Austrália - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena - Austrálsky dolár = 100 centov. Bankovky v hodnotách 1000, 50, 20, 10 a 5 dolárov, mince v hodnote 2 a 1 dolár a 50, 20, 10 a 5 centov.

Návštevníkom sa odporúča výmena valút na letisku alebo v bankách. Akceptované sú všetky hlavné typy platobných kariet (Visa, American Express, MasterCard, Dners Club), cestovné šeky môžete využiť najmä vo veľkých hoteloch, v bankách očakávajte za ich výmenu na hotovosť poplatky. Pri prechode hraníc je nutná deklarácia hotovosti nad 10-tisíc austrálskych dolárov.

Banky sú v pondelok až štvrtok otvorené od pol desiatej do 16.00, v piatok zväčša o hodinu dlhšie.

Jedlo a nápoje

Pestrosť austrálskej kuchyne má dvojaký pôvod – jednak pramení z rozmanitosti krajiny a tiež je ovplyvnená i rozdielnosťou kultúry pôvodných obyvateľov a anglických usadlíkov.

Na juhu, kde sa pestujú ananásy je typickým hlavným jedlom jahňacie, teľacie či delikátny homár z kryštálovo čistého južného mora. Tradičným pokrmom je austrálsky nekysnutý chlieb Damper a množstvo druhov suchých koláčikov ako cookies alebo typicky anglických scones podávaných s maslom, džemom a šľahačkou.

Rieka Murray, ktorá sa tiahne zo severu a na svojej ceste na južné pobrežie premieňa červenú púšť na obrovské záhrady plné citrusov, melónov, paradajok a kukurice pre miestny ale tiež medzinárodný trh.

Svetovo známe je i kvalitné austrálske víno, ktoré dozrieva v chladnejšej klíme kopcov. Adelaide Hills či Barossa Valley deliac sa o pôdu s čerešňami a jabloňami, čo mu dáva príjemný ovocný nádych. Západ je bohatý na svojou kvalitou preslávené dary mora ako ustrice a tuniaky.

Nakupovanie

Turisti v Austrálii najčastejšie nakupujú skvelé domáce vína, vlnené a kožené oblečenie a vôbec všetky produkty z vlny, drahé kamene (opál) a moderné sochy či obrazy. Väčšina obchodov sa otvára o deviatej ráno a zatvára po 17.30, v sobotu o 17.00.

Nočný život

Austrália je obrovská krajina a možností ako stráviť noc je naozaj veľké množstvo. Ak ste v meste, nevynechajte pohárik v jednom z miestnych klubov alebo večeru v romantickej reštaurácii. Ak ste na vidieku, určite si radi vychutnáte chladené austrálske pivo v miestnom pube, alebo sa môžete vybrať pozorovať hviezdy do púšte.

No a ak vám to vaša peňaženka dovolí skúste operu v najznámejšom symbole Austrálie - Opera House v Sydeney.

Kalendár podujatí

Národný folkový festival – každoročný veľkonočný festival s rozdielnymi témami.

Adelaide Cabaret Festival – júnový festival v Adelaide plný divadelných a hudobných vystúpení.

Canberra International Chamber Music Festival – medzinárodný hudobný festival v Canberre sa koná na prelome mesiacov apríl a máj.

Greek Festival of Sydney – mesačný marcový festival v Sydney oslavujúci helenistickú kultúru.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...