Sydney - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Austrálska metropola je známa i pod názvom „Queen of the Pacific Rim“, radí sa medzi najrušnejšie a najkrajšie svetové prístavy, ktorej dominuje impozantná budova opery.

Sydney je hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales situované na východnom pobreží Austrálie. Z východu je obklopené Tichým oceánom, ktorý je na pobreží lemovaný zlatistými plážami a zo západu je ohraničené Modrými horami.

Rozlohou 1 687 km2 sa Sydney s predmestiami približuje rozlohe širšieho Londýna, no má „iba“ 50% jeho populácie. Metropolitná oblasť zahŕňa až 12 145 km2, ale väčšina tohto územia spadá pod národné parky a neobývané oblasti.

Austrálska metropola je najväčšie a najstaršie mesto v Austrálii, ktoré bolo založené v roku 1788. S predmestiami má dnes viac ako 4 milióny obyvateľov a je jedným z dvoch najvýznamnejších austrálskych finančných, dopravných, obchodných a kultúrnych centier, pričom tým druhým je Melbourne.

Sydney je významným svetovým a domácim turistickým centrom, v ktorom sa nachádza najväčší prírodný prístav na svete – Port Jackson, viac ako 70 pláží, vrátane svetoznámej Bondi.

Pre mesto je charakteristická kozmopolitná kultúra – prvotriedne obchody, vynikajúce reštaurácie a vibrujúci nočný život, prekrásne pobrežie, teplé a príjemné podnebie.

Na území mesta bola pôvodne zriadená trestanecká kolónia, neskôr Sydney začalo rýchlo prekvitať, stavali sa obchodné štvrte a v 19. a 20. storočí nastal rozvoj mesta vo všetkých oblastiach.

Po vytvorení austrálskej federácie v r. 1901 sa ukončili ťahanice o hlavné mesto krajiny medzi tradičnými rivalmi – Sydney a Melbourne – vybudovaním nového hlavného mesta Canberra v r. 1908. Avšak do roku 1927, keď bola Canberra dokončená, ostalo vládne sídlo na území Melbourne. Obyvatelia Sydney trvajú na tom, že ich mesto je „skutočným hlavným mestom“ Austrálie a po usporiadaní triumfálnych Olympijských hier v r. 2000, nie je ťažké s nimi súhlasiť.

K hladkému priebehu hier prispeli tisíce miestnych dobrovoľníkov, ulice a verejné priestory boli prebudované, vyrástli nové ulice, ktoré zjednodušili dopravnú navigáciu, mestské centrum sa taktiež zrekonštruovalo.

Architektúra v Sydney je úžasná, viktoriánske budovy sa nachádzajú priamo pod vežami z betónov, ocele a skla. Medzi architektonické skvosty sa radí i opera, štýlovo zapadajúca do 21. storočia.

I keď v Sydney žije najväčšia populácia Aborigincov, v metropole sú nepatrnou minoritou. Aboriginci značnou mierou prispeli k rozvoju unikátnej kultúry Austrálie.