• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Burgenland

Eisenstadt  – hlavné mesto regiónu
Hlavné mesto spolkovej krajiny Burgenland, 12.000 obyvateľov

PREHLIADKA:
zámocké námestie: zámok Esterházy** (Haydnova sála), Esterházy-múzeum a reprezentatívne miestnosti, zámocký park – Haydn ulica: Haydnov dom (múzeum), františkánsky kostol – radnica – Dóm kostol – hlavná ulica – Esterházy-ulica: ghetto, Krajinské múzeum – kostol na kalvárii*: Haydn-mauzóleum – kalvária – zámocké námestie.
1 hodina (bez detailnej prehliadky).

ODPORÚČAME:
Výlet k jazeru Neusiedler am See** - (St. Margarethen: Steinbruch* - Rust** - Mörbisch: slávnosti) na jazere a v jazernom trojuholníku (pozrite návrh na trasy na zadnej strane).

Hrady a zámky
1. EISENSTADT: zámok Esterházy, barokizovaná štvorkrídla stavba 1663/72. Haydnova sála s freskami Tencalla.
2. FORCHTENSTEIN: hrad prestavaný v 17. storočí na renesančnú pevnosť. Významná zbierka zbraní, klenotnica.
3. GÜSSING: stredoveký hrad, v 16/17. storočí prestavaný, rytierska sála, komora umeleckých predmetov a brnení.
4. HALBTURN (juhovýchodne od Neusiedl am See): barokový zámok prestavaný v roku 1711 J. L. Hildebrandtom. Stropné fresky od F. A. Maulpertscha 1765.
1. KITTSEE: Etnografické múzeum, zbierky (ľudové umenie východnej a južnej Európy).
2. LANDSEE: najväčšia obranná stavba Burgenlandu, od 1772 vyhorená ruina, románska obytná veža. Vyhliadková platforma so senzačným pohľadom do okolia nad národným parkom Landsser Berge.
3. LOCKENHAUS: obranný hrad proti Maďarom, 13. storočie, rytierska sála, prehliadka umenia chovu dravých vtákov, jedlá zlých rytierov.
4. HRAD SCHLAINING: hradná stavba z 1272, v 17. storočí prestavaná, gotická kaplnka, zbierky.

Kostoly a kláštory
1. EISENSTADT: františkánsky kláštor, založený 1625, zaujímavé zariadenie pre prehliadku 17/18. storočie, Haydnov organ, hrobka Esterházy, múzeum diecézy.
2. FRAUENKIRCHEN: františkánsky kláštor, umelecké poklady z 3. storočia, každoročne sa meniaca výstava.
3. GÜSSING: františkánsky kláštor, založený v roku 1648, postavený pravdepodobne cisárskym dvorným staviteľom Lucchese. Batthyány – hrobka, knižnica.
4. KLOSTERMARIENBERG: cisteriánsky kláštor, opátstvo, založené v roku 1195, stále zbierky, „Pôsobenie cisteriánov v panónskom priestore“.
5. LORETTO: bývalý servitánsky kláštor, založený 1651, baroková stavba 17/18. storočie. V krížovom vstupe Casa Santa so sochou „Čierna božia matka“.
6. MÖNCHHOF: 1955 opátstvo Heiligenkreuz na okraji dvora mníchov, cisteriánsky kláštor, jediné opátstvo v Burgenlande – Marienkron – liečebný dom so špeciálnou ponukou rôznych terapií.

Detské atrakcie
1. BAD TATZMANNSDORF: múzeum vo voľnom priestranstve.
2. BERNSTEIN: múzeum skál, Schaubergwerk.
3. GROSSPETERSDORF: mesto westernu, rozprávkový vlak (parná lokomotíva).
4. GRÜSSING: divoký park.
5. NEUSIEDL AM SEE: panónske domovské múzeum.
6. PAMHAGEN: park stepných zvierat.
7. SCHLOSS LACKENBACH: „Po stopách prírody“, cítiť, počuť, vidieť, objaviť, vynájsť a oddýchnuť si v interaktívnom múzeu zámku Lackenbach.
8. ST. MARGARETHEN: rozprávkový park pre voľný čas Neusiedler See.

