Budapešť - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Széchenyi Lánchíd (Reťazový most)
Buda a Pešť spája 8 mostov. Najslávnejší je reťazový most, ktorý prvý spojil obidva brehy Dunaja. Gróf István Széchenyi poveril Angličana Williama Tierney Clarka postaviť most cez Dunaj (navrhol londýnsky most Hammersmith). Dokončený bol v r. 1848, inaugurovaný v r. 1849.

Mostom sa uskutočnila integrácia častí Buda, Pešti a Óbuda v r. 1872. Charakteristické sú preň masívne oblúky a levie sochy. Nacisti ho značne poškodili, most bol opravený a opäť inaugurovaný 21. novembra 1949.

Podľa Adama Clarka bolo pomenované malé námestie, ktoré leží hneď pri moste. Všetky vzdialenosti v Budapešti sa merajú od tohto mosta, značí sa ako kilometer 0.

Od mosta sa môžete odviezť zubačkou na Hradný vrch. Zubačka premáva od 7:30 do 22:00, okrem párneho pondelka.

Adresa: 1 Clark Ádám tér
Otváracie hodiny: denne 24 hodín
Vstup bez poplatku.

Budavári Palota (Kráľovský palác)
V 13. storočí bola na mieste súčasného paláca postavená prvá stavba. V 16. storočí bol postavený Kráľovský palác (na námestí sv. Juraja - Szent György tér), ktorý bol o štyristo rokov neskôr prestavaný v barokovom štýle.

Kráľovský palác bol po celých 700 rokov sídlom maďarských kráľov.

Nitriansky rodák - sochár Damko sa stal jedným z najvyhľadávanejších sochárov svojej doby a realizoval viaceré oficiálne objednávky. Navrhoval alegorické postavy pre budinský kráľovský palác a parlament.

Koncom 18. storočia dala cisárovná Mária Terézia prestavať a zväčšiť palác. Dnes slúži ako múzeum a galéria.

Kráľovský palác viackrát vstával z popola ako bájny vták Fénix. Bolo to po viacerých vojnách - tureckom obiehaní (1541), tureckej invázii (1686), boj za nezávislosť 1848-49 a počas Druhej svetovej vojny. Dôsledkom toho sú v ňom zastúpené architektonické štýly 18., 19., a 20. storočia. Siahajú od baroka po modernu.

V rámci múrov obopínajúcich palácový komplex, leží rozsiahly komplex múzeí - Budapesti Történeti Múzeum, Budapeštianke Historické Múzeum; Ludwigovo Múzeum Súčasného Uumenia;Magyar Nemzeti Galéria, Maďarská Národná Galéria, Národná Széchenyi Knižnica.

Historické múzeum leží v južnej časti paláca, jeho exponáty sledujú históriu metropoly od oslobodenia spod tureckej nadvlády v r. 1686 po 70-te roky 20. storočia.

Ludwigovo múzeum, sa nachádza v severnom krídle, bolo pomenované podľa jeho patróna - Petra Ludwiga. Zadovážil do zbierky diela od Picassa, Warhola a Lichensteina. Zastúpené sú tu i diela východoeurópskych umelcov.

Maďarská Národná Galéria
Nachádza sa v srdci paláca. Uchováva encyklopedickú kolekciu maďarského umenia od 10. storočia. Na obrazoch sú zobrazené pohromy i víťazstva, religiózne maľby. Sú v nej obsiahnuté i expozície východoeurópskych maliarov.

Adresa: I Budavári Palota, Dísz tér 17

Mátyás Templom (Matyášov chrám)
Matyášov chrám je dominantou Budapešti už od 13. storočia. Bol dejiskom rôznych korunovácií a kráľovských svadieb. I renesančný kráľ Matej Korvín tu bol korunovaný v r. 1458, vo veku 14 rokov, dvakrát sa ženil za jeho múrmi.

Chrám bol prvýkrát postavený na danom mieste kráľom Ištvánom v r. 1015. Keď Turci okupovali hradný obvod v r. 1541, kostol bol premenený na mešitu, jeho steny boli pomaľované výjavmi z koránu.

Budova bola poškodená pri zemetrasení v r. 1686. Zrekonštruoval ju v 19-nástom storočí Frigyes Schulek.

Práve v Matyášovom chráme bol korunovaný v r. 1867 František Jozef I., ktorého manželkou bola Alžbeta, známa pod menom Sisi.

V 20. storočí sa kostol používal ako kuchyňa okupujúcimi nemeckými vojskami. Za oltárom je vchod do múzea, ktorý umožňuje prístup do podzemných krýpt, kaplniek, klenotom a ku kostre ženy brata kráľa Mateja. Konajú sa tu často koncerty v Pia o 20:00.

Webová stránka: http://www.matyas-templom.hu
Otváracie hodiny: denne 07:00-20:00 (kostol); denne 09:30-17:30 (poklad).Vstup bez poplatku.

Rybárska bašta
Hneď mza Matyášovým chrámom sa nachádza rybárska bašta. Je z nej nádherný výhľad na celú Budapešť (Parlament, Reťazový most, Korzo).

Na konci 19. storočia navrhol Frigyes Šulek nádherný systém schodov smerujúcich od Dunaja k hradnému vrchu. Rybárska bašta pripomína rozprávkový zámok a je azda najnavštevovanejším miestom.

Bola postavená r. 1901 z bieleho pieskovca ako vyhliadková terasa. Socha kráľa Sv. Štefana bola nainštalovaná v r. 1906. Šulek zobrazil baštu ako ju ochraňujú rybári.

Adresa: I Szentháromság tér
Doprava: lanovkou od námestia Ádám tér k hradnému vrchu, prípadne autobusom č. 6.
Otváracie hodiny: denne 24 hodín.
Vstup bez poplatku.

Hotel Gellért a Termálne kúpele
Kúpele Gellért sa stali známe počas tureckej okupácie vďaka ich priaznivým medicínskym účinkom. Nachádzajú sa uprostred mesta. Od brehu Dunaja sa do nadmorskej výšky 235m vypína hora, chránená oblasť, ktorá svojimi termálnymi prameňmi napája tri susedné liečebné kúpele.

Najelegantnejšie sú kúpele Gellért, ktoré sa nachádzajú na ulici Kelenhegyi 2-4 s termálnymi, vaňovými kúpeľmi, krytou a otvorenou plavárňou.

Pri vstupe dostanú muži prúžok látky a ženy zásterku. Masáže trvajú 15 - 40 minút. Bazén je obklopený stĺpmi štýlu Art Nouveau. Je tu niekoľko oddelených termálnych bazénov, sauna.

Adresa: XI Szent Gellért tér 2-6 Otváracie hodiny: Po-Pia 06:00-19:00, So a Ne 06:00-16:00. Vstup za poplatok.

Budapeštianske kúpele

Okrem už spomínaných termálnych kúpeľov Gellert sa medzi ďalšie významné radia:
Neo-Barokové kúpele Széchenyi Baths v Városliget sa radia medzi najväčšie kúpeľne komplexy v Európe.

Kiraly Baths boli vybudované pod otomanským vplyvom. Malé bazény rôznych teplôt obklopujú veľký bazén.

Rudas, I Dobrentei ter 9 (tel: (01) 356 1322), má nádhernú kopulu, cez ktorú presvitajú svetelné lúče.

Rac Gyogyfurdo, Hadnagy utca, 8-10 (tel: (01) 356 1010), sú ďalšie turecké kúpele s oktagonálnym bazénom

Országház (Parlament)
Imre Steindl navrhol budapeštiansky Parlament, inšpiroval sa Londýnskym parlamentom. Práce na ňom začali v r. 1885 a boli dokončené v r. 1902. Fasáda budovy parlamentu smeruje k námestiu Kossuth Lajos tér, ktoré bolo pomenované podľa revolucionára z r. 1848.

Ústrednou časťou je elegantný neo-Renesančný dom, okolo ktorého sa týčia neo-Gotické veže. Tiahne sa pozdĺž rieky Dunaj v dĺžke 250m.

Adresa: V Kossuth Lajos tér 1-3 Tel: (01) 441 4904
Otváracie hodiny: Po-Pia 10:00 a 14:00, So a Ne 10:00
Vstup za poplatok.

Szent István Bazilika (bazilika sv. Štefana)
Neďaleko parlamentu stojíbazilika sv. Štefana, ktorej prestavbu začal v druhej polovici 19. storočia József Hild a neskôr dokončil Miklós Ybl.

Je to najväčší kostol v Budapešti, vysvätený bol v r. 1905. Búrka zničila pôvodnú kopulu z r. 1868. Bola prestavaná do neo-renesančného štýlu. Poškodená bola i počas druhej svetovej vojny.

Uchováva sochy, obrazy, maľby na skle významných maďarských umelcov, ktorí zobrazovali národných svätcov, stredovekých cirkevných hodnostárov. V kaplnke sa nachádza nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého.

Z veže baziliky je nádherný výhľad na mesto. V pondelok sa tu o 19:00 konajú orgánové koncerty (júl-október). Adresa: V Szent István tér 1 Tel: (01) 317 2859. Otváracie hodiny: Po-So 07:00-19:00, Ne 13:00-19:00. Vstup je bez poplatku, za poplatok na vežu.

Városliget (mestský park)
Pri zakladaní Budapeštianskeho mestského parku Városliget pracoval známy český záhradný architekt Henricha Nebbiena.
Park je zaradený do zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných historických záhrad sveta ICOMOS, IFLA pod evidenciou UNESCO.

Adresa: VI Dózsa György útca
Otváracie hodiny: denne 24 hodín
Vstup bez poplatku.

Budapest Zoo
Otváracie hodiny: Po-Stvr 09:00-18:00; Pia-Ne 09:00-19:00 (Máj-Aug); denne 09:00-17:00 (Sep, Okt, Mar,Apr), denne od 09:00-16:00 (Nov, Dec, Jan, Feb)
Vstup za poplatok.

Dohány Zsinagóga (Hlavná synagóga)
Je to najväčšia európska a druha najväčšia synagóga na svete. Navrhol ju Lajos Föster v byzantsko - maurskom štýle, dokončená bola v r. 1859.

Liszt bol najslávnejším hudobníkom, ktorý hral v synagóge na veľkom organe.

Židovské múzeum je pripojené k synagóge. Počas holokaustu bolo zavraždených 724000 maďarských židov.

Adresa: VII Dohány útca 2 Tel: (01) 342 1335
Otváracie hodiny: Po-Pia 10:00-15:00, Ne 10:00-13:00; Zavretá počas židovských prázdnin.
Vstup za poplatok.

Hosök Tere (námestie hrdinov)
Millenniumi Emlékmû (Pamätník Millenia)
Námestie hrdinov bolo postavené v r. 1896. Zdobia ho sochy veľkých osobností maďarskej histórie, v popredí stojí Pamätník neznámeho vojaka.

Adresa: VI Andrássy útca, roh ulice Dózsa Dyörgy útca
Otváracie hodiny: denne 24 hodín.
Vstup bez poplatku.