• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Južná Austrália

Južná Austrália je štátom s bohatou históriu, prírodnými krásami, no známa je aj vyhlásenými vínami. Jej centrom je Adelaide, „mesto festivalov“ ideálne ako štartovací bod pre objavovanie horských masívov, pôsobivej živočíšnej ríše a celého vnútrozemia.

Podnebie  
Je podobné klíme v okolí stredozemného mora, ideálne na trávenie množstva času pod holým nebom. Prší málo, letá sú dlhé a teplé, zimy mierne; priemerná teplota v júli je 15°C, v januári 29°C. V lete vám bude stačiť veľmi ľahké oblečenie. Počas väčšiny roka (samozrejme viac v zime) sa vám zíde aj nepremokavá bunda.

Doprava
Hlavným letiskom je Adelaide, kam lietajú mnohé spoločnosti z celého sveta. Adelaide je aj významným medzinárodným prístavom. Začína tu železničná trať Ghan (spája mesto s Alice Springs), zastavuje tu aj The Indian Pacific premávajúci medzi Sydney a Perthom. Z iných veľkých miesta sa sem ľahko dostanete aj autobusom: z MELBOURNE za 9.5 hodiny, z ALICE SPRINGS za 20 hodín, zo Sydney za 24 hodín, z PERTHU za 35 hodín a z DARWINU za 46 hodín.

Ubytovanie
Okrem rozsiahlej siete hotelov je v Južnej Austrálii aj veľa kempingov a možností ubytovania s karavanom. Viacero spoločností ponúka možnosť zapožičania auta s kompletným vybavením na kemping v prírode. („motor camper”). Viac informácií poskytne South Australian Tourism Commission alebo turistické centrá.

Šport a aktivity
TURISTIKA – Veľmi dobré podmienky na dlhšie túry po krajine; medzi najznámejšie trasy patrí Heysen Trail, obľúbené je tiež pohorie Flinders, výlety do prírodného amfiteátra Wiplena Pound či horolezecké túry na St. Mary‘s Peak (odporúča sa cesta v období od mája do októbra).
Skúsenejší turisti sa vydajú do národného parku GAMMON RANGES alebo FLINDERS CHASE (na ostrove Kangaroo).
Viac informácií získate od South Australian Department of Environment and Natural Resources, GPO Box 1047, Adelaide SA 5001 (tel: (8) 8204 1900; fax: (8) 8204 1919).

VODNÉ ŠPORTY - Tretia najväčšia rieka sveta Murray poskytuje možnosti na výlety loďou, ale napríklad aj vodné lyžovanie, loď (houseboat) si tu môžete aj prenajať. Na pobreží sa môžete potápať (najmä v blízkosti Adelaide, Port Lincolnu a na ostrove Kangaroo), najlepší čas na potápanie je v období od decembra do mája.
Na Fleurieu Peninsula v blízkosti prístavu Victor a na Nullarborskom pobreží môžete pozorovať veľryby od júna do októbra.
V regióne sú aj dobré podmienky na rybolov.
Nadšencom surfovania potešia v Južnej Austrálii nepreľudnené pláže a skvelé vlny, najmä pri VICTOR HARBOR, NA OSTROVE KANGAROO A POLOOSTROVOCH YORKE a EYRE.
V údolí Barossa sú populárne LETY V BALÓNOCH, na pobreží južne od Adelaide zasa paragliding.

OCHUTNÁVANIE VÍN – Viac než 70 percent vín exportovaných z Austrálie pochádza práve z tejto oblasti – nájdete tu množstvo známych viníc, kde môžete ochutnávať miestne „výrobky“. Každý druhý rok sa koná preslávený festival Tasting Australia (doslova „Ochutnávanie Austrálie“).

Spoločnosť
JEDLO A PITIE - Špecialitou regiónu je klokaní steak. V Adelaide nájdete kuchyňu z celého sveta, odporúčať treba najmä reštaurácie s morskými špecialitami. V regióne sa koná množstvo festivalov jedla a vína a ochutnávky vín a piva sú obľúbenou zábavou turistov. Jedným zo známych festivalov je Barossa Vintage Festival, ktorý v mnohom pripomína pivné fes


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.03.2002