Maďarsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Pošta
Poštové úrady sú otvorené zvyčajne 8-18h. Pošty v blízkosti dvoch budapeštianskych železničných staníc sú v prevádzke od 7 do 21 hod.: Západná /Nyugati/ stanica /Budapešť VI., Teréz krt. 51/ a Východná /Keleti/ stanica /Budapešť VIII., Baross tér 11/c/.

Poštové poplatky
Korešpondencia: pohľadnice štandartných rozmerov možno zaslať do susedných krajín za 27 Ft, do ostatných európskych štátov za 65 Ft, mimo Európy za 80 Ft. List do 20 gr v štandartnom rozmere do susedných krajín za 32 Ft, do ostatných európskych štátov za 100 Ft, do mimoeurópskych štátov stojí 110 Ft. Poplatok za list neštandartných rozmerov je 100, resp. 110 Ft. Letecky zaslaný list, pohľadnica za každých 10 gr 15 Ft. Známky možno dostať na poštách a v predajniach tabakových výrobkov. Telegram, verejný telefax: Budapešť V., Petofi Sándor u. 17/19. Otvorené od pondelka do piatku 8-20 h, v sobotu 8-15 h.
Služba verejnosti expresnej pošty EMS, tel.: 333-7777
Poštová kuriérska služba, bezplatná zelená linka: 06-80-299929

Jedlá, nápoje
Špecialitou maďarskej kuchyne sú výdatné jedlá harmonickej chute, pripravované použitím červenej papriky, cibule, rajčín a papriky: svetoznámy maďarský guláš, kurací paprikáš s haluškami a plnená kapusta. Spomedzi polievok sú najznámejšie rybacia /halászlé/ a slepačia na spôsob Újházy. Z cestovín a sladkostí sú pre maďarskú kuchyňu príznačné túroscsúsa /cestovina s tvarohom a smotanou/, štrúdle /višňová, tvarohová, maková, atď./, šomlói galuška a vargabéleš. Prvým chodom je zvyčajne polievka, potom nasleduje hlavný chod a nakoniec dezert. Druhy maďarského piva: Dreher, Aranyászok, Kobányai, Soproni, Bak. Okrem najznámejšieho maďarského šampanského Torley existuje aj bohatý výber iných maďarských výrobkov. Samozrejme, nemožno zabudnúť ani na známe maďarské vína.

Víno
Najznámejším maďarským vínom je tokajské, ktoré nesie čestný titul „Víno kráľov, kráľ vín“ už po celé stáročia. Jeho najcennejším druhom j „Tokji aszú“, ktorého hodnota vzrastá počtom putní neskoro oberaných, medovo sladkých zrniek hrozna. Veľmi obľúbeným vínom je aj „Tokaji szamorodni“, ktoré môže byť sladké, polosuché a suché.

Najznámejší predstavitelia maďarských červených vín pochádzajú z okolia miest Eger, Szekszárd a Pécs: „Egri bikavér“, „Medoc noir“, „Villányi burgundi“, „Villányi oportó“. Spomedzi bielych vín sú po svete vari najviac známe moky, pochádzajúce z úrod vinohradov na svahoch Balatonskej pahorkatiny vulkanického pôvodu: „Badacsonyi rizling“, „Badacsonyi szurkebaát“ a „Kéknyelú“, ale nemenej obľúbené sú aj vína z oblasti Matry ako „Abasári rizling“.

Reštaurácie a pohostinstvá
Hostia majú k dispozícii po celej krajine rozsiahlu sieť pohostinských jednotiek každého druhu: od luxusných kategórií až po vývarovne, od čárd po bufety. V reštauráciách strednej kategórie stojí trojchodový obed 2.500-3.000 Ft, v luxusných reštauráciách 7.000-10.000 Ft. Jedálne lístky ponúkajú jedlá maďarskej i medzinárodnej kuchyne v nemeckom a anglickom jazyku. V Budapešti majú svoje zastúpenie takmer všetky národné kuchyne a rozšírená je aj sieť reštaurácií rýchlej obsluhy /Mc Donald´s a iné/. Pracovníci kancelárií TOURINFORM Vám pomôžu pri výbere reštaurácie, ktorá vyhovuje Vašim nárokom.

Sprepitné
Ceny v maďarských reštauráciách väčšinou neobsahujú poplatok za obsluhu, preto je v pohostinských jednotkách a taktiež v holičstvách, kaderníctvach, kozmetických salónoch, taxíkoch a iných miestach služieb zvykom vyplatiť obsluhe 10-20% z ceny účtu ako sprepitné.

