Japonsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Vnútroštátnu vzdušnú prepravu zabezpečujú Japan Airlines (JL), All Nippon Airways, Japan Air System a niekoľko ďalších leteckých prevádzkovateľov. Vnútroštátne letisko v Tokiu SA VOLÁ Haneda (HND). Jednokoľajnicová dráha vedie z Hamamatsu-cho k letisku Haneda. Na letisku Haneda pôsobí jediný medzinárodný vzdušný prepravca China Airlines. Medzinárodné lety do a z letiska Haneda sa uskutočňujú cez Tokio, Osaka, Fukuoka alebo Nagoya. Medzi hlavné vnútroštátne destinácie patria Tokio–Sapporo; Tokio–Fukuoka; Tokyo–Osaka; a Tokyo–Naha. Lístky si zakúpite v automatoch na medzinárodnom letisku v Tokiu pri okienku určenom pre vnútroštátnu prepravu a na medzinárodnom letisku v Osake.

Loď

K Japonským ostrovom uskutočňujú frekventovanú prepravu rýchlostné člny, trajekty a hydrofoil. Medzi obľúbené linky patria Tokoyo–Hokkaido (na severe) a Tokyo–Okinawa (na juhu). Najdôležitejšie morské linky v rámci ostrova Awaji: Akashi–Iwaya; na ostrove Shodo: Himeji–Fukuda, Okayama–Tonosho a Takamatsu–Tonosho; na ostrovoch Shiraishijima a Manabejima: Kasaoka–Shiraishijima–Manabejima; na ostrovoch Ikuchijima a Omishama: Mihara–Setoda. „Vlaková strela“ premáva často k prístavom.

Vlak

Japonská železničná spoločnosť (JR) prevádzkuje jednu z najlepších železničných sietí na svete, ktorá sa využíva pre obchodné účely i pre potreby turistiky. Express a ‘limited express’ vlaky sú najvhodnejšie pre medzimestskú dopravu. Na hlavných dráhach sú veľmi frekventované spoje. Shinkansen - vlakové strely - sú najrýchlejšie, vybavené sú i vozňami pre vozíčkárov, jedálnymi a bufetovými vozňami. Úroveň cestovania v expresných vlakoch je rozdelená do troch tried. Prvú tzv. zelenú triedu si musíte rezervovať vopred. Medzi ďalšie typy vlakových súprav paria Tokkyu (Limited Express), Kyuko (Express), Kaisoku (Rýchlik) a Futsu (miestny vlak). Lístky na vlaky, ktoré sú určené na prepravu na kratšie vzdialenosti, si zakúpite v predajných automatoch.

Zľavnené cestovné
Pre zahraničných turistov je výhodné ešte pred príchodom do krajiny zakúpiť si u Japonských aerolínií (iba pre užívateľov japonských železníc) alebo v cestovných kanceláriách japonský železničný preukaz (Japan Rail Pass). Preukaz je platný na všetky vlakové spoje (s výnimkou nového super expresného vlaku ‘Nozomi’), autobusy a trajekty patriace japonským železniciam. Bližšie informácie o japonskom železničnom preukaze si nájdete v brožúrke, ktorá je dostupná na Japonskom národnom turistickom úrade. Preukaz platný po dobu 7 dní stojí Ą28,300. Návštevníci, ktorí nevlastnia preukaz japonských železníc, majú možnosť iného výberu cestovných zliav vrátane 10% zľavy pri ubytovaní v skupine hotelov pariacich japonskej železnici (JR). Okrem preukazu japonských železníc existujú i preukazy iných železničných spoločností, medzi ktoré patria: JR East Pass, JR West Rail Pass, Sanyo Area Pass, Kansai Area Pass a the JR Kyushu Rail Pass. Detailnejšie informácie o diskontných cestovných lístkoch získate na Japonskom národom turistickom úrade.

Cestná doprava

Jazdenie krajinou je dosť komplikované pre tých, ktorí neovládajú jazyk a preto majú problém porozumieť dopravným značkám. V mestách sa často vytvárajú zápchy. V krajine sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Autostrády Keiyo, Tohoku, Tomei a Meishin pretínajúce malebnú scenériu krajiny spájajú väčšie japonské mestá na tichomorskom pobreží. Pre riadenie automobilu sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz.

Verejná doprava je veľmi dobre rozvinutá, účinná a využívaná miestnymi pasažiermi. Systémy podzemných dráh, ktoré sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách, sú pohodlné, v čase dopravnej špičky však doporučujeme sa im vyhnúť. Tokio má dobre vybudovanú i sieť električiek.

Autobusová doprava
pripadá zmätočná, preto je výhodnejšie cestovať s niekým, kto sa vyzná v systéme. Návštevníci získajú presné informácie o destináciách spojov priamo v hoteloch, v ktorých sú ubytovaní. Cestovný systém je vysoko automatizovaný. Cestovné pri autobusoch sa platí pri vystupovaní.

Taxi
počas dopravnej špičky (0730-0930 a 1700-1800) môže cena za taxík vystúpiť značne vysoko. Cena za taxík sa účtuje minimálnym poplatkom do prvých 2 KM, potom sa účtuje podľa času strávenom v hustej, pomalej doprave. Návštevníkom doporučujeme, aby si vopred pripravili v japonštine presnú cieľovú adresu spolu s menom nejakého orientačného bodu, nápomocná bude i mapa. V hoteloch sú k dispozícii takéto služby.

Metro
vo všetkých japonských väčších mestách je vybudovaný systém podzemných dráh. V Tokiu sú vybudované dva systémy podzemných dráh; Teito Rapid Transit Authority (TRTA) prevádzkuje metro Eidan s ôsmimi linkami, a Tokyo Metropolitan Government (TBTMG) obsluhuje štyri linky. Variabilita cestovných lístkov siaha od mesačných preukazov po jednodňové lístky, prípadne 14 cestovných lístkov zakúpite za cenu desiatich. Tokijské kombinačné lístky, ktoré oprávňujú pasažierov cestovať neobmedzene podzemnými dráhami, by ste si mali kúpiť šesť mesiacov vopred. Tieto lístky sú platné jeden deň v rámci šesťmesačného obdobia i pre železničné spoje japonských železníc a pre autobusy spoločnosti Toei. Kyoto má tiež vybudované metro s dvoma hlavnými linkami; Karasuma a Tozai. V meste Kyoto platia okružné pasy neobmedzene pri cestovaní autobusmi a metrom.
Viac informácií získate na webovej stránke www.metro.tokyo.jp.

Trvanie ciest

Nasledujúca tabuľka udáva približné trvanie ciest (v hodinách a minútach) z hlavného mesta Tokia k iným väčším mestám v Japonsku. .

lietadlo/cesta/železnica/more
Nagoya /-/4.00/2.00/-
Kagoshima 1.50/26.00/10.00/48.00
Fukuoka 1.45/13.00/6.30/-
Nagasaki 1.40/18.00/9.00/-
Okinawa 2.30/-/-/60.00
Osaka 1.00/6.00/3.15/-
Sapporo 1.25/-/14.00/-