• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  18.22 € (548.90 Sk)
 • Prenájom áut

Turistická charakteristika Malej Fatry

Popis pohoria najmä z hľadiska pešej turistiky.

Turistická charakteristika horstva
Malá Fatra patrí k najpríťažlivejším a najnavštevovanejším turisticko-lyžiarskym horstvám na Slovensku, vyhľadávaným v lete i v zime.
Turistické chodníky vedú návštevníka po najkrajších partiách horstva.
Keďže v Malej Fatre je veľká premenlivosť počasia, napr. snežiť môže v ktoromkoľvek ročnom období, treba sa podľa toho náležíte vystrojiť. Letné turistické chodníky sú v zime životu nebezpečné. Výnimkou sú len výstupy na turistické chaty. Vedú tak, aby boli bezpečné aj v zime.

Veľkou bolesťou horstva je kvalita turistických chodníkov. Hlinitý podklad sa v období dažďov rozbahňuje. Veľká návštevnosť v Krivánskej Fatre spôsobuje, že sa chodníky prešliapavajú hlboko do pôdy a sú ťažko schodné. Určenie stupňa obťažnosti v sprievodcovi je optimálne, bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Pre ľahšiu orientáciu sme horstvo rozdelili na jednotlivé cieľové body, ku ktorým vedú v smere hodinových ručičiek jednotlivé túry.
Lúčanská Fatra má tieto tri cieľové body:
1. Kľak od Fačkovského sedla po sedlo Maríková,
2. Veľká lúka (od sedla Maríková po Minčol),
3. Minčol (od Minčola po Strečno).

Krivánska Fatra je rozdelená na šesť cieľových bodov:
1. Suchý (od Strečna po Priehyb),
2. Veľký Kriváň (od Priehybu po sedlo Za Hromovým),
3. Poludňový grúň (od sedla Za Hromovým po Stohové sedlo),
4. Veľký Rozsutec (od Stohového sedla po Zázrivú),
5. Sokolie – Boboty (len chodníky vedúce na ne),
6. Pupov – Mravečník.
Pre lepšiu orientáciu sú v teréne na začiatku a konci turistické cesty a na križovatkách jednotlivých turistických ciest orientačné stĺpy so smerovkami. Okrem toho má Krivánska Fatra ešte ďalší druh orientácie, a to názvy lokalít s uvedením nadmorskej výšky.

Vrcholy, na ktorých nie sú orientačné stĺpy, majú osadené značkárske kolky s tabuľkami s názvom vrcholu. Na miestach, kde nie je možné položiť tur. značky, sú značkárske koly, na ktorých je príslušná značka.

V horstve je Horská služba. Pre Lúčanskú Fatru je náčelníctvo v Dome HS na Donovaloch. V zimnom období je stála denná služba v záchrannej stanici na Martinských holiach.

Tip: Ubytovanie Terchová

V Krivánskej Fatre je náčelníctvo Horskej služby pre Krivánsku Fatru a Kysuckú vrchovinu vo Vrátnej, v Dome HS, kde je stála denná služba v lete i v zime. V zimnej sezóne je služba aj na záchrannej stanici na Pasekách a na záchrannej stanici pod sedačkovým výťahom Vrátna – Chleb.


Autor/zdroj: Jozef Gargulák, Vladimír Križo
Text bol naposledy zmenený dňa: 12.04.2002