Tokio - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Verejná doprava
Tokio je najväčší dopravný uzol domácej a medzinárodnej železničnej, cestnej a leteckej dopravy. Verejná doprava je zabezpečovaná rozsiahlou sieťou čistých, efektných a často pomerne preplnených vlakov a podzemnou rýchlodráhou, ktorú prevádzkujú rozličné spoločnosti, pričom druhú úlohu zohrávajú autobusy, monoraily a električky.

Takáto komplexná sieť na prvý pohľad vyzerá zmätočne, avšak navigácia je pozoruhodne jednoduchá. Väčšina značiek je v angličtine, používanie automatov na lístky je jednoduché a navigačné mapy zjednodušujú orientáciu.

Aby návštevník pri cestovaní Tokiom ušetril finančné prostriedky, sú mu k dispozícii rôzne druhy pasov. Sada cestovných lístkov obsahuje 11 tiketov, passnet je predplatená karta, ktorá nešetrí peniaze ale čas. Jednoducho ju nabijete pri automate a pri prechode senzorom na kontrolu lístkov sa lístok vymaže.

Verejná doprava je veľmi bezpečná i v noci. Zamestnanci nádraží i okoloidúci sa snažia pomôcť zmäteným cudzincom.

Tokijský turistický informačný úrad poskytne návštevníkom viac informácii o všetkých poskytovateľoch dopravných služieb.

Vlak
Primárnym dopravným prostriedkom je vlak. Železničná sieť v Tokiu je najrozsiahlejšia mestská železničná sieť na svete a jej dĺžka sa približne rovná dráhe povrchových liniek. Expresné linky spájajú hlavné mesto s ostatnými časťami metropolitného Tokia, oblasťou Kantó a ostrovmi Kjúšú a Šikoku.

V hlavnom meste Japonska v čase dopravnej špičky (07:30-09:00 a 17:00-19:00) sú vlaky i napriek frekventovaným spojom preplnené. Ráno sa zaviedli vozne určené výhradne pre ženy.

Vlaky jazdia približne v čase 05:00-24:00/01:00. Pretože značný počet krčmičiek a kaviarní ostáva otvorených do 24:00, pri odchode využívajú zamestnanci posledné spoje.

Taxík
Taxíky fungujú v 23 špeciálnych štvrtiach, mestách a mestečkách.

V Tokiu jazdí obrovské množstvo taxíkov, ktoré sa môžu zastaviť priamo na ulici alebo ich nájdete na stanovištiach, prípadne si ich môžete rezervovať vopred u niektorej spoločnosti, napr. Nihon Kotsu (tel: (03) 5755 2336, anglicky hovoriaci operátor).

Sadzba za prepravu sa medzi jednotlivými spoločnosťami mení len nepatrne, avšak jednotne sú drahé prvé dva kilometre. Dávať prepitné nie je zvykom.

Japonskí taxikári sú veľmi profesionálni, avšak zriedka hovoria anglicky, preto je vhodné , aby si turista požadovanú destináciu napísal v japončine alebo označil na mape.

V čase dopravnej špičky sa rýchlejšie prepravíte vlakom. V Japonsku je zvykom, že vodič automaticky otvára zadné dvere taxíka – návštevník by nemal skúšať ich otvoriť alebo zavrieť sám.

Trajekty
Trajekty na dlhé trate obsluhujú tokijské ostrovy a prevážajú cestovateľov do domácich a zahraničných prístavov.

Jazdenie v meste
Tokijská verejná dopravná sieť a preprava taxíkmi je excelentná, no i napriek tomu jazdu mestom neodporúčame kvôli hustej premávke, navigácia je pomerne komplikovaná najmä tým, že ulice majú len zriedka názvy a parkovanie je drahé a dlho sa hľadá voľné miesto.

Prenájom vozidla
Najväčšou spoločnosťou so 150 pobočkami v Tokiu je Nippon Rent-A-Car. Medzi ďalšie spoločnosti sa radia Toyota Rent-A-Car (tel: 0070 8000 10000 toll-free) a Nissan Rent-A-Car (tel: 0120 004 123 toll free).

Základné poistenie je zahrnuté v sadzbe za prenájom, vyžaduje sa národný i medzinárodný vodičský preukaz, pričom musí byť platný aspoň jeden rok, minimálny vek za pohybuje v závislosti od spoločnosti medzi 19 a 26.

Prenájom bicykla & skútra
SCS, 2-1-16 Hakusan, Bunkyo-ku (tel: (03) 3827 5432), prenajíma skútre na 1 deň. Bicykle je možné prenajať v predmestských železničných staniciach.