Šomoška - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Hrad Šomoška je vybudovaný z netradičných šesťbokých čadičových stĺpov a je unikátom medzi slovenskými hradmi. Jeho malebnosť ho zaraďuje medzi naše najkrajšie hrady. Leží na maďarskej hranici pri obci Somoskó, neďaleko Fiľakova v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. 


Hrad Šomoška bol postavený začiatkom 14. storočia rodom Kačičovcov. V roku 1323 daroval kráľ Karol-Róbert hrad Tomášovi Széczényimu. Za jeho éry bol rušným centrom spoločenského života. Pri tureckých nájazdoch v prvej polovici 16. storočia sa hrad Šomoška spolu s ďalšími novohradskými hradmi dostáva do prvej línie. Šomoška dlho odolávala útokom tureckých vojsk. Až v roku 1576 ju fiľakovský beg Ali so silným vojskom dobyl. Jej obrancom vtedy velil neskúsený kapitán Mikuláš Modolóczy. Hrad bol z tureckého nadvlády oslobodený až v roku 1593. 


Väčšinu hradu sa podarilo zachrániť pred demoláciou v Rákociho povstaniach. Stavba však postupne schátrala. Posledná veža zhorela v roku 1826 po zásahu bleskom. Pod hradom sa nachádza prírodná rarita kamenný vodopád. 


Okolie hradu Šomoška skrýva krásnu prírodu Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, ktorá je ideálna na pokojnú dovolenku.  Na ubytovanie je možné využiť miestne chaty, menšie penzióny alebo sa ubytovať v súkromí. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa