Lesná železnička v Čiernom Balogu - Úvod

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Známa Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Pre turistov dnes premáva na trase Chvatimech -Hronec - Čierny Balog - Vydrovo v Slovenskom rudohorí. V minulosti bola značne rozvetvená a mala celkovú dĺžku až neuveriteľných 131,98 km. Dnes sa zachovala už len malá 14 km dlhá časť. 


Čiernohorská železnička má bohatú minulosť. Pre lepšiu prepravu dreva vydalo v roku 1898 vtedajšie ministerstvo poľnohospodárstva v Budapešti plán na vypracovanie malej lesnej železnice. Stavba prvého úseku Čiernohorskej železničky sa začala v roku 1908, o rok neskôr v roku 1909 sa začala pravidelná prevádzka medzi pílami v Čiernom Balogu a Hronci. Sieť sa postupne rozširovala. 


Lesná železnica v Čiernom Balogu sa zapísala taktiež aj do dejín Slovenského národného povstania v roku 1944, keď zabezpečovala pre partizánov dovoz jedla a munície do hôr. 


V roku 1982 bola premávka železnice oficiálne skončená a železnica bola ale zapísaná do Zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenska. V roku 1992 však bola premávka, za pomoci dobrovoľníkov, obnovená. Staničné depo sa nachádza v dedinke Čierny Balog. Tu je možné si pozrieť aj malé múzeum Čiernohorskej železničky. 


Okolie Čierneho Balogu je veľmi atraktívne. Čisté lesy Slovenského rudohoria zabezpečujú pokojnú dovolenku. Nachádza sa tu aj niekoľko zaujímavostí, okrem železnice, tu je možné navštíviť aj lesnícky skanzen Vydrovo, ako aj pozostatky vysokej pece v osade Tri pece. V doline a v jej blízkom okolí je možné sa aj ubytovať alebo si môžete pre svoj oddych prenajať chatu či chalupu. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov