Austrália - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Doprava do Austrálie

Letecky

Národným leteckým prepravcom je Qantas (QF), na kontinent lieta asi 30 ďalších leteckých spoločností. Najväčšími medzinárodnými letiskami sú Sydney (let z Londýna trvá necelých 24 hodín, zo Singapúru 8 hodín), Adelaide, Melbourne, Perth (necelých 22 hodín z Londýna, 5 hodín zo Singapúru), Darwin, Brisbane, Hobart, Townsville (TSV) a Cairns (CNS).

Letisko Kingsford Smith v SYDNEY (SYD) ( www.sydneyairport.com.au ) je 9 kilometrov južne od mesta, na hlavnú železničnú stanicu sa dostanete novou rýchlodráhou za 10 minút, k dispozícií je aj kyvadlová autobusová doprava a taxíky.

Letisko v ADELAIDE (ADL) je 7 kilometrov západne od mesta, do centra sa dostanete za 15 minút. Letisko Tullamarine v MELBOURNE (MEL) ( www.bne.com.au ) je 13km severovýchodne od mesta, 35 minút.

DARWINSKÉ letisko (DRW) je 12 kilometrov (20 minút) vzdialené od centra mesta.

Letisko v HOBARTE (HBA) - 16 kilometrov od centra smerom na severovýchod, dostanete sa tam za 25 minút.

Zľavy na cestovné

Pre cudzincov prichádzajúcich do Austrálie ponúka Qantas „Boomerang Pass“, ktorý umožňuje cestovanie po Austrálii a na vybrané letiská na Novom Zélande a ďalších ostrovoch v Pacifiku. Boomerang Pass si musíte zaobstarať ešte pred príchodom do Austrálie, viac informácií na www.qantas.com.au .

Podobné výhody ponúka G''day Air Pass, ktorý si môžu zaobstarať majitelia spiatočných leteniek do Austrálie od Ansett Australia. Viac informácií: www.ansett.com.au .

Upozornenie
Pri vstupe do krajiny sú prísne colné kontroly kvôli nebezpečenstvu zavlečenia cudzkorajných chorôb. Austrálske úrady môžu izolovať osoby, ktoré nemajú požadované zdravotné certifikáty (náklady na karanténu znáša cestujúci).

Po mori

Hlavnými prístavmi sú Sydney, Melbourne, Hobart, Perth (Port of Fremantle), Adelaide a Brisbane. Hlavnými námornými spoločnosťami sú P&O a Cunard.

Doprava po krajine

Letecky

Letecká doprava je najbežnejším spôsobom prepravy medzi jednotlivými austrálskymi mestami. Medzi leteckými spoločnosťami vládne veľká konkurencia, najväčšími domácim prepravcami sú Ansett Australia Airlines, Qantas Domestic, Virgin Blue, Impulse a East West. V jednotlivých oblastiach krajiny operujú aj menší prepravcovia.

Po vode

V Austrálii sa je viac než 36-tisíc kilometrov vodných ciest – lode premávajú po mori, vnútrozemských riekach, v morských zátokách a po jazerách. Mnohé spoločnosti prevádzkujú aj vyhliadkové plavby po vode. Medzi Melbourne a Tasmániou premávajú trajekty prevážajúce aj automobily.

Železnicou

V Austrálii je viac než 40-tisíc kilometrov železníc. Austrálske vlaky sú veľmi luxusné (a drahé) – zväčša plne klimatizované a zvukotesné, v niektorých nájdete špeciálne oddelenia, kde si môžete pozrieť video či dokonca vypočuť živú hudbu. Kupé druhej triedy (holiday-class) sú určené pre dvoch pasažierov (v kupé je aj umývadlo), kupé prvej triedy pre jedného pasažiera; v každom vozni prvej triedy je aj sprcha.

Najluxusnejším vlakom je Indian Pacific, ktorý ako jediný prekonáva celú 4350 kilometrovú trasu z východu krajiny na západ. Premáva dvakrát týždenne a cesta zo Sydney do Perthu mu trvá 65 hodín. Na tejto trase prekonáva aj najdlhší úsek rovnej železničnej trate na svete – 500-kilometrov neprerušených rovných koľajníc.

