Sydney - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Obľúbeným spôsobom poznávania Sydney je plavba na lodi po rieke Parramatta, ktorá vedie okolo starých parníkov i moderných výletných plavidiel, rozprávkovo krásnych nábrežných domov a lodí, ktoré sa často plavia na niektorý z malých prístavných ostrovov.

Sydney ponúka veľké množstvo kultúrnych príležitostí, zásluhu na tom majú mnohé vynikajúce súbory, divadelné scény, kiná a iné kultúrne ustanovizne.

Austrálske múzeum obsahuje najväčšiu prírodnú a historickú zbierku od vzniku a prvého osídlenia kontinentu, Powerhouse múzeum okúzľuje mechanickými starožitnosťami, starými lietadlami, vlakmi a miniatúrnymi autami, Galéria umenia z roku 1874 ukrýva jednu z najkrajších umeleckých kolekcií v Austrálii, nezvyčajný zážitok ponúka aj bohémska štvrť Kings Cross.

Sydneyčania sa radi bavia na mnohých festivaloch, v januári sa koná Sydney Festival, vo februári sa uskutočňuje festival gayov a lesbičiek, tzv. Mardi Gras, v auguste City to Surf Fun Run, v septembri Carnival – Multicultural Arts Festival, pre milovníkov džezu je určený Manly Jazz Festival v októbri.

Nadšenci športu si nenechajú ujsť októbrový Australian Indoor Tennis Championships, jachtárske preteky Sydney to Hobart Yacht Race alebo zábavné preteky trajektov Sydney Fringe Festival, ktorý sa koná každoročne 26. januára.

Okolie Sydney s historickými mestami Richmond a Windsor na severozápade okúzľuje romantikou a mnohými zaujímavými budovami v koloniálnom štýle.

Medzi hlavné mestské atrakcie sa radia Harbour bridge, tretí najdlhší most svojho druhu na svete, zoologická záhrada Taronga, Opera House, Kráľovská botanická záhrada, Umelecká galéria Nového Južného Walesu, a Rocks.

Novou turistickou atrakciou je Olympijský park a Olympijská dedina, kde sa konala olympiáda v roku 2000.
Kúsok od radnice a centra mesta sa nachádza Darling Harbour, v centre môžte navštíviť aj moderný areál s množstvom atrakcií – kultúrne centrum, čínske záhrady, múzeum dizajnu a vedy, námorné múzeum, akvárium... V mestskej časti ChinaTown si prídu na svoje nákupov chtiví turisti v obrovskom nákupnom centre Market City.

K atrakciám patrí aj El Caballo Bianco s tancujúcimi andalúzskymi koňmi, Austrálska zoologická záhrada a Hyde Park, zelená oáza slúžiaca na oddych v samom centre mesta.

Často navštevovaným miestom v meste je obchodný dom Queen Victoria Building z roku 1898, vo viktoriánskom štýle postavená a o rok neskôr v roku 1889 otvorená Town Hall.

V blízkosti Sydney sa nachádzajú aj dve lokality zaznamenané v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva - skupina ostrovov Lord Howe a región Willandra Lakes.

Rocks
Turisti obľubujú potulky vydláždenými ulicami jednej z najstarších mestských štvrtí – Rocks, ktorá je zaplnená galériami, múzeami, romantickými obchodíkmi, reštauráciami a krčmičkami, pričom ponúka mnoho ďalších zaujímavostí.

Darling Harbour
Kontrastom k štvrti Rocks je pôvodne stará časť sydneyskej lodenice v Darling Harbour, ktorá je situovaná v tesnej blízkosti centra mesta. Nachádzajú sa v nej najluxusnejšie obchody, reštaurácie, parky a čínske záhrady, čínske mesto sa nachádza neďaleko.

Parramatta
Parramatta je univerzitné centrum v Novom Južnom Walese, ktoré sa nachádza neďaleko Sydney.

Sydney Opera House
Hlavné mesto štátu Nový Južný Wales (nie však Austrálie!) má jednoznačnú „pohľadnicovú“ dominantu: je ňou architektonický skvost – jedinečná budova Opery, v ktorej sídli aj balet, symfonické orchestre a niekoľko divadiel. Pre turistov je otvorená denne.

Sydney Tower Observatory
Ďalšou známou stavbou je tzv. Sydney Tower(pri nákupnom centre Centrepoint) vyhliadková veža v centre mesta je druhou najvyššou stavbou na južnej pologuli. Z veže je veľkolepý výhľad na panorámu mesta.

Harbour Bridge´s South-East
Ešte úžasnejší výhľad na 360 ° panorámu mesta získate po výstupe 200 schodov, ktoré vedú útrobami pylónu známeho mostu Harbour Bridge´s South-East.

Sydney má tiež zaujímavý systém metra (podzemnej železnice), nachádzajú sa tu filmové štúdiá spoločnosti Fox a olympijský park.

Sydney je sídlom austrálskej burzy cenných papierov, austrálskej centrálnej banky a šiestich univerzít.