• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Teritórium hlavného mesta

Podnebie
V letných mesiacoch veľmi teplo s malým množstvom zrážok. V zime občasné sneženie a prudké dažde. V zime sa odporúča nepremokavé oblečenie.

Doprava
Hlavné mesto Austrálie Canberra nepatrí k najväčším dopravným uzlom, je však so Sydney, Melbourne a Brisbane dobre prepojené miestnymi leteckými, železničnými i autobusovými linkami.

Ubytovanie
rozsiahla sieť hotelov vrátane tých najluxusnejších v Austrálii, takisto široké možnosti prenajatia bytov. Podrobné informácie o ubytovaní v Canberre poskytne:
Canberra Accommodation Industry Association (tel: (2) 6339 9411; fax: (2) 6239 9499csa@kingstonterrace.com.au)

Šport a aktivity
Národné parky a rezervácie poskytujú množstvo dobrých príležitostí na turistiku, rybolov i horolezectvo. Mnohé spoločnosti organizujú rafting na divokej vode (rieky Upper Murray, Murrumbidgee, Goodradigbee a Cottor). V zime je možné zjazdové aj bežecké lyžovanie.
Menej tradičné možnosti trávenia dovolenky: výlety do viníc v tesnej blízkosti hlavného mesta, výlety v balónoch, obľúbené sú aj zájazdy na farmy, kde môžu návštevníci sledovať zháňanie či strihanie oviec. Môžete si dokonca zaplatiť exkurziu spojené s hádzaním bumerangov.

Spoločnosť
JEDLO – Špecialitou sú pstruhy z horských potokov a jazier v Snežných horách. Vďaka farmám v okolí Canberry si pochutnáte aj na hovädzine a jahňacine. V Canberre nájdete viac než 300 reštaurácií ponúkajúcich špeciality z celého sveta.
NÁKUPY – nakupujú sa umelecké a ručné výrobky, ktoré dostanete v špecializovaných obchodoch i veľkých nákupných centrách.

FESTIVALY:
1. januára – polovica februára: The Centenary of Federation Exhibition
26. januára: Deň Austrálie
koniec februára: Kráľovská canberrská šou
prvá polovica marca: Národný multikultúrny festival
koniec marca – polovica apríla: ACT Heritage Festival.
apríl: Canberrské národné sochárske fórum
polovica apríla: National Folk Festival
25. apríla: Anzac Day Parade
koniec apríla – začiatok mája: Austrálsky vedecký festival (súčasťou je filmový festival)
koniec apríla – polovica mája: Canberrský festival komornej hudby
polovica septembra – polovica októbra: Floriade (oslavy jari).
koniec septembra – polovica októbra: Festival súčasného umenia
koniec októbra: Oktoberfest

Turistické zaujímavosti
CANBERRA
Canberra je elegantné mesto so širokými ulicami a množstvom zelene a parkov. Zrejme najznámejšou stavbou je stará budova parlamentu, ktorý dnes už dopĺňa aj nová moderná budova dokončená v roku 1988. V oboch budovách sa uskutočňujú organizované prehliadky.
Ďalším významným miestom vyhľadávaným turistami je Pamätník obetí vojny (Australian War Memorial), pred múzeom sa každoročne usporadúva vojenská prehliadka.
Mestom preteká pozoruhodný umelý vodný kanál Lake Burley Griffin (pomenovaný po canberrskom architektovi), po ktorom premávajú výletné lode.
Na jeho brehu leží Národné austrálske múzeum s množstvom rôznych expozícií. V Športovom inštitúte si môžete zahrať virtuálny golf alebo sa zúčastniť virtuálnych pretekov vo veslovaní. Záujemcov o plazy uchváti Australian Reptile Centre, obdivovateľov vtákov Bird Walk – jeho návštevníkov určite poteší, že vtáky môžu nielen obdivovať, ale aj kŕmiť v ich prirodzenom prostredí.
Na Glenloch Sheep Station (chovnej stanici oviec), pri meste Belconnen môžete pozorovať prácu s ovcami ale aj hádzať bumerangom..
Atrakciou je canberrské vesmírne centrum (Canberra Deep Space Centre) 40 kilometrov juhozápadne od mesta, kde nájdete interaktívnu výstavu o kozme, modely kozmických rakiet a ďalšie zaujímavosti.
Najlepší výhľad na mesto je z veže Telstra na kopci Black Mountain – vo veži vysokej 825 metrov si môžete posedieť v otáčavej reštaurácii (Slováka poteší, že objednanie jedla nie je povinné :-). Iný pohľad na mesto môžete mať z balóna.

Národné parky
tvoria približne polovicu rozlohy územia hlavného mesta Canberry. Navštívte prírodnú rezerváciu Tidbinbilla v blízkosti Vesmírneho centra (žijú tu kengury, koaly, vtákopysky...), národný park Namadji (súčasť Snežných hôr, nachádzajú sa tu prehistorické nástenné maľby) alebo Jerrabombera Wetlands.
Populárnym miestom na pikniky je Murrumbidgee River Coridor.
Viac informácií o národných parkoch: www.act.gov.au/environ).


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.03.2002