Telefón
Volacie telefónne číslo Maďarska: 36, Budapešti: 1.
Vnútroštátne telefonáty: 06. Telefónne číslo lokality, ktorá nie je zapojená na automatický telefónny systém, treba ohlásiť ústredni na čísle 191, ohlásenie hovorov do zahraničia: 190.
Telefonáty z Maďarska do zahraničia: 00, po odznení signálu treba vytáčať smerové telefónne číslo danej krajiny, číslo uzlového telefónneho obvodu /v telefónnom zozname/ a telefónne číslo volanej stanice.
Telefonické podanie vnútroštátneho telegramu: 192
Budapeštianske telefónne čísla sú sedemmiestne, v ostatných lokalitách spolu s číslom uzlového telefónneho obvodu osemmiestne.
Verejné telefóny fungujú na 20. 50 a 100 forintové mince alebo telefonické karty, ktoré možno dostať kúpiť v 50 a 120 jednotkovom variante na poštách, predajniach novinovej služby a tabaku.

Bankovky, banky, výmena peňazí
V Maďarsku je úradným platobným prostriedkom forint /1 forint = 100 filierov/.
Mince: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 forintové
Bankovky: 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 forintové

Valuty je povolené meniť iba v oficiálnych zmenárňach a pokladničný doklad si treba zachovať až do odchodu z krajiny.
Komerčné banky prijímajú klientov pondelo-štvrtok:8-14h, piatok:8-13h. V sobotu sú všetky banky zatvorené. V centre Pešti /V.obvod/ a v Hradnej štvrti /I.obvod/ je v prevádzke viacero zmenární aj koncom týždňa. Valuty možno meniť vo dne v noci na recepciách hotelov, v pracovné dni aj v cestovných kanceláriách. Okrem zmenární majú turisti k dispozícii po celej Budapešti aj bankomaty.

Šeky, úverové karty, vkladné knižky
Väčšina zmenární mení cestovné šeky fixnej hodnoty /travellers check/, eurošeky /Eurocheck/ a bankové šeky, vystavené na konvertibilné devízy, na základe devízového kurzu, stanoveného Maďarskou národnou bankou. Šeky si možno vymeniť iba osobne, po predložení cestovného dokladu. Eurošeky, vystavené na forinty, možno použiť iba so šekovou knižkou: jeden šek najviac do výšky 35.000 Ft a pri jednej výmene maximálne tri šeky, aj na poštových úradoch /Bp V., Városház u. 18, Bp VI., Teréz krt. 11/c/. Bankomaty vydávajú peniaze na najrozšírenejšie úverové karty celých 24 hodín.
Výber peňazí na karty American express: z bankomatu American express (Bp. V., Deák F. u. 10), na poštové šeky: vo vyznačených pobočkách Postabanky, z nemeckých a rakúskych vkladných knižiek: na poštových úradoch si možno vybrať aj valuty. Hotovostný výber peňazí: s kartami VISA, visa Electron, Eurocard/Mastercard a Maestro na všetkých poštových úradoch krajiny. Výmena eurošekov, cestovných šekov American Express, poštových šekov a valút na takmer 300 poštách.

Darčekové predmety
Špeciality v maďarskej ponuke výrobkov a typické turistické suveníry
Ľudovoumelecké predmety: kalocsanské a matyó výšivky,blúzky, nádudvarská čierna keramika, drevorezby, glazú=rované nádoby, krčah „Miška“, sárkozské domáce tkaniny, odevy z modrotlače, značkový porcelán: Zsolnay, Holloházi a Herendi, ozdobné predmety z olovnatého kryštálu, potraviny: maďarské salámy, husacia pečienka, višne v čokoláde /konyakmeggy/, červená paprika /kalocsanská, segedínska/, nápoje: Tokajské víno /aszú, szamorodni/, pálenky /čerešňová, marhuľová/, šampanské /Torley, Hungária/, Zwack Unicum knihy, výtvarno-umelecké albumy, CD a kazety.

Elektrický prúd
220 voltov/50Hz (norma Európskej únie)

Otváracie hodiny predajní
V Budapešti sú predajne potravín a nákupné strediská otvorené od pondelka do piatku prevažne v čase 7-19 h, v sobotu 7-13 h. V nedeľu má niekoľko nákupných stredísk (Julius Meinl, Kaiser´s, TESCO) otvorené do 14 h. V hlavnom meste sa vo veľkom počte nachádzajú súkromné predajne potravín, ktoré sú otvorené vo dne v noci. Odevné a iné predajne spotrebných tovarov, a taktiež obchodné domy prijímajú kupujúcich od pondelka do piatku v čase 9-18 h, v sobotu 9-13 h. Obchodné domy pozdĺž hlavných cestných ťahov majú otvorené i dlhšie. V nedeľu možno kupovať spotrebné tovary - v obmedzenom okruhu – iba v nákupných strediskách alebo na jarmokoch.

Kasína
V Maďarsku je v prevádzke 16 kasín, z toho 8 v Budapešti. Kasína mimo hlavného mesta: Gyor, Hévíz, Kecskemét, Nyíregyháza, Sopron, Székasfekérvár, Szentendre, Szombathely.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...