• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Šikoku, Kjúšu, Okinawa

Šikoku
Je to najmenší zo štyroch hlavných japonských ostrovov. Ostrov Šikoku a ostrov Honšu je spojený dvoma mostami. Medzi ostrovmi premávajú početné trajekty, ktoré križujú prekrásne vody kontinentálneho mora. Táto oblasť je chránená v Národnom parku INLAND SEA. Mnohé zo 600 ostrovov súostrovia sú vyhľadávanými letnými turistickými destináciami.

Vstupná brána na ostrov vedie cez pokojné vody kontinentálneho mora a pôvabné mesto TAKAMATSU, ktoré leží na severnom pobreží. Medzi najkrajšie parky v Japonsku patrí park RITSURIN. Veľmi pôsobivá je i svätyňa KOTOHIRA.

Východnejšie leží mesto TOKUSHIMA, ktoré je známe pobrežným morským vírom NARUTO a impozantným letným tanečným festivalom AWA ODORI. MATSUYAMA nachádzajúca sa v západnej časti ostrova Šikoku sa pýši najzachovalejšími stredovekými hradmi. Neďaleko sú situované najstaršie kúpele v Japonsku DOGO SPA.

Na južnom pobreží ostrova Šikoku leží KOCHI, ktoré je známe hradom. Hornaté vnútrozemie ostrova ostalo zväčša divoké a panenské. Na ostrove Shikoku sa uctieva „pútnicky okruh 88 chrámov“, ktorý je venovaný KANNON – bohyni šťastia.

Kjúšu
Kjúšu sa nachádza najjužnejšie zo štyroch japonských hlavných ostrovoch. Je to sopečná krajina s termálnymi prameňmi a kamenistým povrchom. Vstupná brána na ostrov vedie cez prístavné mesto FUKUOKA (HAKATA), ktoré je známe tradičným textilným priemyslom, výrobou umeleckých bábik a vynikajúcimi pokrmami. V blízkosti leží svätyňa DAZAIFU TENMANGU, ktorá je veľmi uctievaným miestom, na ktorom sa študenti modlia a prosia Boha múdrosti.

Na západnom pobreží ostrova leží NAGASAKI, ktoré patrilo medzi prvé japonské medzinárodné prístavy. Známe je i keramikou Arita a Imari, Mierovým parkom (Peace Park), ktorý pripomína devastáciu spôsobenú druhou atómovou bombou počas Druhej svetovej vojny. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí Čínsky chrám, Čínska štvrť a GLOVER HOUSE, o ktorom sa hovorí, že inšpiroval Pucciniho pri napísaní opery Madame Butterfly.

Neďaleko ležiaci aktívny vulkán MOUNT UNZEN je vyhľadávaný kvôli horúcim prameňom. KUMAMOTO je staré hradné mesto, ktoré je vstupnou bránou do malebného Národného parku MOUNT ASO. Na juhu ostrova sa nachádza prístavné mesto KAGOSHIMA, ktoré je zatienené dymovou clonou z vulkanického ostrova SAKURAJIMA.

Blízke kúpele IBUSUKI SPA, ktoré ležia na južnom cípe ostrova Kjušu, sa pýšia najslávnejšími termálnymi žriedlami v Japonsku a saunami v horúcom piesku. Z mesta Kasaasa sa v lete uskutočňujú výletné plavby za účelom pozorovania veľrýb a delfínov. Za mestom KAGOSHIMA leží nádherný hornatý ostrov YAKUSHIMA, v ktorom sa nachádza národný park. Vyhľadávaný je kvôli pralesu s výskytom cédrového dreva a množstvá horských cestičiek.

MIYAZAKI situované na juhovýchodnom pobreží ostrova Kjušu je prosperujúcom moderným mestom, ktoré je navštevované turistami kvôli palmám, golfovým kurtom a starobylým pohrebiskám. Blízko mesta OITA leží termálny rezort BEPPU, je tu veľká zábava i napriek riedkemu ovzdušiu. Tucty hotelov a kúpeľných komplexov súťažia o zákazníkov ponúkaním rôznych atrakcií od zábavných parkov, športových zariadení, múzeí, okrasných záhrad po nákupné centrá.

Okinawa
Medzi ostrovom Kjúšu a Taiwanom, ďaleko na juhu od Japonska, leží 161 ostrovov, ktoré vytvárajú súostrovie Okinawa. Subtropická klíma, tyrkysové more a množstvo nádherných pláží predurčuje, že ostrovy sa stávajú dlhodobo obľúbenou destináciou Japoncov počas letných prázdnin. Niekoľko ostrovov sa nedávno stalo známymi kvôli eko-destinácii. Početné koralové útesy ponúkajú vynikajúce príležitosti pre priaznivcov športového potápania.

Na hlavnom ostrove OKINAWA sa vyskytuje množstvo známych rezortov, akými sú ONNA BEACH a MANZA BEACH, s bielymi pieskovými plážami a možnosťami športového vyžitia. Vyhľadávanou atrakciou je i fantastická formácia jaskýň GYOKUSENDO. NAHA, hlavné mesto ostrova Okinawa, je preslávené hrnčiarstvom, textilnou výrobou a pôsobivým hradom SHURI -bývalým sídlom dynastie Ryukyu. Neďaleká veľká americká základňa napomáha turbulentnému nočnému životu.

Ostrov ostane v pamäti ľudstva vďaka zúrivým bojom počas druhej svetovej vojny. Ma južnom pobreží sa nachádzajú pomníky druhej svetovej vojne. Ostrov ISHIGAKI poskytuje vynikajúce podmienky pre vyznavačov športového potápania a šnorchlovaia. Turisti tu môžu spoznať ľudovú remeselnú výrobu.

Ostrov je dobrou základňou pre podnikanie výprav na odľahlé ostrovy. Na ostrove IRIOMOTE sa vyskytujú mangľové stromy, bariny, džungľa s vzácnym faunou, akou sú napr. divé mačky Iriomote. Ostrovček TAKETOMI si uchoval osobitý vidiecky šarm. Na súostroví Okinawa sa konajú starobylé festivaly Ryukyu, ktoré sú najfarbistejšie v Japonsku.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 16.10.2002