Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika sa nachádza v blízkosti rozhrania tatranského a gemerského regiónu, v dedinke Kobeliarovo a bol otvorený v roku 1986.


Pavol Jozef Šafárik sa narodil v Kobeliarovom v roku 1795. Založil vedeckú slavistiku. Svoje diela písal prevažne po nemecky alebo po česky. Pamätný dom je venovaný tejto výraznej osobnosti slovenských a českých dejín, zástancovi spolupráce slovanských národov, poprednému básnikovi, prekladateľovi, historikovi, lingvistovi, pedagógovi, etnografovi a archeológovi.


Expozícia Pamätného domu P. J. Šafárika prezentuje jeho rodisko, rodinné prostredie, študentské roky, účinkovanie v Bratislave, Novom Sade a Prahe, kde vrcholí jeho vedecká činnosť. Sú tu prezentované dokumenty o jeho živote, ukážky z rukopisov a knižné vydania jeho bohatej básnickej tvorby a vedeckej činnosti. 


V okolí obce Kobeliarovo môžete navštíviť vyhľadávaný zámok Betliar s Múzeom života šľachty, vodný hrad v obci Štítnik, Slavošovský a Koprášsky tunel či Ochtinskú aragonitovú jaskyňu pri obci Hrádok. Hvezdáreň, hrad, Banícke múzeum či bohaté možnosti oddychu a ubytovania počas dovolenky môžete nájsť v neďalekom meste Rožňava. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov