• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Queensland

Queensland, štát ležiaci pri Veľkej útesovej bariére, ponúka turistom širokú paletu zážitkov - od tropických koralových ostrovov cez nádherné zákutia a prales vo vnútrozemí až po pláže preslávené po celom svete a príjemné kozmopolitné mestá.

Podnebie
Cez Queensland prechádza obratník Kozorožca a vládne tu príjemná klíma, len od novembra do marca je väčšie vlhko, ktoré však vďaka prúdeniu vzduchu od mora nie je nepríjemné. Podmienky na dovolenkovanie sú ideálne

Doprava
Hlavným mestom a dopravným uzlom je Brisbane, zahraničné letecké spoločnosti však z lietajú z iných kontinentov aj do Townsville a Cairns. V Queenslande funguje okrem diaľkových železničných spojení aj samostatné miestna železničná sieť (viac informácií: www.traveltrain.gr.com.au).

Ubytovanie
Hotely sú na vysokej úrovni bežnej v celej Austrálii, motely nájdete zväčša na väčších sídiel. Existuje možnosť ubytovať sa priamo v rodinných domoch či na farmách („Holiday Host“), ubytovanie sprostredkujú špeciálne agentúry. V Queenslande sú aj študentské hostely. Pred kempovaním v prírode musíte získať povolenie od National Parks Association of Queensland Inc, PO Box 1040, Milton, QLD 4064, Australia (tel: (7) 3367 0878; fax: (7) 3367 0890; e-mail: npaq@npaq.org.au ; webová stránka: www.npaq.org.au ).

Šport a aktivity
VODNÉ ŠPORTY
Väčšina aktivít vo voľnom čase v regióne sa spája s morom: obľúbené je surfovanie na plážach na juhu Queenslandu, potápanie na koralových ostrovoch Veľkej koralovej bariéry (väčšina najznámejších miest na potápanie sa nachádza v okruhu 30 kilometrov od Cairns), plavby okolo ostrovov i rybačka.

TURISTIKA
Kvôli nižšej vlhkosti vzduchu sú obľúbené najmä južnejšie regióny. Turisti sa najčastejšie vydávajú do Lamingtonského národného parku (vodopády, tropický prales, rokliny). Obľúbený je aj trojdňový okružný výlet po ostrove Fraser, kde môžete obdivovať aj nádherné jazerá a pieskové duny.
Viac informácií: Brisbane Bushwalkers Club, GPO Box 1949, Brisbane 4001, QLD (tel: (7) 3856 4050). webová stránka: www.powerup.com.au/MANFRED/CBC.HTM
Z celej Austrálie sú práve v Queenslande najlepšie podmienky na PARAGLIDING a PARASAILING – môžete si ho vyskúšať prakticky kdekoľvek na pobreží. V národných parkoch Lamington a Carnarvor je obľúbené ZLAŇOVANIE, na riekach Tully a Barron RAFTING.

Spoločnosť
JEDLO A PITIE – Miestnymi špecialitami sú kraby, tigrie labky, makreli a ryby barramundi, ale tiež avokádo, mango, papája, ananás jahody, banány a tiež makadamský oriešok.
NÁKUPY – často sa nakupujú opály, aboriginské umenie a ručné výrobky, vlnené oblečenie a výrobky z dreva.

FESTIVALY A SVIATKY:
Prvá polovica januára: Summer Solstice Light Spectacle, Rockhampton, región Capricorn
26. januára: Deň Austrálie, v celom Queenslande
Polovica februára: multikultúrny festival Yagubi, Hervey Bay, región Fraser Coast
Polovica februára – polovica apríla: Ministers Awards for Excellence in Art, Brisbane.
Polovica marca – polovica novembra: Morningside Bush Dances, Brisbane.
apríl: Veľkonočné sviatky (hudba, ródeo, pouličné prehliadky, kozie preteky,...), Roma, región Toowomba & Golden West
začiatok júna: Celebrating Queensland, Brisbane.
začiatok júna: Wintersun Festival v Coolangatte, najväčší rockový festival v Austrálii
3. júna: Heritage Day, Pine Rivers Festival, North Pine Country Park, Dayboro.
20 – 22. júla: Júlové Vianoce, Lamington National Park, Gold Coast Region.
Koniec júla: začiatok augusta: Medzinárodný filmový festival v Brisbane
prvá polovica augusta: Austrálsky festival komornej hudby, Townsville.
Koniec augusta – koniec septembra: Festival austrálskeho kultúrneho dedičstva, Jondaryn, Toowoomba & Golden West region.
koniec augusta: Festival pouličného jazzu, Townsville
koniec augusta - začiatok septembra: Riverfestival
prelom augusta a septembra: Gold Coast Show, Southport, Gold Coast region.
26. septembra: Outback Festival („Festival vnútrozemia“)
druhá polovica októbra: REEF FESTIVAL - FUN IN THE SUN, Cairns
Podrobnejšie informácie o festivaloch: www.qldevents.com.au/major.cfm .

Turistické zaujímavosti
BRISBANE
Brisbane je ekonomickým aj kultúrnym centrom Queenslandu. Prívlastok najrýchlejšie sa rozvíjajúce mesto Austrálie získal najmä vďaka tomu, že región okolo Brisbane objavuje čoraz viac turistov. Tých lákajú najmä pláže, možnosti surfovania a koralové útesy. Medzi najväčšie atrakcie samotného Brisbane patria Múzeum námorníctva, Botanická záhrada a park Bunya, budovy parlamentu a starej radnice, katedrála Sv. Jána a Starý mlyn, najstaršia budova v meste. Na mieste výstavy 1988 World Expo nájdete South Bank Parklands, veľké zábavné centrum s gigantickým kúpaliskom.

ZLATÉ POBREŽIE
Nájdete tu pravdepodobne najlepšie pláže v Austrálii; 42-kilometrov dlhý pás bieleho piesku, zábavné vodné parky a nechýbajú ani hotely a kasína. Milovníci prírody najčastejšie navštevujú Lamingtonský národný park a hory McPherson.
Hodinu jazdy z Brisbane smerom na sever leží SLNEČNÉ POBREŽIE s nedotknutou divou prírodou, jazerami, horami vypínajúcimi sa nad morom a skvelými podmienkami na surfovanie. Krásne zákutia nájdete aj v GLASSHOUSSKÝCH HORÁCH.

VEĽKÁ ÚTESOVÁ BARIÉRA
Toto miesto je jedným z prírodných divov sveta a obľúbeným turistickým centrom najmä pre vyššie vrstvy. Útesová bariéra je dlhá dvetisíc kilometrov a tiahne sa popri pobreží Queenslandu; široká je od 25 do 50 kilometrov. Pri potápaní je viditeľnosť často až 60 metrov, čo z tejto lokality spolu s množstvom unikátnej flóry a fauny robí veľmi príťažlivé miesto pre milovníkov morského života.
Medzi najznámejšie strediská v okolí Bariéry patria Keron a Lady Elliot Islands (najlepšie miesta na potápanie), Lizard, Beddara, Hayman a ostrovy Orpheus (tiché luxusné letoviská) a Fitzroy a Hinchinbrook Islands (menej „civilizované“ miesta). Kempovať môžete v blízkosti Fitzroy, Hooku a Keppel Havenu alebo na ostrove Great Keppel.
Viac informácií pred cestou do Queenslandu získate na webovej adrese www.queensland-holidays.com.au.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.03.2002