Budapešť - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

V Budapešti sa nachádza obrovské množstvo historických pamiatok. Panoráma na brehu Dunaja sa podľa UNESCO zaraďuje do svetového dedičstva.

V architektúre sa prelína viacero slohov, nájdeme tu dvetisíc rokov staré rímske amfiteátre, štyristo rokov staré turecké kúpele ale aj typicky maďarské secesné budovy z konca 19. storočia.

Na vašu návštevu čaká i 237 umeleckých pamiatok, 223 múzeí a galérií, 40 divadiel, 54 kín, ...

Pred parlamentom na Košutovom námestí možno začať prehliadku budapeštianskych pamätihodností - a človek sa pri tom ani veľmi neunaví. Stačí, keď nasadne na električku číslo dva.

Maďarská Národná Galéria predstavuje priezor maďarskej histórie umenia.

Budapeštianske Historické Múzeum vám priblíži históriu mesta.

Ludwigove Múzeum ukrýva cenné diela súčasného umenia.

V areáli Hradnej štvrte nájdete i Maďarské Historické panoptikum, kde si môžete prezrieť obrazovú kroniku kráľov - Arpádovcov.

Parlament
Maďarský parlament je postavený v neogotickom štýle. Dokončený bol pred viac než sto rokmi a je najväčšou budovou Parlamentu v Európe. Má 691 miestností, lemuje v dĺžke 268m peštiansku stranu Dunaja.

Vo svojich časoch to bola najdrahšia budova v Maďarsku a jej výstavba stála toľko, koľko bol ročný rozpočet jedného 40-tisícového mesta.

Vstup pre osoby s materinským jazykom maďarským a pre občanov EU je ZADARMO!!! Cena vstupenky pre dospelé osoby je 2070 HUF a pre študentov 900 HUF.

Pre organizované samostatné skupiny sa prehliadky môžu uskutočniť v ľubovoľnom jazyku. Vo väčších svetových jazykoch sa uskutočnia prehliadky pravidelne podľa informácií na www.parlament.hu.

Palác Gresham
Radí sa medzi najkrajšie secesné stavby v meste. V roku 1907 ho dala vybudovať anglická poisťovacia spoločnosť Gresham ako obytný dom, ktorý bol vtedy najväčší v Budapešti.

Štátna opera
Medzi kultúrne stánky patrí Magyar Állami Operaház, kde sa už tradične konajú predstavenia divadelných inscenácií.

Margaretin ostrov
Najcennejším a najväčším parkom Budapešti je dva kilometre dlhá zelená oáza medzi mostmi Margarety a Árpáda.

Pod storočnými stromami nájdeme odpočinok v Ružovej záhrade, v Japonskej záhrade s termálnym rybníkom a vodopádom, na plavárni, na kúpalisku Palatinus, u otvorenej scény a v kine pod širokým nebom.

Na ostrove sa nachádzajú pozostatky 700 rokov starého dominikánskeho a františkánskeho kláštora a vo veži Kaplnky Premonstrátov znie najstarší zvon Maďarska.

Autobusom č. 26 sa dostanete na ostrov, ktorým sa môžete prechádzať pešky alebo dráhou či kočiarom (požičovňa sa nachádza na severnej špičke ostrova Bingó - vár).

Pamätník Millenia na námestí Hrdinov (Hősök tere)
Námestie zdobia sochy veľkých osobností maďarskej histórie, v popredí stojí Pamätník neznámeho vojaka.

Múzeum hudobnej histórie v Táncsics Mihály 7. V barokovom paláci Erdődy-Hatvany sú prezentované vzácne hudobné nástroje a zápisy veľkého maďarského skladateľa Bélu Bartóka (1881-1945).

Reduta
Koncertná budova Vigadó zahájila koncertnú sezónu v r. 1865. Po renovácii bola opätovne otvorená až v r. 1980.