Rajec - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Rozprestiera sa na juhu Žilinskej kotliny v obklopení Malej Fatry, Strážovských a Súľovských vrchov na rieke Rajčianka.

Územie bolo osídlené už na začiatku nášho letopočtu, zachovali sa zvyšky starého sídliska púchovskej kultúry.

Písomne sa spomína v roku 1193. Rozrastal sa neďaleko brodu, ktorý stál v doline Baranová. Patril viacerým majiteľom, Nitrianskemu biskupstvu i lietavskému panstvu. Mestské výsady dostal v roku 1397 podľa žilinského práva. V 15. storočí sa používala slovenčina ako úradná reč v meste, čo malo málo miest na Slovensku.

Začiatkom 17. storočia dostal Rajec ďalšie výsady – trhové a jarmočné právo, oslobodenie od mýta. Postupne sa v 18. storočí stal remeselníckym mestečkom. Známe boli výrobky súkenníkov, obuvníkov, garbiarov a čižmárov. V minulosti azda najviac preslávili Rajec čižmári. Ich červené kordovánové čižmy sa dostali aj na francúzsky kráľovský dvor. Šili ich z načerveno zafarbenej kozej kože.

Rajec dlho súperil o prvenstvo so Žilinou, za čas bol aj väčším mestom. Význam Žiliny však rýchlejšie stúpal, pretože ňou viedli významnejšie cesty. V roku 1899 vybudovali železničné prepojenie z Rajca do Žiliny. Začiatkom 20. storočia tu založili pobočku žilinskej súkenky, menšie podniky a rezbárske dielne. Kožušnícke a rezbárske tradície pretrvali.

V súčasnosti je mesto známe kožušníckymi, odevnými, textilnými, rezbárskymi, ale aj strojárskymi výrobkami a spracovaním dreva.
Najnovšie sa Rajec označuje ako brundtlandské mesto, je jedným z piatich miest v Európe, ktoré pracuje na úspore energie pri zlepšení životného prostredia.

V regióne sa oplatí vidieť

Do Čičmian lákajú turistov drevenice s ornamentálnou výzdobou. Biele vápno pred 200 rokmi chránilo drevo pred zlým počasím. Dnešná sú vďaka dreveniciam Čičmany pamiatkovou rezerváciou.
Téma: Folklór
Východiská: Rajec

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Múzeum
Východiská: Ružomberok
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Žilina
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bytča