• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Horné Rakúsko

Linz - hlavné mesto regiónu
Hlavné mesto spolkovej krajiny Horné Rakúsko, 190.000 obyvateľov

PREHLIADKA:
Hlavné námestie: trojičný stĺp, radnica – námestie s farou: mestský farský kostol – starý Dóm* - Spolkové múzeum – Alžbetina ulica – ulica Harrach: seminár – Pánska ulica: nová ulica – kaplnka Milosrdných bratov – Spolkové divadlo – Vidiecky dom*: kostol Minoritov – staré mesto – Zámocké múzeum* - kostol sv. Martina – Donaulände – hlavné námestie.
Cca 1,5 hodiny (bez prehliadky).

ĎALŠIE PAMÄTIHODNOSTI:
LENTIA 2000 – Nová galéria, Nordico – mestské múzeum, Brucknerov dom, botanická záhrada, štadión a športová hala, Freinberg – Hohenstrasse, 336 m (pekná vyhliadka), Pöstlingberg, 537 m, (výjazd s najprudkejšou priľnavou železnicou sveta alebo po ceste), pekný výhľad do okolia, pútnický kostol.

ODPORÚČAME:
Návšteva kláštora sv. Floriána** (Brucknerov organ), miestnosti na prehliadky, galéria obrazov a Lovecké múzeum zámku Hohenbrunn ako aj staré mestá Enns* a Steyr**, návšteva kláštora Wilhering (rokokový kostol), kláštorná záhrada.

Hallstatt – Dachstein - pamiatka UNESCO
Historická kultúrna krajina Hallstatt – Dachstein/Soľná komora s mestečkom Hallstatt, Gosau, Obertraun a Bad Goisern, tvoria jadro vnútornej časti Soľnej komory. Popri pôsobivom svete hôr s jeho obrovskými jaskyňami a jazerami, so zriedkavou faunou a flórou, s významnými archeologickými vykopávkami miest, je táto krajina ospevovaná viac ako 2500 rokov starou kultúrnou identitou.
Soľ je bielym zlatom mesta Hallstatt. Jej ťažba spadá už do strednej doby bronzovej a založila tak kedysi dávne bohatstvo ľudu. Vykopávky z týchto čias, podľa ktorých je pomenovaná celá epocha „Hallstattská doba“, ešte dnes rozpráva o vysokej úrovni vtedajšieho života. Hodnotné objekty sú uložené v prehistorickom múzeu. „Najstarší plynovod“ sveta môžete spoznať pri prehliadke a prechádzke pozdĺž soľných ciest. Objavte aj vyzývavú architektúru, typickú ťažbu dreva a cíťte silu ešte žijúcich zvykov a chuti zo života tu žijúcich ľudí, ktorí sú tu doma.

Informácie:
Ferienregion Inneres Salzkamergut
Kirchengasse 17, A – 4822 Bad Goisern
Tel.: ++43/6235/8329, fax: ++43/6235/8329-74
inneres-salzkammergut@upperaustria.or.at
www.tiscover.com/inneres-salzkammergut


Hrady a zámky
1. GMUNDEN: zámok Ort: zámok na jazere s dvorom s arkádami, gotická kaplnka. V 17. storočí spojený dreveným mostom s krajinským zámkom.
2. GREIN: renesančný zámok s arkádami vo dvore Greinburg, 1621. Slávnostná sála, zámocká kaplnka, súdna sieň, múzeum lodí.
3. HOHENBRUNN (pri St. Florián): kedysi lovecký zámok, 1729 dostavaný – J. Prandtauerom, lovecké múzeum.
4. KEFERMARKT: zámok Weinberg: renesančný zámok, zo začiatku 17. storočia, sála rytierska, cisárska, kaplnka so štukovou dekoráciou od majstra B. Carloneho, 1699.
5. KLAM (západne od Grein): hrad Clam s renesančným arkádovým dvorom a dvoma gotickými kaplnkami, miestnosti pre prehliadky, zbierky.
6. LINZ: mestský zámok: vystavaný okolo 1481 za vlády Friedricha III., v 1609 vďaka Rudolfovi II., obnovený. Krajinské múzeum.
7. SCHAUNBERG (v Hartkirchen, severne od Wels): opevnená zrúcanina hradu, pamätihodnosť, najväčší hrad Horného Rakúska.
8. WELS: kedysi spolkový kniežací hrad. V jadre bola postavená neskoršia stredoveká stavba. Izba umierania cisára Maximiliána I., kedysi „posledného rytiera“,, Hradné múzeum.

Kostoly a kláštory
1. ENGELSZELL (pri Engelhartszell): ako cisteriánsky kláštor v roku 1293, dnes trapistenský kláštor, rokokový kostol s freskami Altomonte.
2. KREMSMÜNSTER: benediktínske opátstvo, založené v roku 777, postavili ho C. A. Carlone a J. Prandtauer, cisárska sála z roku 1694, rybací držiak z roku 1692, hvezdáreň 1759, zbierky (Tassilo – Kelch).
3. LAMBACH: Lambach: benediktínsky kláštor, založený 1056, kostol s nástennými freskami z roku 1080, ranobaroková hlavná loď, kláštorné divadlo.
4. MONDSEE: bývalý benediktínsky kláštor, najstaršie založený kláštor Rakúska 748, kostol 1487, barokové vybavenie.
5. REICHERSBERG: augustínsky chorálny mužský kláštor, založený v roku 1084, kostol z roku 1640, rokokové zariadenie, Michalova studňa od Th. Schwanthalera z roku 1697, budova kláštora: jedáleň, knižnica, bavorská sála.
6. SCHLÄGL: premoštrántsky chorálny mužský kláštor, založený v roku 1218, barokizovaná kostolná miestnosť, románska krypta, organ 1643, zbierky.
7. SCHLIERBACH: cisteriánsky kláštor 1355, novostavba 1697 – 1715 od P. F. a C. A. Carlone, v kríži – „Schlierbachská madona“ z 1340, knižnica (12000 zväzkov), sála Bernhardi z 18. storočia.
8. ST. FLORIAN: augustínsky chorálny mužský kláštor, založený 1071, zariadený sv. Floriánom, baroková stavba je od C. A. Carlone a J. Prandtauera, 1751, nádherné kláštorné priestory, zbierky.
9. WELS: kláštor minoritov, založený v roku 1280, kostolný chór má barokové prvky.
10. WILHERING: cisteriánske opátstvo, založené v roku 1146, kostol 1733, nádherné rokokové prvky.

