• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Viktória

Najjužnejší austrálsky štát ponúka skutočne rozmanité prírodné krásy: nájdete tu pralesy, slnkom rozpálené vnútrozemie i prekrásne zasnežené hory a impozantné pobrežie. Melbourne, druhé najväčšie austrálske mesto, je vzrušujúcim kotlom najrôznejších kultúr, kde sa v Austrálii najlepšie nakupuje a na ulici sa budete cítiť ako na módnej prehliadke...

Podnebie
Teplé leto a relatívne chladná zima. V južných oblastiach počítajte s veľmi premenlivým počasím.

Doprava
Hlavným leteckým uzlom je Melbourne, tunajší prístav slúži najmä na prepravu na blízky ostrov Tasmánia. Železnicou sa do Melbourne dostanete za jednu noc zo Sydney i Adelaide, priame spojenie je aj do Canberry, Brisbane a Perthu.

Ubytovanie
Okrem hotelov sa môžete ubytovať aj na farmách, v rodinách, v kempingoch (viac informácií na www.parkweb.vic.gov.au
alebo www.racv.com.au ) a v zariadeniach typu bed & breakfast.

Šport a aktivity
TURISTIKA
Medzi najznámejšie destinácie patria národný park Bogong, Mount Feathertop (dvojdňový výlet do hôr s častým snežením počas celého roka), Wilson''s Promontory („Prom“, trojdňový výlet popri pobreží) a Grampians (región s piesočnatými vrchmi, divokými lesmi a údoliami vyhľadávaný pre pestrú zmes divoko rastúcich kvetov). Severozápadne od Melbourne v Sovereign Hill si môžete v jednom z miest bývalej zlatej horúčky vyskúšať ryžovanie zlata (viac informácií: www.ballarat.com).

ZIMNÉ ŠPORTY
Horské oblasti Viktórie sú známymi miestami na zimnú dovolenku a zasnežené zjazdovky sa nachádzajú len niekoľko hodín jazdy od Melbourne. Medzi najznámejšie strediská patria Mount Buller, Fall Creek, Mount Hotham, Mount Buffalo a Mount Baw Baw.

VODNÉ ŠPORTY
Melbournský prístav Port Philip je jedným z najznámejších centier jachtingu na svete. Možné je aj potápanie a surfovanie.

PASÍVNY ŠPORT
Vo Viktórii má svoje korene zvláštna hra „Australian (Aussie) Rules Footbal“, teda „futbal podľa austrálskych pravidiel“, čo je zvláštne spojenie futbalu a rugby. Sezóna začína v marci a finále sa hrá v septembri na známom melbournskom kriketovom štadióne – kriket je druhým mimoriadne populárnym športom. Obľúbené sú aj dostihy.

Spoločnosť
NÁKUPY – Veľmi často sa nakupuje dobré jedlo – med, džemy či populárne vína z údolia Yarra. Kúpiť si môžete i výrobky z ovčej kože či tradičný kabát „drizabone“. Melbourne je známym módnym centrom, najlepšie značky nájdete na Howey Place.

FESTIVALY
21. januára: pochod homosexuálov
január – február: Midsumma Gay Festival.
február: Melbournský hudobný festival a Woolmark Melbourne Fashion Festival
polovica februára: medzinárodná letecká šou, Avalon
koniec februára: Jazz at Canterbury Gardens, Canterbury.
polovica marca: začiatok apríla: Melbournský festival jedla a vína
koniec marca: koniec apríla: Melbournský medzinárodný festival komédie
začiatok apríla: International Flower and Garden Show, Carlton.
druhá polovica apríla: Melbourne Autumn Music Festival.
jún: Festival horkovzdušných balónov, Mildura
9. – 11. júna: Melton Home and Leisure Show, Melton.
polovica júla – začiatok augusta: Melbournský medzinárodný filmový festival
august – MUDfest, študentský festival umenia, Melbournská univerzita
polovica októbra – začiatok novembra: Melbournský festival
koniec októbra: Lygon Street Fiesta, Carlton.
polovica novembra: Oakleigh International Fiesta.
druhá polovica novembra: Wine Australia.

Turistické zaujímavosti
MELBOURNE
Melbourne je kozmopolitné mesto s viac než troma miliónmi obyvateľov; žije tu množstvo menšín, ktoré majú svoje vlastné štvrte, najviac je Talianov a Grékov. V meste nájdete veľmi zaujímavú architektúru, od hypermoderných mrakodrapov po budovy vo Viktoriánskom štýle.
Ultramoderné Melbournské múzeum na severnom okraji mesta je najväčším v Austrálii a nájdete tu výstavu o pralesoch, centrum aboriginskej kultúry i detské múzeum. Takisto v Národnej galérii nájdete najväčšiu austrálsku zbierku moderného umenia; galleria je súčasťou Victorian Arts Centre, kde je i prekrásna koncertnú sála či komplex divadiel.
Turisti často zamiera aj do mestských záhrad, budovy parlamentu či „Chaty kapitána Cooka“. Zážitkom je návšteva Melbournského akvária, kde sa v chodbách pod hladinou ocitnete tvárou v tvár napríklad pred gigantickými žralokmi.

ĎALŠIE ZAUJÍMAVOSTI
Turisti zamieria do pohoria Dandenong vzdialeného len 35 kilometrov od hlavného mesta štátu, kde sa im z vrchu Summut Lookout naskytne pekný výhľad na Melbourne. Banícke mesto Sovereign Hill (120 kilometrov severozápadne od Melbourne) bolo obnovené do podoby z čias zlatej horúčky; ďalšími historickými mestami z týchto čias sú Ballarat a Bendigo. Zaspomínať si môžete aj vo vlaku „Puffing Billy“ premávajúcom medzi mestami Belgrave a Gembrook.
V pohorí Grampian nájdete množstvo zaujímavých kvetín i živočíchov a vynikajúce podmienky na horolezectvo; nevšednými prírodnými krásami sa môže pochváliť aj prírodná rezervácia na ostrove Phillip – žijú tu koaly, tučniaky (ktoré sa večer zvyknú prechádzať po pláži), tulene i mnoho zaujímavých vtákov. Zaujímavú faunu nájdete aj v národnom parku Wilson''s Promontory na najjužnejšom cípe austrálskej pevniny.
Juhovýchodne od Melbourne v národnom parku Port Campbell narazíte na pozoruhodné pobrežie so zvláštnymi skalnými formáciami.
V blízkosti mesta Warrnambool (260 kilometrov západne od Melbourne) je možné od mája do júla pozorovať veľryby.
Záujemcovia o umenie a kultúru pôvodných austrálskych obyvateľov by nemali obísť kultúrne centrum „Brambuk“.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.03.2002