Ďalšie významné železničné spoje

Z Adelaide do Alice Springs vás cez noc prepraví The Ghan. Z Canberry do Sydney premáva Monaro Express a rýchlovlak XPT Express (4-5 hodín), z Perthu do Kalgoorlie The Prospector (6-7 hodín).

Vybrať si môžete aj niekoľko vyhliadkových železničných trás: luxusný Veľký Pacifický Express putuje pozdĺž východného pobrežia z Brisbane do Cairns, resp. z Brisbane do Sydney a zo Sydney do Cairns. Cez 34-kilometrov dlhý úsek tropického pralesa vás prevezie Kuranda Scenic Railway (Cairns – Kuranda). Vlakom sa môžete v Austrálii dopraviť k väčšine turistických atrakcií.

Na všetkých dlhších trasách sa odporúča rezervácia miest vopred – je možná až 6 mesiacov pred cestou. Rezervácie: Australian National Travel Centre, 132 North Terrace, Adelaide, SA 5000 (tel: (8) 8231 4365). Do vlaku si môžete zobrať maximálne 50 kilogramov batožín: väčšiu batožinu je nutné umiestniť do batožinového vozňa najneskôr 30 minút pred odchodom vlaku.

Zľavy

Austrailpass umožňuje neobmedzené cestovanie po kontinente po dobu 14, 21 a 30 dní. Musíte si ho kúpiť ešte pred príchodom do Austrálie. Existuje aj viacero „miestny“ passov umožňujúcich cestovanie po určitých častiach krajiny. V ich cene však nie je zahrnuté stravovanie vo vlakoch a poplatok za lehátko.

Vo všeobecnosti je výhodné, ak si lístky na austrálske vlaky zaobstaráte ešte pred príchodom do krajiny – môžete ušetriť až 30 % z ceny.

Automobilová doprava

Jazdí sa vľavo. Maximálna rýchlosť v mestách je 60 km/h, mimo miest 80-110 km/h. Bezpečnostné pásy sú povinné.

Pri cestovaní autom treba mať na pamäti najmä to, že vzdialenosti medzi jednotlivými mestami sú v Austrálii obrovské. Vaše auto by preto malo byť v perfektnom technickom stave a odporúča sa mať k dispozícii dostatok pitnej vody, paliva a náradie na opravu vozidla.

Mimo hlavných trás sú cesty najmä v období od novembra do februára často ťažšie zjazdné kvôli zimným dažďom. Pred dlhšou cestou sa o stave ciest a počasí informujte v Automobile Associations.

Autobusy

Cesta autobusom je jedným z najlacnejším spôsobov prepravy po Austrálii. Autobusy sú pohodlné, klimatizované. Medzi veľkými mestami funguje kvalitný systém autobusových liniek spoločnosti Greyhound Pioneer (www.greyhound.com.au). (V Tasmánii sú to Tasmanian Redline Coaches . Ak sa chystáte veľa cestovať, vyplatí sa investovať do niektorého z „passov“ umožňujúcich cestovanie v celej sieti na určitý počet dní. Ak si kúpite pass ešte pred príchodom do Austrálie, ušetríte viac.

Čas cesty zo Sydney do iných veľkých miest (v hodinách)

letecky vlakom autobusom
Canberra 0,40 4,30 4,00
Adelaide 1,55 25,30 22,00
Brisbane 1,15 16,00 16,30
Darwin 5,00 - 92,50
Melbourne 1,15 13,00 14,30
Perth 4,35 65,45 60,00

Požičovne áut

Fungujú na všetkých veľkých letiskách a pri hoteloch, podmienkou je medzinárodný vodičský preukaz a vek nad 21 rokov.

Doprava v mestách

V hlavných mestách jednotlivých austrálskych štátov funguje metro, mestská doprava je všade na dobrej úrovni. V taxíkoch sa platí fixný poplatok + poplatok za počet kilometrov. Taxikári neočakávajú sprepitné.