Canberra - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Canberra je hlavné mesto Austrálie situované v juhovýchodnej časti kontinentu pri rieke Mologo, približne 150 km od Tichého oceánu, s počtom obyvateľov 325 000, je najväčším vnútrozemským mestom.

Nachádza sa na severe Teritória austrálskeho hlavného mesta (ACT), 300 kilometrov juhozápadne od Sydney a 650 km severovýchodne od Melbourne.

Canberra je politické a administratívne centrum Austrálie bez akéhokoľvek ťažkého priemyslu a sídlo mnohých štátnych organizácií, zastúpení rôznych firiem a austrálskych monopolov, austrálskej vlády, parlamentu a najvyššieho súdu.

Federálna vláda je v Canberre najvýznamnejším zamestnávateľom i prispievateľom do miestneho rozpočtu. Väčšina obyvateľov pracuje v štátnej sfére, ale medzi rýchlo sa rozvíjajúce odvetvia patrí aj turistický ruch a ľahký priemysel.

Založeniu mesta predchádzali dlhoročné neustále spory medzi Melbourne a Sydney o získanie štatútu hlavného mesta. Nakoniec v r. 1908 sa dospelo ku kompromisu vybudovať hlavné mesto na „neutrálnej pôde“.

Medzi austrálskymi mestami je Canberra raritou, keďže bola postavená podľa podrobného plánu. V medzinárodnej súťaži o dizajn mesta vyhral architekt Walter Burley Griffin a s výstavbou mesta sa začalo v roku 1913. Pre jeho vznik vyčlenili územie o rozlohe zhruba 250 km štvorcových, ktoré zverili pod právomoc federálnej vlády.

Austrálčania sa dlho nemohli dohodnúť na názve hlavného mesta. Mnohí zastávali názov Sydmelladperbrisho, čo je vlastne spojenie prvých slabík hlavných miest federatívnych štátov (okrem Darwinu). Terajší názov mesta je údajne odvodený od slova Kanbarras, po domorodom kmeni, ktorý tu kedysi sídlil, čo v jazyku domorodcov znamená „zhromaždenie ľudí“.

Nezničené, prekrásne, životné prostredie s čistým a sviežim ovzduším je prednosťou Canberry. Všadeprítomná zeleň a stromy sú domovom voľne žijúcich klokanov. I tieto aspekty prispeli k tomu, že hlavné mesto je vyhľadávaným turistickým centrom pre domácich i zahraničných turistov.

Územie dnešného hlavného mesta začali osídľovať európski osadníci v roku 1824 a roku 1908 bolo vymenované za hlavné mesto Austrálie. Následná výstavba mesta sa začala v roku 1913, prerušená bola I. svetovou vojnou (1914-1918).

V roku 1927 sa parlament a vláda presunuli z Melbourne do Canberry a Canberra sa stala hlavným mestom Austrálie. Najväčší vzostup populácie mesto zaznamenalo v rokoch 1939 až 1945 počas II. Svetovej vojny. V súčasnosti má metropola vyše 300 000 obyvateľov.

Okrem prvých osídlencov – Angličanov, Škótov a Írov – žijú v meste, tak ako aj na celom kontinente, prisťahovalci z celého sveta. Nechýbajú ani Česi a Slováci, ktorí tu žijú prevažne v zmiešaných manželstvách.

Mnohí obyvatelia Canberry športujú, behajú, bicyklujú. V Australian Institute of Sport pre najlepších austrálskych športovcov sú prístupné mnohé technické zariadenia aj verejnosti, ak tam práve netrénujú olympijskí atléti.

V meste panuje pokoj a turistov často prekvapí ohľaduplnosť tunajších obyvateľov. Veľkolepé zelené trávniky, okolie jazier a vodných plôch sú vždy plné odpočívajúcich Canberrčanov.

V Canberre sa nachádzajú cenovo dostupné golfové ihriská, krásne jazerá vhodné na plachtenie, kanoistiku, windsurfing alebo rybolov, i trasy pre cyklistov.

Snowy Mountains so zjazdovkami na lyžovanie a snowboarding sú vzdialené len dve hodiny jazdy autom. Prechádzky v parkoch, v prírode s voľne sa pohybujúcimi klokanmi, vtákmi a kvetmi, aj pikniky pri jazere sú veľmi obľúbené. Výnimočný a vzrušujúci zážitok je let balónom nad Canberrou.