• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Západná Austrália/Perth

.

Západná Austrália je časťou kontinentu, kam sa turisti vyberajú menej často. Príčinou je veľká vzdialenosť od najväčších miest na západe – rozhodne však nie menšia atraktívnosť tunajších atrakcií. Naopak – môžete tu objavovať neobývané ostrovy, plávať s veľrybími žralokmi a delfínmi, žasnúť v historických mestách a národných parkoch s divokou prírodou a užívať si vo viniciach :-)...

Podnebie
leto (od decembra do februára) je horúce, zima (jún – august) mierna. Sever oblasti má tropické podnebie, juh subtropické až mierne.

Šport a iné aktivity
Z vodných športov sú tu veľmi dobré podmienky na potápanie (od marca do augusta), najznámejšími miestami sú Rottnes Island, Exmouth, Abroholos Islands, Esperance, Busselton, a Geographe Bay. Perth je zasa jedným z najznámejších svetových oblastí vhodných na surfovanie po morských vlnách. Na kanoe sa často splavuje rieka Margaret.
Obľúbené je pozorovanie delfínov pri Monkey Mia v regióne Gascoyen; v blízkosti je aj Žraločia zátoka (Shark Bay) - súčasť Svetového kultúrneho dedičstva – kde môžete pozorovať aj korytnačky, veľryby a, samozrejme, žraloky. Pri útese Ningaloo je zasa možné plávať s Žralokmi veľrybími, najväčšími rybami na svete. Pozorovanie veľrýb je možné v regióne Cape to Cape.
V Západnej Austrálii sú veľmi obľúbené prechádzky v buši, najmä na jar (september – november), kedy je príroda plná rozkvitnutých divokých kvetov. Medzi najznámejšie trasy patrí Bibbulmun Track, pozdĺž ktorej nájdete množstvo kratších okružných túr, ďalej STIRLING RANGE (rastie tu viac než 500 druhov divokých kvetov), obľúbený je aj región PILBARA a národný park Karijini s nádhernými vodopádmi. Obísť by ste nemali ani región Kimberley, najznámejšiu vnútrozemskú destináciu Západnej Austrálie.

Nákupy
Zo Západnej Austrálie si turisti najčastejšie odnášajú Argyle diamanty, opály a umelecké výrobky pôvodných austrálskych obyvateľov (Aboriginov).

Festivaly a umelecké akcie
Koniec januára – začiatok februára: Medzinárodný festival umení v Perthe (Perth International Arts Festival)
Február – marec: Leeuwin Estate Concert v Margaret River.
Október – Jarný festival v Kalgoorie.

Turistické atrakcie
PERTH je po celý rok slnečné mesto, kde nájdete moderné mrakodrapy i staré budovy z koloniálnych čias (Town Hall a Old Mill). Cez mesto preteká rieka Swan, po ktorej sa môžete previesť výletnou loďou. „Divadelné planetárium“ (The Omni Theatre Planetarium) v Západnom Perthe ponúka simuláciu letu v kozmickej rakete, za videnie stojí aj nádherný park Kings Park v strede mesta, Galéria umenia Západnej Austrálie (Art Gallery of Western Australia) a gigantické zábavné centrum. Najpopulárnejšie pláže sú SORRENTO, COTTESLOE, CITY, SCARBOROUGH a nudapláž blízko SWANBOURNE.
Sedemnásť kilometrov severne od Perthu sa nachádza Hillary''s Boat Harbour a v ňom centrum Podvodný svet s viac než 4000 druhmi morských živočíchov v ich prirodzenom prostredí.

FREMANTLE, mesto vzdialené od Perthu len 19 kilometrov, je plné starých terasovitých domov a historických budov, ktoré sú kompletne zreštaurované. Medzi atrakcie patrí Múzeum námorníctva Západnej Austrálie (Western Australian Maritime Museum) a rybársky prístav (Fishing Boat Harbour) – na svoje si tu prídu nielen milovníci histórie a námorného rybolovu, ale aj dobrého jedla.
Rajom fanúšikov vodných športov je zasa ostrov Rottnest vzdialený 20 kilometrov od pobrežia Austrálie (preprava trajektom).

Na východ od Perthu sú staré banícke mestá KALGOORLIE a COOLGARDIE, kedysi centrá Austrálskej zlatej horúčky; v prvom z nich nájdete múzeum baníctva. Zaujímavá je aj návšteva Wave Rock, 2700-miliónov starého skalného útvaru pripomínajúceho gigantickú vlnu (nachádza sa blízko mesta HYDEN). Fascinujúce vápencové skaly nájdete aj v národnom parku Nambung, 240 kilometrov severne od Perthu.

V pohorí DARLING sa nachádza niekoľko národných parkov, ktoré každoročne lákajú množstvo turistov.
Juhozápadný región je známy prekrásnym pobrežím a vinicami. Na pobreží pri MONKEY MIA môžete pozorovať delfíny.

Región KIMBERLEYS na severe teritória je opradený aborigínskymi legendami, v poslednom čase je známy najmä ako stredisko ťažby diamantov. Mesto BROOME je najdôležitejším centrom obchodu s perlami na svete.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 06.09.2004