• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kúpele Turčianske Teplice

Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.

Obsah

Stručné predstavenie
Prírodné liečivé zdroje
Metódy liečby

Stručné predstavenie

Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – kúpele Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.

Kúpele Turčianske Teplice ležia v náhornej rovine horného Turca na úpätí juhozápadných výbežkov Veľkej Fatry v  nadmorskej výške 518 m. Od okresného mesta Martina sú vzdialené 26 km smerom na juh, od starobylej Kremnice 23 km na sever. Rámec kúpeľného miesta tvoria končiare Veľkej Fatry, severné svahy Kremnického pohoria a grúne Lazov.

Prírodné liečivé zdroje

V Turčianskych Tepliciach vyvierajú pramene liečivých vôd, ktoré svojou teplotou patria medzi horúce a chemickým zložením medzi síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horčíkové, hypotonické minerálne pramene. Ich teplota sa pohybuje od 40,7°C do 46,5°C.

Turčianskoteplické minerálne pramene sú vadózneho pôvodu. Ich infiltračné územie je na úbočiach Veľkej Fatry. Vyvierajú na jednej línii, pravdepodobne z jednej tektonickej pukliny, v malej vzdialenosti od seba. Pramene vyúsťujú do bazénov, zásobujú termálnou liečivou vodou vaňové kúpele a novozachytený prameň v parku s teplotou 40°C sa používa na pitné kúry. Chemické zloženie všetkých tunajších minerálnych prameňov je podobné. Okrem sodíka, vápnika, horčíka, chlóru a iných minerálií obsahujú ak kysličník uhličitý.

Metódy liečby

Komplexná kúpeľná liečba v Turčianskych Tepliciach sa opiera o využitie liečivých termálnych minerálnych vôd. Jej základ tvoria bazénové a vaňové kúpele a pri chorobách obličiek a močových ciest predpisuje sa i odstupňovaná liečba pitnými kúrami.

K balneoterapii v Turčianskych Tepliciach sa pridružujú ďalšie liečebné procedúry a postupy, ako masáže, suché zábaly, individuálna pohybová liečba, rehabilitačné cvičenia na suchu a v bazéne, vodoliečebné procedúry, elektroterapia tepelnými, svetelnými a elektrickými prístrojmi. Komplexnú kúpeľnú liečbu doplňuje  medikamentózna liečba. Osobitný dôraz sa vzhľadom na indikované choroby kladie na liečebnú výživu na princípoch diétneho stravovania a celkový ochranný liečebný režim.

Pozri aj: Víkendové pobyty.

Kúpeľná liečba je individuálna, predpisuje sa po dôkladnom diagnostickom vyšetrení so zreteľom na druh ochorenia, štádium pokročilosti choroby, individuálne osobitnosti a celkový zdravotný stav pacienta.

Odborní kúpeľní lekári majú na vyšetrenie a liečenie pacientov všetky potrebné diagnostické a terapeutické prístroje a zariadenia. Nechýba, samozrejme, röntgenologické pracovisko a klinické laboratórium. Kúpeľná liečba pacientov s indikovanými chorobami je vedecky zdôvodnená a overená dlhoročnou praxou.



Tieto texty boli prevzaté z publikácie Slovenské kúpele, zostavovateľov j. Šípoša a I.J. Kovačeviča


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.08.2009

Súvisiace linky
Prvé rádioaktívne kúpele na svete, historické jadro Jáchymova chránené ako mestská pamiatková zóna, unikátna Jáchymovská voda pomáha na veľké množstvo ochorení.
Vyviera tu zhruba 20 minerálnych liečivých prameňov, okrem divadla bolo nedávno v meste otvorené aj Aquaforum – aquapark, kúpele sa odporúčajú hlavne všetkým, ktorí trpia onkologickými ochoreniami.
Mariánske Lázně sa právom označujú za architektonickú perlu kúpeľníctva. Priamo v kúpeľoch Mariánske Lázně vyviera zhruba 40 minerálnych liečivých prameňov. Základou liečbou v kúpeľoch Mariánske Lázně je pitná kúra.
Miestna mikroklíma má v liečebnom efekte tretie miesto na svete, práve tu vznikla vodoliečba, ovzdušie má nižšiu hladinu alergénov, liečebné komplexy ponúkajú rôzne druhy kúpeľov– bylinkové, perličkové, vírivé...
Janské Lázně sú vyhľadávaným zimným strediskom, ako prírodný liečebný zdroj možno radiť aj miestnu minerálnu vodu, minerálna voda má priaznivé účinky pri srdcových, nervových, krvných a obehových ochoreniach.
Karlovy Vary sú najväčšie, najstaršie a zároveň aj najnavštevovanejšie kúpele v krajine. Karlovy Vary však nie sú len významnými kúpeľmi, ale ide aj o metropolu celých západných Čiech.
Luhačovice sú najznámejšie moravské kúpele, Medzi najvýznamnejšie pramene je možné zaradiť Aloisku, Ottovku, Premeň Dr. Šťastného, Prameň Sv. Jozefa alebo Vincentku. Luhačovice sú vhodné aj pre tých, ktorí prekonali onkologickú liečbu.
Teplice si vďaka svojmu vzhľadu vyslúžili prezývku „malý Paríž“. Kúpele Teplice sa špecializujú predovšetkým na liečbu pohybového ústrojenstva. Súčasťou kúpeľov Teplice je aj klinika CLT – Cisařské lázně Teplice.