Japonsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Pretože v Japonsku je nízka kriminalita, občania disponujú väčšou sumou peňazí v hotovosti. Kreditné karty sa začali presadzovať len nedávno.

Mena

1 japonský jen (Ą) = 100 senov. Bankovky sú denominované v Ą10,000, 5000 2000 a 1000. Mince sú v hodnotách Ą500, 100, 50, 10, 5 a 1.

Zmenáreň

peniaze musia byť zmenené len v bankách a v zmenárňach.

Kreditné & debetné karty

Visa, Diners Club, American Express, MasterCard a mnohé ďalšie karty sú akceptované. Pred odjazdom do krajiny sa u spoločnosti, ktorá vám kartu vydala, detailne informujte na podrobnosti použitia karty. Poštové úrady ATM sú značne rozšírené, hoci mnohé neakceptujú zahraničné kreditné a debetné karty. Počas pracovných dní sú otvorené v súlade s úradnými hodinami v bankách, v sobotu do poludnia. Vyše 21 000 poštových úradov ATM akceptuje množstvo zahraničných kreditných a debetných kariet, zvyčajne sú otvorené v Po-Pia 0700-2300; So-Ne 0900-1900. Automaty v Citibankách akceptujú zahraničné kreditné karty, často sú otvorené 24 hodín denne.

Cestovné šeky

speňažíte ich vo všetkých väčších bankách, veľkých hoteloch a v niektorých duty-free šopoch. Aby ste sa vyhli ďalším cestovným poplatkom, odporúčame vlastniť cestovné šeky v japonských jenoch alebo v US dolároch.

Menové obmedzenia

Pri dovoze alebo vývoze miestnej alebo zahraničnej meny nie sú obmedzenia, pri dovoze peňažnej sumy ekvivalentnej hodnote Ą1,000,000 alebo vyššej, je nutné podať colné vyhlásenie.

Úradné hodiny v bankách
Po-Pia 0900-1500

Strava a nápoje

Japonská kuchyňa je obľúbená i v západných krajinách. Vyznačuje sa veľmi jemnými príchuťami, čerstvou zeleninou a striedmymi porciami. Miestne špeciality sa nazývajú TERIYAKI (marinované hovädzie/kurča/ryba opekané na horúcej platni), SUKIYAKI (tenké plátky hovädziny spolu s tvarohom a zeleninou varené v sójovej omáčke a potom poliate vajcom), TEMPURA (nadmerné smaženie morskej stravy so zeleninou), SUSHI (surové plátky mäsa z morských živočíchov položené na mierene skysnutú hrudku ryže – veľmi chutné a osviežujúce), a SASHIMI (surové plátky mäsa z morských živočíchov ponorené do sójovej omáčky). Najvhodnejšími miestami na ochutnávku sushi sú bary, ktoré s nazývajú KAITEN Sushi, v ktorých sa zákazník pohybuje na dopravnom páse, ktorý mu umožňuje kompletný výber delikates za rozumnejšie ceny ako v tradičných Sushi Baroch. Výborná orientálna strava (kórejská – veľmi horúca, a čínska) sa podáva v reštauráciách. V krajine je úžasný výber medzinárodných reštaurácií, ktoré ponúkajú v závislosti od rozpočtu pokrmy všetkých možných chutí siahajúcich od francúzskej a talianskej kuchyne po čínsku, indickú a thajskú. Úroveň „západných jedál“ v drahších reštauráciách je znamenitá, v lacnejších môžete byť sklamaný. V reštauráciách je štandardné stolovanie, avšak v niektorých je zvyk pred vstupom do reštaurácie sa vyzuť.

V krajine je najobľúbenejším nápojom zelený čaj. Bežné do hneda sfarbené čaje sa nazývajú HOUJICHA. Zelené čaje s horkou príchuťou – MATCHA - sa konzumujú pri čajových obradoch. Sake, horúce ryžové víno, má silnú rázovitú osviežujúci chuť. SHOCHU a silný AQUAVIT má požadovanú chuť. Japonské vína sú vo svete uznávané, pivo môžeme tiež doporučiť. Medzi obľúbené brandy patria KIRIN, SAPPORO, SUNTORY a ASAHI. Obsluha v baroch je štandardná. Japonci príliš milujú originálnu škótsku whisky, ktorá je veľmi drahá a vyhľadávaná. Preto sa často nahradzuje japonskou verziou tohto nápoja. Popíjanie nápojov u Japoncov znamená dlhotrvajúci rituál zdvorilosti. Hostiteľka bude nalievať nápoj pre turistov a bude dbať, aby pohár návštevníka bol stále plný. U Japoncov sa veľmi cení, ak návštevník naleje nápoj svojmu hostiteľovi. Nezdvorilé je naliať si pohár iba pre seba.

Nočný život

V Tokiu je hojný výskyt kín, divadiel, barov, kaviarní, obchodov, diskoték a nočných klubov. Úroveň barov siaha od lacných, nachádzajúcich sa v pouličných stánkoch, po štýlové bary. V lete Japonci radi navštevujú zastrešené „pivné záhrady“. V niektorých kluboch hostesky očakávajú, že návštevník si zakúpi nápoj alebo snack. V luxusnejších nočných kluboch a baroch sa vyberá tzv daň pre hostesky. V Tokiu sa každú noc usporadúvajú koncerty všetkých hudobných štýlov. Počas celého roku koncertujú v Japonsku zahraničné opery, orchestre, baletné súbory a hviezdy pop hudby. Konajú sa i živé džezové koncerty. Pre tých, ktorí by radi spoznali tradičné japonské divadelné umenie, sú určené divadla Kabuki a Noh v Tokiu. Lístky na predstavenie si zakúpite vo väčšine obchodných domov. Je nutné si ich obstarať vopred, pretože sa rýchlo vypredajú. Japonci obľubujú zábavu v baroch Karaoke.

Nakupovanie

Rozmanitosť orientálneho tovaru a západné predajne techniky lákajú najmä nákupcov vo veľkých obchodných domoch, ktoré poskytujú vyhradené miesta pre hranie sa detí. Medzi suveníry, ktoré si turisti s obľubou kupujú, patria kimoná, mingei (výrobky miestnych remeselníkov vrátane drakov a ľudových hračiek); Kyotský hodváb, vejáre, tv prijímače, bábiky; religiózne výrobky, akými sú artefakty Shinto a Budhu; papierové lampáše; glazúrované výrobky, hi-fi zariadenia, fotoaparáty, televízory a iné elektronické zariadenia. Dohadovanie cien je nezvyčajné.

Oslobodenie od dane
v autorizovaných tax-free obchodoch. Niektoré položky v hodnote nad Ą10,000 sú oslobodené od dane.

Doba predaja: 1000-1900 počas celého týždňa prázdnin.


Sviatky a oslavy
Počas celého roku sa oslavuje značný počet sviatkov v rôznych častiach krajiny.
Plný zoznám osláv a sviatkov, ktoré sa konajú v r 2002, získate na Japonskom národnom turistickom úrade. V nasledujúcej časti je uvedený výber každoročne konaných sviatkov a osláv v Japonsku.

JANUÁR
Toka Ebisu - Festival svätyne Imamiya Ebisu, Oslava vypaľovania trávy v Osaka;, Mt. Wakakusayama v Nara.

FEBRUÁR
Snežný festival v Sappore; Lantern Festival of Kasuga Shrine v Nara.

MAREC
Hinamatsuri alebo Bábkový festival po celom Japansku.

APRÍL: Kamakura Matsuri of Tsurugaoka Hachimangu Shrine, Kamakura.

MÁJ
Veľký festival svätyne Toshogu v Tochigi.

JÚL
Tanabata (Festival hviezd), ktorý sa koná po celom Japonsku. 17. júl Gion Matsuri of Yasaka Shrine, Kyoto.

AUGUST
Nebuta Matsuri v Aomori; Neputa Matsuri v Hirosaki; Mierová slávnosť v Hirošime; Awa Odori v Tokushima.

OKTÓBER
Okunchi Festival svätyne Suwa v Nagasaki; Takayama Matsuri svätyne Hachiman v Takayama; Jidai Matsuri (Festival of Eras), Festival svätyne Heian v Kyoto.

NOVEMBER
Shichi-go-san (Deň návštev detskej svätyne), po celom Japonsku.

DECEMBER
Chichibu Yo-matsuri (nočný festival), Chichubu City, Saitama; Hagoita Ichi (Battledore Fair), Asakusa, Tokyo.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...