Györ - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Mesto Györ sa nachádza na severozápade Maďarska, na ceste medzi Viedňou a Budapešťou. Mesto je sídlom Rábsko-mošonsko-šopronskej župy, ktorá hraničí na severe so Slovenskom a na západe s Rakúskom. So svojimi 127 000 obyvateľmi je Györ šieste najväčšie mesto v celom Maďarsku.


Oblasť dnešného mesta Györ osídľovali už v 5 stor. pred. n. l. starí Kelti. Prvý maďarský kráľ Štefan I., ktorý zjednotil krajinu, urobil z Györu dôležité centrum. Od 11. storočia je preto Györ sídlom biskupstva. Neskôr význam mesta upadal. Györ však opäť získal štatút strategického miesta, keď bolo v 90. rokoch napojené na diaľnicu, ktorá spojuje Budapešť a Viedeň. Práve z tunajšej diaľničnej križovatky je možné sa dostať do severnejšieho Slovenska, západného Rakúska, do východnej Budapešti či južného Balatonu.


Mesto má obrovský počet pamiatok. Jeho historické centrum je jedno z najkrajších v Maďarsku. Po zrekonštruovaní centra bol Györ dokonca vyhlásený za laureáta európskej ceny ochrany pamiatok.


Mesto ponúka ideálne podmienky pre aktívnu dovolenku, ale aj relaxáciu a oddych. Györ má vybudované kúpele s liečivou minerálnou vodou . Navyše má mesto atraktívne okolie, priam stvorené pre výlety.