Detské atrakcie
1. ALTENFELDEN: divoký park.
2. ALTMÜNSTER: divoký park Hochkreut, vtáčí náučný chodník.
3. BAD ISCHL: soľné bane.
4. BAD WIMSBACH – Neydharting: agrárium Steinerkirchen, zámok Almegg, neobyčajná záhrada Európy.
5. GRÜNAU IM ALMTAL: detská krajina a rozprávkový les Schindlbach, zoologická záhrada reptílií Scharnstein, Cumberland – divoký park.
6. HALLSTATT: soľné bane.
7. KREMSMÜNSTER: Múzeum hudobných nástrojov – zámok Kremsegg, hvezdáreň.
8. LINZ/PÖSTLINGBERG: jaskynná dráha.
9. MONDSEE: múzeum svetla, radnica.
10. NATTERNBACH: najväčšie územie pre hry na Indiánov Rakúska.
11. OBERTRAUN: jaskyne, obrovská a mamutia jaskyňa, kvapľová jaskyňa.
12. REINBACH: konská železnica.
13. ST. FLORIAN: hasičské múzeum.
14. ST. WOLFGANG: Dom bábik – vila Bachler – Rix, detská loď na jazere Wolfgangsee.
15. STEYR: Steyrtal – múzeum železnice, vianočná zázračná krajina a svet Ježiška.
16. UNTERWEISSENBACH: rozprávkový lovecký park Hirschalm.
17. VÖCKLAMARKT: zámok Walchen, múzeum detského sveta.
18. WELS: park vtákov Schmiding, múzeum bábik, zoologická záhrada.

Národné parky
Národný park vápencových Álp
Tento Národný park sa rozprestiera v regióne Phyrn-Eisenwurzen a siaha až do vysokoalpských regiónov. Návštevník objaví nielen červeného jeleňa, srny a kamzíkov, ale aj dnes už málo videné druhy zvierat ako napr. alpského salamandra alebo tetrova, hlucháňa. Popri túrach so sprievodcom sú na programe aj mnohé podujatia pre malých a veľkých vandrovníkov.

Nationalpark – Infostelle Grossraming
A – 4463 Grossraming
Tel.: 7254/8414 – 1, fax: 7254/8414 – 4
nationalparkregion@upperaustria.or.at
www.tiscover.com/grossraming
Nationalpark - Infostelle Windischgarsten
A - 4580 Windischgarsten
Tel.: 7562/6137, fax: 7562/5192
infowdg@kalkalpen.atJazerá a vodné plochy
Najznámejšie jazerá Horného Rakúska sú sústredené najmä v oblasti Soľnej komory, ktorá má z týchto jazier najväčšiu časť. Popri dvoch najväčších jazerách jazere Attersee a Traunsee, sú ďalšie jazerá ako jazero Hallstätter See a Mondsee. tie sú obkolesené ostrými vápencovými Alpami a kopcovitou krajinou. O jazero Wolfgangsee s hlavným mestom St. Wolfgang sa Horné Rakúsko delí so spolkovou krajinou Salzburger Land. Medzi nižšou pahorkatinou sa zasa rozprestiera jazero Irrsee, taktiež ako aj iné jazerá, raj pre kúpanie sa a vodné športy.

Po stopách hudby
AIGEN – SCHLÄGL: Hudobné semináre Schläglove, koncerty, cirkevná hudba, organové púte.
ANSFELDEN: Anton Bruckner: múzeum, Augustinerstrasse 3.
BAD HALL: operetné slávnosti (jún – august).
BAD ISCHL:
HUDOBNÉ PODUJATIA: Ischlerské operetné týždne (júl – september), hudobné pamätné miesta: Franz Lehár: Lehárova vila, Franz – Lehár – Kai 8, Grabstätte.
HOCHBURG/ACH: Franz Xaver Gruber: pamätný dom.
KLAUS: koncerty pri svetle sviečok v hradnom kostole (júl – august).
LINZ: Medzinárodné Brucknerove slávnosti (polovica septembra – začiatok októbra), Ars Electronica (začiatok septembra), Linecké kultúrne leto (júl – august).
SANKT FLORIAN:
HUDOBNÉ PODUJATIA: Slávnosť komornej hudby a divadlo na zámku Tillysburg (júl).
HUDOBNÉ PAMÄTNÉ MIESTA: Anton Bruckner: kostol kláštora: mestá, kde sú pochovaní velikáni, Brucknerov organ, kláštor, Brucknerove pamätné izby.
STEINBACH AM ATTERSEE: Gustav Mahler: skladateľov domček, kde komponoval.
STEYR: Anton Bruckner: pamätník, Brucknerplatz 4, Franz Schubert: pamätná tabuľa, Stadtplatz 12.
VÖCKLABRUCK: Anton Bruckner: pamätná izba v múzeu, Hinterstadt 19.Tieto texty boli spracované podľa informačných materiálov Rakúskej agentúry cestovného ruchu


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 08.04.2002