Budapešť - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Hlavné mesto Maďarska sa rozprestiera na oboch brehoch rieky Dunaja, ktorá toto mesto rozdeľuje na časti Budínsku a Peštiansku.

Budapešť (po maďarsky Budapest) je hospodárske, dopravné a kultúrne centrum krajiny. Je takisto správnym centrom Pešťskej župy (Pest megye).

Veľkomesto vzniklo v roku 1873 zlúčením troch dovtedy samostatných častí - Budína, Starého Budína a Pešti. Rozkladá sa na ploche 525 km2, má 1,8 milióna obyvateľov (2004).

Časť ležiaca na ľavom brehu (Pešť) sa rozkladá na rovine, pravý breh je značne kopcovitý - Budínske vrchy (Budai hegység) dosahujú na území mesta výšku 527 m (János hegy); najnižším miestom je hladina Dunaja (98 m).

Obe časti mesta sú spojené mostmi, najznámejší je reťazový most. Je to prvý kamenný most cez Dunaj v Maďarsku a druhý najstarší na celej rieke. Na Dunaji je známy Margitin ostrov.

Hornato-kopcovitý Budín je zaujímavejší pre turistov, zatiaľ čo rovinatá Pešť so svojou pešou zónou sa viac vyznačuje nákupnými centrami, ako je napr. ulica Váci a ústredná tržnica.

Z kopca Gellért vynikne panoráma mesta s Parlamentom, Kráľovským hradom a Rybárskou baštou, ktoré sú považované za Svetové dedičstvo.

Budapešť je bohatá na kultúrne a historické pamätihodnosti. Centrum mesta leží v nadmorskej výške 105 m. V Budinských vrchoch sa nachádza niekoľko turisticky prístupných jaskýň (Pálvölgy barlang, Mátyás barlang).

Milovníci kultúry majú 365 dní v roku jediný problém: voľba medzi 237 umeleckými pamiatkami, 223 múzeami a výstavnými sieňami, galériami, 40 divadlami, 54 kinami, 7 koncertnými sálami, 200 zábavnými podnikmi s rozličným programom, ako aj voľba rozmanitosti okružných jázd autobusom alebo loďou, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie.

Maďarska metropola sa považuje za jedno z najkrajších hlavných miest Európy. Niekedy ju nazývajú aj Parížom Východu, často sa porovnáva s Parížom alebo Viedňou, ktoré sú taktiež formované elegantnými palácmi.

Vianočné trhy sú najdôležitejším turistickým podujatím mimo letnej sezóny a veľa zahraničných turistov sem chodí v tomto období práve kvôli nim.

Hlavným prírodným bohatstvom mesta sú termálne pramene, vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta. Pod pahorkami maďarskej metropoly sa nachádza rozsiahly jaskynný systém a jeho 80 termálnych prameňov naplní 12 kúpeľných miest 70 miliónmi l vody denne.

Podnebie je stredoeurópske, mierne kontinentálne. Priemerná januárová teplota je -2°C, v júli 22°C; ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 620 mm.

V metropole sa nachádza ozubnicová dráha , na kopcoch Budy sú pre 7-14 ročné deti detské železnice, pozemná lanovka, sedačkový výťah na vrch János-hegy a metro. Bola tu prvá podzemná dráha kontinentu, ktorá spojila už pred sto rokmi stred mesta s lesoparkom.

Obľúbenými miestami na výlety sú vrchy Széchenyi, Veľký a Malý Hárs, Remete, či Hármashatár.