Hrad Fiľakovo - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Snáď najznámejšou historickou dominantou južného Slovenska je Fiľakovský hrad. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z listu pápežovi z roku 1242. Pôvodný hrad tvorila v 12. storočí iba štvorboká veža, obvodový múr s palácom na juhozápadnej strane a pravdepodobne aj val s palisádami. 


Fiľakovský hrad je známy predovšetkým vďaka tomu, že úspešne odolal nájazdom Turkov. Hrad vlastnili viacerí majitelia, najznámejší bol v rokoch 1311-1321 Matúš Čák Trenčiansky. V roku 1483 dobyli hrad vojská kráľa Mateja Korvína a vyhnali z hradu Štefana Peréniho. Neskôr hrad vyhorel a odvtedy je v ruinách. 


V súčasnosti sa z mestského opevnenia zachovala iba jediná bašta. Dolná časť Fiľakovského hradu bola pohltená výstavbou mesta, zachovala sa len časť nádvoria. Konzervačno-spevňovacie práce sa začali až v 70-tich rokoch. V roku 1999 bol otvorený na Fiľakovskom hrade aj náučný chodník, ktorý okrem histórie hradu približuje aj zaujímavú geologickú minulosť hradného vrchu, tvoreného okrajovým valom sopečného krátera typu maara.


Okolie hradu Fiľakovo skrýva krásnu prírodu Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Čistá príroda je ideálna pre pokojnú dovolenku. Neďaleko sa nachádza aj ďalší hrad – Šomoška, s unikátnym kamenným vodopádom. Pre ubytovanie je možné využiť miestne chaty, menšie penzióny alebo ubytovanie v súkromí. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa