Čadca - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Čadca leží na styku severného okraja Javorníkov a Turzovskej vrchoviny so Slovenskými Beskydami v doline hornej Kysuce.
Začiatky Čadce ako sídla sa kladú do 2. šrvrtiny 16.storočia. Prvá písomná správa pochádza z r. 1565, kedy sa Čadca spomína už ako dedina v správe o spore o uhorsko-sliezske hranice. Po r. 1769 sa Čadca stáva strediskom kysuckého dištriktu strečnianskeho panstva, čo podmieňuje aj jeho hospodársky význam a demografický rast. V r. 1778 povyšuje Mária Terézia Čadcu na mestečko. Väčší politicko-administratívny význam nadobúda po r. 1849, kedy sa stáva sídlom slúžnovského okresu.Pre rozvoj mesta bolo dôležité vybudovanie Košicko-bohumínskej železnice, ktorou sa Čadca spojila s priemyselnými oblasťami krajiny. V r. 1904 sa tu otvorila Hornouhorská súkenná továreň, ktorá sa stala najväčším priemyselným podnikom na Kysuciach a poskytla prácu takmer piatim stovkám obyvateľov Čadce a okolia.
Vznik ČSR má pre mesto prínos najmä v kultúre, osvete a vzdelanosti. V 20. a 30. rokoch 20. st. pokračuje ďalšie formovanie centra mesta. Stavajú sa nové budovy – mestský dom, budova Okresného úradu, Palárikov dom a ďalšie.
V roku 1925-26 v Čadci učil Peter Jilemnický, ktorý vo svojom diele Pole neorané opísal biedu Kysúc. Spomienkou na neho je pamätná tabuľa na budove Základnej školy A. Hlinku.

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Dolný Kubín
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Žilina
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Bytča