Hrad Hrušov - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Na rozhraní pohorí Pohronského Inovca a Tríbeča sa nachádzajú pomerne zachované zrúcaniny Hrušovského hradu. Ten vznikol v 13.storočí a strážil skýcovskú cestu z Tekova do Ponitria. 


Hrušovský hrad sa po prvýkrát sa spomína v roku 1316 v súvislosti s vojnovým konfliktom, keď sa ho zmocnil Matúš Čák. Na svoju dobu mal veľmi veľké rozmery. V 16. storočí bol v hrozbe pred Turkami opevnený. V roku 1708 ho zapálili a spustošili cisárske vojská generála Heistera ako jedno zo sídiel Rákocziho povstania. Odvtedy hrad pustne. Hrad konzervovali v roku 1923.


Hrušovský hrad si zachoval pôdorys s obytným jadrom a prvým predhradím. Dobre sa zachovali aj veže a bašty, najmä veža pri vstupe do druhého predhradia a vstup do horného hradu s otvormi a zvyškami akierov, obdĺžnikových okien a delovými strieľňami. 


Hrušovský hrad bol tiež obľúbeným miestom výletov prezidenta T.G. Masaryka, ktorý často úradoval na Topoľčianskom zámku. 


Na hrad sa možno dostať po červenej turistickej značke z cesty Topoľčianky - Partizánske zhruba za 25 minút. Turistom a dovolenkárom sa odporúča navštíviť najmä neďaleké Topoľčianky, ktoré ukrývajú viaceré zaujímavosti. V oblasti sa však nachádza ešte niekoľko pamiatok, stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a vaša dovolenka môže začať.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa