Paríž - Nakupovanie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Väčšina obchodov je otvorená od pol desiatej ráno až do siedmej hodiny večer. Zatvorené bývajú medzi 12:00 a 14:30. V Paríži sa dá dobre nakúpiť v malých obchodíkoch s klasickou srdečnou obsluhou, ale aj vo veľkých obchodných domoch.

Módne štýly prichádzajú a odchádzajú, pričom Paríž je stále v centre módneho diania. Mnohé módne značky nájdete v blízkosti námestia Place de la Concorde. Sídlia tu špičkoví módni návrhári. Okrem francúzskych tu pracujú i niektorí významní britskí módny tvorcovia - John Galliano v Dior, Julian McDonald v Givenchy a Alexander McQueen v McDonald’s predecessor, kontroverzný Francúz Jean-Paul Gaultier, ktorý sídli v jeho vlastnom obchode blízko Bastily.

Exkluzívne dizajnérske obchodíky sa nachádzajú v mestskom obvode 8, blízko zlatého trojuholníka, ktorý tvorí bulvár Champs-Elysées, Montaigne a ulica François 1er, taktiež pozdĺž ulice Faubourg St-Honoré.

Typickú nákupnú horúčku zažijete i v hlavných obchodných domoch na bulvári Haussmann, v mestskom obvode č. 8. Nachádza sa tu Les Galeries, s jeho obrovskou farebnou kopulou, a Au Printemps.

Metrom s označením cieľovej stanice Temple alebo Republique sa prepravíte do najlacnejšieho obchodného domu v meste - Tati, 172 rue du Temple, 3. obvod.

Pre tých návštevníkov, ktorí vyžadujú intimitu, sú vhodné butiky v obvode č.4 - Marais. Ulica Francs-Bourgeois sa nachádza v štvrti, ktorú obýva prevažne homosexuálna komunita a ulica Rosiers je situovaná v židovskej štvrti. Mladí dizajnéri tu vystavujú svoje práce v L’Eclaireur.

Tento mestský obvod je najrušnejší v nedeľu, pretože mnoho obchodov je zavretých v sobotu kvôli sabatu. Je tu možnosť rýchleho občerstvenia, pričom tú najlepšiu zmrzlinu kúpite v Berthillon, 31 ulica St-Louis-en-L’Ile, obvod 4.

Carrousel du Louvre sa nachádza sa pod sklenenou pyramídou na louverskom námestí, je vhodným miestom pre nákup suvenírov, obľúbeným je umelohmotná Eiffelová veža, ktorú kúpite na ulici Rivoli.

Američania prevádzkujú Shakespeare & Co, 37 ulica Bûcherie, 5. obvod, ktorý ponúka najširší výber second-hand kníh v anglickom jazyku. Francúzske knihy odporúčame kúpiť v obchodných domoch FNAC, jeden sa nachádza v obchodnej pasáži, Forum des Halles, 1. obvod. Bouquinistes predáva taktiež second-hand knihy, tlače, pohľadnice a rôzne darčeky.

Drahé starožitnosti nájdete v Le Louvre des Antiquaires, hneď vedľa Louvre na Kráľovskom námestí.

V Paríži sa koná mnoho trhov, z ktorých niektoré sa špecializujú na konkrétny druh tovaru. Najväčšie trhovisko zamerané na predaj kvetov je v Ile-de-la-Cité.

Známy blší trh (marchés aux puces) leží pri Porte de Montreuil, 20. obvod. Otvorený je v So, Ne a v Po 09:00-18:00. Ďalší trh je na St-Ouen/Porte de Clignancourt, 18. obvod, otvorený v Pia 06:00-14:00, So 08:30-17:30, Ne 10:30-18:00 a v Po 10:30-17:00.

Medzi obľúbené trhy patria ovocné a zeleninové, kvetinové a najmä tie plné sladkostí.

Viaduc des Arts, Avenue Daumesnil, je jedinečný nákupný podnik, v ktorom prekvitajú rôzne dizajnérske kreácie. Značne sa odlišuje od hegemónnych hypermarketov a nákupných obchodných stredísk.

Zaujímavý je obchodík Malhia Kent v 19. obvode, kde sa pletie pre Gucci a Dior.

Yamakodo ponúka moderný nábytok, Astier de Villatte, renomé si získal inovačnou keramikou.

DPH siaha od 5.21% - 16.38%, na luxusné produkty je vyššia. Mimo európski návštevníci môžu žiadať o zníženie dane o 12-13%, ak nákup presiahol v jednom obchode hodnotu 175€.