného Nemecka. Miestny balet má svetový kredit a podobne je na tom i Štutgartský filharmonický orchester či Štátna opera. Štutgart hostí niekoľko múzeí, známych kultúrnych festivalov a divadelných skupín. Mesto je obklopené vinicami a predstavuje najrozsiahlejšiu vinohradnícku oblasť v Nemecku.   

 

Hrady, zámky, historické mestečká či vinice v okolí sú ideálnym cieľom peších a cyklistických výletov.