Budapešť - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa
Szentendre
Toto historické mesto poznačili vlny srbských utečencov, ktorí ho obsadili v 19. storočí. Nachádza sa 19km od Budapešti.

Mesto je položené na kopcovitom teréne, na ktorom sa impozantne vynímajú kostoly. Najznámejšie srbské kostoly sú:
Blagovestenskakostol, ktorého fasáda smeruje na hlavné mestské námestie, a Belgrade Cathedral, nachádza sa vedľa Múzea Srbského Kostolného Umenia (vchod je na ulici Pátriáka utca).

Margit Kovács Múzeum, Vastagh Gy utca 1, uchováva diela maďarskej keramiky.

Barcsay Collection, Dumtsa Jeno utca 10, zahŕňa kolekciu abstraktných obrazov.

Maďarské Etnografické Múzeum (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), Svtaravodai út, sleduje život na maďarskom vidieku počas 3 storočí. Nachádzajú sa tu domy, mlyny a veže z celého Maďarska.

Szentendre má taktiež moderné centrum. Stojí tu Muveszet Malom (Umelecky mlyn), Bogdanyi utca 32 (tel: (26) 301 701). Miestne exhibície zahŕňajú obrazy, sochy a diela úžitkového umenia.

Viac informácií o Szentendre získate v miestnom Turistickom informačnom cebtre, kde vám poskytnú bezplatne mapu.


1 deň

Balaton
Jazero Balaton - „Maďarské more“ sa radí medzi najpopulárnejšie atrakcie Strednej a Západnej Európy. V niektorých miestach dosahuje hĺbku 13m.


Na Balatone je možné rozvíjať aktivity, akými sú jachting, windsurfing, rybolov - najmä chytanie úhorov alebo fogas - je to jedinečný živočích, ktorý žije iba v tomto jazere. Vynikajúco chutí s lokálnym vínom, dopestovaným na neďalekých kopcoch Badacsony.

Polostrov Tihany bol vyhlásený za národný park v r. 1952 a vládne neopakovateľným pokojom. V dedinke Tihany stojí na kopci barokový kostol, v ktorom sa nachádzajú prvé písomné relikvie maďarského kráľa Andrása I.

Najvyhľadávanejším rezortom na Balatone je Balatonfüred, ktorý je situovaný v severnej časti jazera. Známy je už od rímskych čias vďaka liečivým účinkom jeho vôd.

Rezort Keszthely má oddychovú atmosféru, zdobí ho veľký barokový Festetics Palace.

Do rezortu Balatonfüred vzdialeného od Budapešti 120 km sa prepravíte vlakom z Déli pályaudvar (Budapešť) alebo autobusom z Budapešti, štvrť Erzsébet tér.