• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Nový Južný Wales/Sydney

Turistické informácie, rady a tipy na dovolenky pre cestovateľov a návštevníkov.

Snehom pokryté hory so skvelými podmienkami na lyžovačku, slnečné pieskové pláže, historické pamiatky aj rušný život vo veľkomeste Sydney, ktoré je jedným z najkrajších prístavov na svete – to všetko nájdete v Novom Južnom Walese.

Doprava
Letisko Kingsfort Smith v Sydney je z hľadiska leteckej dopravy centrom celej Austrálie, z Bangkoku sa sem dostanete za 9 hodín 20 minút, z Londýna za 25 hodín. V Sydney je aj veľký medzinárodný prístav, turistom ponúka poldenné i celodenné okružné plavby po mnohých atrakciách v blízkosti mesta. Železnicou je Sydney spojené so všetkými hlavnými mestami ostatných austrálskych štátov, rovnako tak je dobré i cestné spojenie.

Ubytovanie
Rozsiahla sieť hotelov všetkých kategórií, k dispozícií sú aj kempingy.

Šport a aktivity
VODNÉ ŠPORTY – Vynikajúce podmienky na surfovanie, windsurfing, potápanie a plavbu po mori na kajaku. Na jazerách je populárna aj rybačka a dovolenka na houseboatoch (oblasť Great Lakes). Rafting si môžete vyskúšať na riekach Gwydin a Nymbodia alebo v Národnom park Kosciuszko. Niektoré spoločnosti usporadúvajú špeciálne výlety spojené s pozorovaním veľrýb, delfínov a žralokov (od mája do decembra).

HORSKÉ ŠPORTY - V Novom Južnom Walese sa nachádza najvyššia hora Austrálie Mount Kosciuszko (2230 metrov). Najznámejšie lyžiarske strediská (zjazd, bežecké lyžovanie) sa tiež nachádzajú v Snežných horách (asi 530 kilometrov juhozápadne od Sydney), rušno je tu najmä počas sezóny od júna do októbra. V lete je obľúbená jazda na horských bicykloch a plavba na kanoe.

ŠPECIALITOU SYDNEY je netradičný šport – mestské horolezectvo. Každý turista (vrátane detí starších ako 12 rokov) môže po množstve rebríkov, mostíkov a chodieb vyliezť na známy most Harbour Bridge, odkiaľ je nezabudnuteľný výhľad na prístav a mesto. Výstup so sprievodcom v desaťčlennej skupine trvá tri hodiny.
Climbs require special clothing and are in guided groups of 10 climbers.
Viac informácií: www.bridgeclimb.com .

Spoločnosť
Sydney nikdy nespí – to je slogan, ktorý charakterizuje mesto plné barov, nočných klubov, krčiem a hudobných klubov. Tipy na zabavenie v Sydney nájdete na stránkach www.spraci.com a www.sydney.sidewalk.com.au ).
NAKUPUJÚ sa v Sydney zväčša opály, drahokamy a polodrahokami, aborigínske umenie a ručné výrobky a výrobky z vlny a kože.

FESTIVALY:
6. – 26. januára: Sydneyský festival (oslava leta), Carnivale.
26. januára: Deň Austrálie
február: Pochod gayov a lesbičiek
marec-apríl: Royal Easter Show
apríl: VINTAGE JAZZ, WYNDHAM ESTATE.
koniec mája: LOVEDALE LONG LUNCH (gurmánsky festival), Hunter Valley Wine Region.
jún – august: YULEFEST FESTIVITIES (oslava zimy), Blue Mountains.
polovica júna: Medzinárodný festival Filmov
polovica júna: Festival jedla a vína, Sydney
začiatok augusta: INTERNATIONAL MARCHING BAND FESTIVAL
KONIEC SEPTEMBRA: FESTIVAL OF GARDENS.
začiatok októbra: MANLY JAZZ FESTIVAL.
november – február: MOONLIGHT CINEMA, Centennial Park Amphitheatre

Turistické zaujímavosti
SYDNEY
Hlavné mesto štátu Nový Južný Wales (nie však Austrálie!) má jednoznačnú „pohľadnicovú“ dominantu: je ňou architektonicky jedinečná budova Opery, v ktorej sídli aj balet, symfonické orchestre a niekoľko divadiel. Turistom je otvorená denne. Ďalšími atrakciami sú už spomínaný HARBOUR BRIDGE, tretí najdlhší most svojho druhu na svete, zoologická záhrada Taronga, Kráľovská botanická záhrada, Umelecká galéria Nového Južného Walesu, a The Rocks Area, územie, ktoré bolo ako prvé na austrálskom kontinente osídlené Európanmi. Táto štvrť bola kompletne zrekonštruovaná a dnes tu opäť nájdete dláždené ulice, plynové lampy, obchody s výrobkami remeselníkov a malé útulné reštaurácie.

Novou turistickou atrakciou je Olympijský park a Olympijská dedina, kde sa konala olympiáda v roku 2000.
Kúsok od radnice a centra mesta sa nachádza Darling Harbour, v centre môžte navštíviť aj moderný areál s množstvom atrakcií – kultúrne centrum, čínske záhrady, múzeum dizajnu a vedy, námorné múzeum, aquarium... V mestskej časti ChinaTown si prídu na svoje nákupovchtiví turisti v obrovskom nákupnom centre MarketCity.

V blízkosti Sydney sa nachádzajú aj dve lokality zaznamenané v zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva (viac informácií: www.ea.gov.au : skupina ostrovov Lord Howe a región Willandra Lakes.

Lord Howe Island Group leží 700 kilometrov severozápadne od Sydney a skladá sa zo štyroch ostrovov. Ostrov Lorda Howa je najjužnejším koralovým útesom na svete a nachádza sa tu veľmi zriedkavá flóra, vtáky a morské živočíchy. Kvôli ich ochrane je počet lôžok pre turistov na ostrove obmedzený na 400 a limitovaný je aj počet áut, ktoré tu môžu jazdiť – hlavným dopravným prostriedkom je bicykel.
Región Willandra Lakes je významný najmä preto, že tu bolo objavené jedno z najstarších „krematórií“ na svete – pozostatky kostier svedčia o osídlení homo sapiens pred 40-tisíc rokmi.

Národné parky
V štáte je veľa národných parkov s množstvom prírodných krás. V oblasti Sydney je to napríklad Harbour National Park (opevnenia, odľahlé pláže, pekné výhľady a historické budovy), najstarší park v Austrálii a druhý najstarší na svete Royal National Park či národný park Ku-ring-gai známy aboriginskými obrazmi vytesanými do skál.
V severovýchodnej časti štátu zaujme Myall Lakes National park, rozhľahlý systém prímorských jazier, kde prebýva množstvo vzácnych druhov vodných vtákov. Známym vinárskycm regiónom je hornatý Barrington Tops National Park s veľkými prevýšeniami, vďaka ktorým môžete na jednej turistickej trase obdivovať subtropický prales i zasnežené vrchy. Ak vás láka prales, môžete zamieriť aj do Mount Warning National Parku, ktorého súčasťou je aj prastarý vulkán.
V centrálnej časti štátu turisti väčšinou mieria do národného parku Warrumbungle, kam ich lákajú bizarné skalné formácie vytvorené sopkou pred miliónmi rokov.
Vo vnútrozemí je najznámejšou destináciou Motwingee National Park
Na juhovýchode je to už spomínaný národný park Kosciuszko a Snežné hory.
Viac informácií o národných parkoch v Novom Južnom Walese na webovej stránke www.npws.nsw.gov.au .


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 06.09.2004