Mníchov - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Je hlavným mestom Bavorska, tretím najväčším mestom Nemecka (1.3 milióna obyvateľov), obchodným a umeleckým centrom Nemecka.

Mníchov leží severne od bavorských Álp, na rieke Isar. Založil ho vojvoda Duke Henry the Lion v r. 1158. Mesto sa stalo sídlom Wittelsbachovej dynastie, ktorá spravovala vojvodstvo a bavorské kráľovstvo až do konca Druhej svetovej vojny. Jej vplyv je evidentný v koncentrácií gotickej, renesančnej, neoklasickej a barokovej architektúry, ktorá zdobí mníchovské ulice.

Vďaka patronátu dynastie Wittelsbach je v 800 ročnom meste značný počet vynikajúcich múzeí, galérií a niekoľko nádherných barokových a renesančných kostolov.

Mesto získalo názov München podľa prvého kláštora, ktorý bol založený v 8. stor. Kláštory hrali v histórií dôležitú úlohu, začala sa v nich výroba piva, ktorá v súčasnosti stavia Nemecko na popredné priečky medzi svetovými výrobcami piva. Medzi najvýznamnejšie pivovary v meste sa radia: Augustiner, Hofbräuhaus, Paulaner a Spaten-Löwenbräu.

Kvalita piva je založená na Reinheitsgebot (Purity Edict), ktorý zaviedol bavorský vojvoda Wilhelm IV. v r. 1516, ktorý zakazuje používať pri výrobe iné produkty ako jačmeň, chmeľ a vodu. Popíjanie piva v mestských pivných halách alebo záhradách sa radí medzi tradičný mníchovsky zážitok.

V Mníchove sa po prvý krát snažil uchopiť moc Hitler – v neslávnom „Beer Hall Putsch“ 8. novembra 1923. Počas Druhej svetovej vojny metropola trpela dôsledkom ťažkého bombardovania. Ekonomický úspech po vojne podporil rozsiahle výstavby a obnovu.

Mníchovčania dodržiavajú tradície, najznámejšou je Oktoberfest, ktorý zahŕňa pivové orgie. Medzi ďalšie tradície sa radia lederhosen – kožené nohavice, veľká porcia piva a k tomu párok, taktiež silné kultúrne zázemie, umelecké zbierky, excelentné nákupy a nočná zábava.

V lete vábia turistov nádherné záhradné reštaurácie, v zime romantické vianočné trhy. Mníchov má čo ponúknuť počas celého roka.