Tokio - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Japonské hlavné mesto je obchodným a finančným centrom, ktoré sa nachádza v regióne Kantó, na východnej časti ostrova Honšú. Tokio je jedným z najväčších miest na svete, v ktorom žije v 23 mestských častiach 12 miliónov obyvateľov. Cez deň sa tento počet zvyšuje o 2,5 milióna pracujúcich a študentov z okolitých oblastí.

Efekt populačného rastu je ešte výraznejší v troch centrálnych častiach Chiyoda, Chuo a Minato, v ktorých je populácia v noci menšia ako 300 000, ale väčšia ako 2 milióny cez deň.

S predmestiami a aglomeráciami okolitých miest, ako napríklad Jokohama alebo Kawasaki, tvorí Tokio najväčšiu konurbáciu a metropolitnú oblasť na svete, nazývanú Veľké Tokio, kde žije až 35 miliónov obyvateľov na ploche o veľkosti Západného Slovenska.

Pre Tokio sú strategicky dôležité štyri neveľké rieky Sumidagawa, Aragawa, Edogawa a Tamagawa, ktoré mu dodávajú pitnú i priemyselnú vodu a potom sa vlievajú do Tokijského zálivu.

Do roku 1868 sa japonská metropola nazývala Edo. Niekedy sa metropolitná oblasť Tokia častuje aj menom megalopolis, ktorý ponúka prekvapujúcu zmes príťažlivej architektúry futuristického výzoru, historických pamiatok a kultúry.

V historickom jadre sa nachádza množstvo obchodov so starožitnosťami a zvoníc, ktoré sa týčia nad starobylými chrámami. Staré Edo ožíva počas letných horúčav, keď sa konajú početné festivaly, prevádzkujú kiná a kúpele.

Kultúru v meste prezentujú tradičné divadla – kabuki, opera, balet a vystúpenia symfonického orchestra. Tokijčania majú vášeň pre sumo i bejzbal. Iný druh zážitku ponúka turistom najväčšie trhovisko s rybami na svete.

Japonsko bolo ešte nedávno ekonomickou veľmocou, ktorá priťahovala závisť vo svete, avšak pokračujúca recesia, kolapsy bánk a finančné škandály spôsobili pokles jeho finančnej dôležitosti.

Príchodom vedomostnej ekonomiky sa Tokio stávalo stále žiadanejšou destináciou. Na prekvapenia mnohých cudzincov sa už dlhšie nevyžaduje v tomto rušnom meste druhotné ručenie pri hypotéke.

Návšteva mesta je príjemná v každom ročnom období, okrem horúčav v júli a v auguste. Zima je pomerne chladná a náhla, jar trvá od marca do mája - je nádherná vďaka dozrievajúcim čerešniam a organizovaniu piknikov v mestských parkoch.

Mestu je potrebné vyhnúť sa v čase Zlatého týždňa (koniec apr-máj) a Nového roku (koniec dec-začiatok jan), pretože sa v ňom konajú podľa kalendára Shinto dva najdôležitejšie festivaly, a v tomto období je mesto zatvorené. Ináč sa rôzne podujatia, ktoré obohatia návštevníka o tradičnú japonské zvyklosti, konajú každý týždeň.