Rajecké Teplice - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Nachádzajú sa na juhu Žilinskej kotliny, obklopené Malou Fatrou a Súľovskými vrchmi. Leží v doline rieky Rajčianky a Kunerádskeho potoka.

Z najstaršieho osídlenia sa zachovali predmety typické pre púchovskú kultúru.

Už v 13. storočí boli známe tunajšie liečivé hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté pramene. Rajecké Teplice vznikli v chotári obce Konská. Spomínajú sa už v roku 1376. Patrili viacerým majiteľom, aj lietavskému panstvu.

Až po zmene majiteľov, keď sa nimi stali Thurzovci, pri termálnych prameňoch zriadili kúpele. Odvtedy sa už ich rozvoj spája s kúpeľníctvom.

Najväčšia výstavba v Rajeckých Tepliciach prebehla po roku 1951, keď sa osamostatnili.

V regióne sa oplatí vidieť

Obklopené vencom Súľovského pohoria, Strážovskej hornatiny a Malej Fatry ležia na severozápadnom Slovensku neďaleko Žiliny, v údolí rieky Rajčianky, v nadmorskej výške 420 m liečivé kúpele Rajecké Teplice.
Téma: Kúpele
Východiská: Rajecké Teplice

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov