Budapešť - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

V meste sa dá dobre nakúpiť v špecializovaných predajniach alebo vo veľkých obchodných domoch, ktoré sa nachádzajú aj v okrajových častiach. Tie ponúkajú možnosť nákupu do neskorých večerných hodín a pohodlný nákup počas soboty i nedele.

Pre náročných zákazníkov stále platí, že najelegantnejšie, ale i najdrahšie obchody sa nachádzajú na ulici Váci utca, kde majú zastúpenie najrenomovanejší módni návrhári.

Výhodne sa dá nakúpiť v Nagy Vásárcsarnok (Veľké trhovisko),IX Fovám tér. Je to impozantná troj-poschodová budova, ktorá bola po prvýkrát otvorená v r. 1897. Denne má návštevnosť 30000 ľudí.

Na prízemí sa podáva paprikáš, husacia pečienka a saláma. Na poschodí sa nachádza Tokaj(víno), Pálinka (cherry a apricot brandy) a trpké, čierne Zwack unicum.

Na druhom poschodí je na výber Kalocsa a Matyó - ručne vyšívané kabelky, Zsolnay a Herendi porcelán, jagajúce sa náhrdelníky a tradičné folkové oblečenie.

Veľká tržnica je otvorená Po-Pia 07:00-17:00 a v So 06:00-14:00 (zavretá v Ne).

Ecseri Piac (trhovisko), X Nagykorösi út 156, je otvorené Po - So 07:00-14:00. Je tu značný výber ľudových krojov a komunistických relikvií.

Obchody so starožitníctvom sa tradične nachádzajú v okolí ulice Falk Miksa utca, i v štvrti Hradného obvodu a na ulici Váci utca.

Hungaroton - obchod je zameraný na predaj CD najväčších maďarských hudobníkov.

Medzi obľúbené nákupné strediská patria najmä:
Duna Plaza - nachádza sa na križovatke Gyöngyösi út. a Váci út., najbližšia stanica metra je Gyöngyösi út.

Europark - nachádza sa na Üllői út., najbližšia stanica metra je Határ út.

Lurdy Ház - leží na Könyves Kálmán krt., sem je najlepší prístup autom.

Mammut - nachádza sa na Nám Széna, pričom najbližšia stanica metra je Moszkva tér.

Pólus Center - leží na Szentmihályi út., dá sa sem pohodlne dostať autobusom od nádražia Nyugati pu.

Väčšina obchodov je otvorená od 8:00 alebo 10:00 hod. až do večerných hodín. Potraviny, pekárne, bagetérie a supermarkety sú otvorené od 07:00-20:00. Mnoho obchodov sa zatvára až o 20:00 alebo 21:00 vo štvrtok. Obchody sú zatvorené v nedeľu, okrem hypermarketov.

Značný počet malých obchodov je zatvorených v lete. DPH je 25% (12% na potraviny, niektoré medicínske potreby, knihy a noviny). Mimo európski turisti si pri odchode z krajiny môžu vyžiadať vrátenie časti DPH, ak prekročili nákup v hodnote 50,000 Ft.