• Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
  14.02 € (422.37 Sk)
 • Prenájom áut

Múzeum kysuckej dediny – Nová Bystrica

Múzeum kysuckej dediny je národopisnou expozíciou v prírode približujúcou spôsob života a kultúru ľudu na Kysuciach z obdobia 19. a 1. pol. 20. stor. Organickou súčasťou expozície je historická lesná železnica zo zač. 20. stor. Expozícia bola sprístupnená r. 1981. Jej základ tvorí 22 objektov - obytných, hospodárskych, cirkevných a spoločenských stavieb premiestnených do areálu múzea z viacerých kysuckých obcí, najmä zo zatopeného územia vodárenskej nádrže Nová Bystrica (bývalé obce Riečnica a Harvelka). Okrem roľníckych usadlostí tu nájdeme aj kaplnku zo Zborova nad Kysucou a cintorín so skupinou liatinových náhrobníkov z pol. 19. stor., krčmu z Korne, obytný dom z Oščadnice, mlyn a pílu z Klubiny. Na pôvodnom mieste sú v areáli obnovené aj sezónne pastierske sídla - cholvarky. Interiéry stavieb a exteriéry usadlostí sú doplnené tradičným mobiliárom.

Do múzea vedie obnovená trať zachovaného úseku národnej kultúrnej pamiatky - Kysucko-oravskej železnice. Nad areálom múzea je zachovaný úvraťový systém železničnej trate, pomocou ktorého sa prekonávalo veľké terénne prevýšenie.

Atraktívnou službou Múzea kysuckej dediny je preprava návštevníkov úvraťovou železnicou. V rekonštruovanej krčme z Korne možno objednať špeciality kysuckej ľudovej kuchyne. Počas letnej turistickej sezóny sa konajú v priestoroch múzea prezentačné podujatia - ukážky ľudových remesiel, ľudových zvykov, obyčajov a obradov. Pre skupiny návštevníkov možno vopred objednať špeciálny návštevnícky program.

Otváracie hodiny:
V. - X. utorok - nedeľa 9.00 - 17,00

Adresa/Kontakt
Múzeum kysuckej dediny
023 05 Nová Bystrica - Vychylovka
tel.: 041 /4397 219


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 17.09.2002