Národné parky
Národný park jazera Neusiedler See – jazerný trojuholník
Národný park Neusiedler See – jazerný trojuholník je jediným stepným národným parkom v strednej Európe. Obzvlášť bohatý na vtáctvo na jar a na jeseň je zaujímavé svojou tvorbou soľných jazier a vlahu meniacimi lúkami. Má nenahraditeľný význam. Či idete na exkurziu pešo, na bicykli alebo v koči ťahanom koňmi, na koni, zažijete neopakovateľnú atmosféru tohto stepného národného parku.
Nationalpark Neusiedler See – Seewinkler
A – 7142 IIImitz, tel. 2175/3442
Fax: 2175/3442 – 4,
neusiedlersee.np@netwaz.at


Jazerá a vodné plochy
Zvláštnosťou, ktorou sa môže pochváliť spolková krajina Burgenlad je jazero Neusiedler See. Je totiž jedinečným a jediným stepným jazerom v strednej Európe. Má dĺžku 33,5 km a je takmer 12 km široké, ale len maximálne 1,8 m hlboké. Okolie tohto „Mora Viedenčanov“ ako sa jazero nazýva je plné pláží, má možnosti na surfovanie, a je obkolesené akýmisi trstinami, ktoré sú vhodné pre ríšu vtákov. Práve tu žije mnoho druhov je to jednoducho bohaté refúgium.
Na jeho východnom brehu, pri IIImitz a Apetion v jazernom trojuholníku, sa oplatí navštíviť tento národný park. Neusiedler See so svojimi malými jazierkami a zákutiami doslova pozýva k návšteve.

Po stopách hudby
EISENSTADT:
HUDOBNÉ PODUJATIA: Medzinárodné Haydnove dni (polovica septembra, Haydnove koncerty na zámku Esterházy, polovica septembra – začiatok októbra).
HUDOBNÉ PAMÄTNÍKY: Joseph Haydn: Haydnovo múzeum (obytný dom, Joseph – Haydn – Gasse 21., mauzóleum/za kostolom).
Franz Liszt: krajinské múzeum: Franz Liszt – dokumentácia.

LOCKENHAUS: Komorný hudobný festival (zači. – polovica júla).
MÖRBISCH AM SEE: Hudobné slávnosti na jazere Morbisch (júl – august), štvrtok – nedeľa.
RAIDING (10 km severne od Oberpullendorf): Franz Liszt: Múzeum Franza Liszta, Lisztstrasse 34.
ST. MARGARETHEN: operné slávnosti 2002 (júl a august).

Vínne trasy cez Burgenland 409 km
Panónske podnebie zaručuje v tejto spolkovej krajine, ktorá sa rozprestiera od južnej hranice Rakúska až po hranice s Maďarskom, príjemné teploty a tak aj podmienky pre pestovanie hrozna. Najmä v oblasti okolo jazera Neusiedler am See, jedinom stepnom jazere Európy. Práve tu sa intenzívne venujú pestovaniu hrozna a jeho produkcia je viac ako štvrtina rakúskych vín. Najmä biele víno pochádza z tohto regiónu. Úplne iný obraz zasa ponúka Burgenland v strednej a južnej časti, so svojou kopcovitou krajinou. Tu je živná pôda pre pestovanie červeného hrozna výrobu červeného vína.

IIImitz: Národný park Neusiedler am See – Apetlon: raj vtákov Lange Lacke – St. Andrä am Zicksee – Frauen – kirchen: baroková bazilika – Podersdorf – Gols: najväčšie miesto pestovania hrozna v Rakúsku – Weiden am See – Neusiedl am See: panónske domovské múzeum – Winden am See – Breitenburnn: turecká veža – Purbach: územie vínnych pivníc – Donnerskirchen – Oggau – Rust: historické staré mesto odbočka na Mörbisch: scéna na jazere (operety) – St. Margarethen v Burgenladne: Römersteinbruch (pašiové hry, operné slávnosti) – Trausdorf – Pottelsdorf: vinotéka „Vojvoda Bismarck“ – Mattersburg: hrad Forchtenstein – trh St. Martin – Raiding: rodný dom Franza Liszta – Deutschkreutz: oblastná vinotéka – Neckenmarkt: vinohradnícke múzeum – Lackenbach: zámok (po stopách prírody) – Horitschon: vinársky náučný chodník – Lutzmannsburg (termálne kúpele) – Lockenhaus: hrad – Rechnitz – Eisenberg – Deutsch Schützen – Eberau – Moschendorf – Strem – Heiligenbrunn: historická oblasť vínnych pivničiek – Güssing: hrad.Tieto texty boli spracované podľa informačných materiálov Rakúskej agentúry cestovného ruchu


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 08.04.2002