Liptovský Hrádok - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Leží na východe Liptovskej kotliny pri ústí Belej do Váhu. Je približne rovnako vzdialený od Martina ako od Banskej Bystrice.
V okolí sa zachovali pamiatky lužickej kultúry. Pôvodne na území súčasného mesta stála v 13. storočí osada Belsko. Písomný doklad o nej je z roku 1316.

Tunajší hrad postavili začiatkom 14. storočia ako strážny hrad na ceste Považím. Mal viacero vlastníkov, po panovníkovi to boli husiti a rôzne šľachtické rody. V roku 1600 ho rozšírili o renesančný kaštieľ.

Samotná obec Liptovský Hrádok vznikla na začiatku 18. storočia na mieste zaniknutého Belska pri sklade soli, medi z Malužinskej doliny, dreva a surového železa.

V roku 1805 dostáva mestské výsady. Má aj trhové a jarmočné právo. V druhej polovici 18. storočia vystavali vodnú pílu na spracovanie dreva z blízkych lesov. Umiestnili sem lesný úrad a lesnícku školu. Liptovský Hrádok sa stal aj východiskom pltníkov. K rozmáhajúcemu sa drevárskemu a lesnému hospodárstvu pribudol hámor na tavenie medenej rudy a vysoká pec – maša, pivovar a menšia zbrojáreň, ktorej význam narástol počas napoleonskych vojen. Už na začiatku 19.storočia bolo mesto vyspelým lesníckym a drevárskym centrom.

Ďalšiemu rozvoju mesta prispela Košicko-bohumínska železnica. Na zvážanie dreva sa dokonca v roku 1913 vystavala Čiernovážska lesná železnička z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku po Zátureň pod Kráľovou hoľou. Túto najdlhšiu lesnú železničku na Slovensku zrušili roku 1972.

Obyvatelia v minulosti pracovali v okolitých lesoch a miestnych podnikoch, ako murári, pltníci, neskôr tu žilo veľa železničiarov. Liptovský Hrádok bol známy výrobou čipiek, valašiek a rôznych predmetov z dreva.

Dnes je mesto centrom lesohospodárstva a drevárstva s novšou elektrotechnickou výrobou.

V regióne sa oplatí vidieť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
12m vysoká lezecká stena K2 v nákupnom centre MAX v Poprade. Prišli ste liezť do Tatier a prší? Nevadí! My sme pod strechou...
Východiská: Liptovský Hrádok, Poprad, Svit

Na okolí doporučujeme navštíviť

Demänovskú jaskyňu Slobody tvorí niekoľkoposchodový labyrint chodieb a dómov v celkovej dĺžke 7007 m. Jaskyňa má bohatú kvapľovú výzdobu najrozličnejších tvarov a sfarbenia od alabastrovobielej po tmavočervenú. Charakteristické sú jazierka s pestrou výzdobou..
Téma: Jaskyňa
Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele