Kľak - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Kľak je najvyšší a pomerne rozložitý vrchol Muránskej planiny. Svojimi skalnými stenami strmo spadá na severe do doliny Za Nehovým. Nachádza sa tu aj jedna  z najväčších nesprístupnených jaskýň Machnatá, často nazývaná aj Zbojnícka jaskyňa. Má dĺžku 154 m a je asi 80 m hlboká.  


Na jeho severozápadnom úpätí Kľaku sa čiastočne rozprestiera aj známa Národná prírodná rezervácia Veľká Stožka. Tá predstavuje mimoriadne zachovalé pralesné porasty. Lesné fytocenózy vytvárajú pestrú mozaiku od bučín po reliktné dealpínske a smrekovcové boriny. Výskyt reliktných a endemitných druhov. Rezervácia je aj  významnou lokalitou dravého vtáctva. Na území je možné pozorovať výraznú krasovú geomorfológiu. 


Na vrchol Kľaku nevedie žiadny značkovaný turistický chodník, no popod severné skalné steny vedie starý neznačený poľovnícky chodník zo sedla Sitárovo. Samotný vrchol je však bez výhľadu. Na juh klesá pozvoľna k poľanám Nižnej Kľakovej. Červená značka vrchol Kľaku obchádza na juhu. 


Neďaleko Kľaku sa nachádza aj Útulňa Nižná Kľaková, ide o jedinú útulňu na území Národného parku Muránska planina, ktorú zriadila správa Národného parku. Poskytuje ubytovanie zhruba pre 15 turistov a dovolenkárov, tí si však musia so sebou doniesť spacák a karimatku. 


Kľak je možné zaradiť medzi ďalšie zaujímavosti Národného parku Muránska planina. Ten je najlepšie spoznávať niekoľko dní, preto sa turistom a dovolenkárom odporúča, aby si našli v oblasti ubytovanie. Muránska planina je totiž ideálnym miestom nielen pre turistiku, ale aj pre relax. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou kvapľovou jaskyňou južnej časti Nízkych tatier, v Bystrianskom krase. Pozostáva z kľukatých chodieb v troch úrovniach. Má peknú voskovožltú výzdobu v podobe záclonovitých závesov. V súčasnosti je v jaskyni zriadené sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest. Prevádzkový okruh meria 650 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Brezno
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov