• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Štajersko

Graz – hlavné mesto regiónu
Hlavné mesto spolkovej krajiny Štajersko, 242.000 obyvateľov

PREHLIADKA:
Hlavné námestie*: radnica – františkánsky kostol – ulica Neutor: Joanneum (zbierky*) – Vidiecky ulica – Pánska ulica: Vidiecky dom (altánky vo dvore**), studňa - vidiecky dom (zbierka zbraní**) – zvonkohra – ulica Färber – hlavné námestie – Sacks ulica – Kaiser-Franz-Josef-Kai: lanovka na Schlossberg, veža so zvonicou, opevnenia, veža s hodinami*, vyhliadkové miesto* - Paulus brána – ulica Spor – hlavné námestie.
2 hodiny (bez detailnej prehliadky).

ĎALŠIE PAMÄTIHODNOSTI:
zámok Eggenberg**: miestnosti na prehliadky, zbierky, park – kostol Pomoci sv. Márie – Múzeum náuky o spoločnosti – Rosenberg: vyhliadkové miesto, botanická záhrada, univerzita, palác Aurau.

ODPORÚČAME:
Návšteva chovu lipických koní pri Koflachu, Múzeum pod holým nebom Stubing (gazdovstvá a dvory z Rakúska a jaskyňa Peggau alebo Semriach a ohrada pre medveďov v Mixnitz).

Graz „staré mesto“ - pamiatka UNESCO
Architektonická prehliadka na malom priestore
Jedinečná architektúra starého mesta sa dá vysvetliť len tým, že sa tu okolo zámku Schlossberg, od rokov stredoveku snúbia tie najdôležitejšie architektonické štýly, cez gotiku, renesanciu, barok, historizmus a secesiu, až po súčasnú architektúru. Odzrkadľuje sa to všetko v stavbách, ktoré na nás silno zapôsobia. Zvláštny pocit zo života v stredoveku dostanete vďaka „Zeughaus“, domu svedkov. Ale aj ulice a uličky mesta Graz sú akýmisi svedkami kultúrneho významu mesta, ktorého kultúra minulosti a umenie dneška sa snúbia v jeden pôsobivý celok.
Fascinujúci pohľad zo zámku Schlossberg na labyrint uličiek rôznych formácií a doslova „krajinu“ domov striech z červených tehál, je toho najlepším dôkazom. Množstvo bočných uličiek, dvorov, pasáží a zákutí, to je mesto Graz. Graz „tajná láska Rakúska“ sa stane mimochodom v roku 2003 hlavným kultúrnym mestom Európy!

Informácie: Graz Tourismus,
Herrengasse 16, A – 8010 Graz
Tel.: ++43/3168075-0, fax: ++43/316/8075-20
info@graztourismus.at, www.graztourismus.at

Hrady a zámky
1. GRAZ: zámok Eggenberg: 1625 postavený G. P. de Pomisom. Miestnosti s originálnym vybavením 17/18. storočie, lovecké múzeum, múzeum o po a prehistorickom umení. Zbierka rímskych kameňov, divoký park.
2. HERBERSTEIN (pri Stubenberg): renesančný zámok, od 13. storočia, do roku 1667 prestavaný „Benátsky dvor“, rytierska sála, galéria, komora zbraní. Rittersaal, Ahnengalerie, Waffenkammer.
3. OBERKAMPFENBERG: hrad, pred rokom 1328 postavený, prehliadky so sprievodom aj v anglickom jazyku na objednávku. Reštaurácia na hrade. Trh umeleckých remesiel každoročne v týždni pred 1. adventnou nedeľou.
4. OBERKINDBERG: barokový zámok: múzeum, zbierka mincí, špeciálne výstavy.
5. RIEGERSBURG: Bollwerk proti Turkom. V 17. storočí, izba kniežaťa, zbierka zbraní, najväčšia baroková pevnosť v krajine.
6. ZÁMOK TRAUTENFELS: označenie stredovekej doliny Enn, spomenutý prvý krát v roku 1260. Nádherné barokové maľby a štukatúry, krajinské múzeum.

Kostoly a kláštory
1. ADMONT: benediktínske opátstvo, založené 1074, kostol 1869, knižnica 1774, so sochami od J. Th. Stammela (145 000 zväzkov, ručné písma a ranné tlače).
2. GÖSS: bývalý benediktínsky mníšsky kláštor, založený okolo roku 1000, kostol: krypta 11. storočie, chór zo 14. storočia, dom 1521, biskupská kaplnka: nástenné fresky okolo roku 1283.
3. MARIAZELL: významný pútnicky kostol Rakúska, založený v roku 1157, kaplnka milosrdenstva so strieborným oltárom od J. E. Fischera z Erlachu 1727, socha milosrdenstva z 13. storočia, klenotnica.
4. NEUBERG AN DER MÜRZ: bývalé cisteriánske opátstvo založené v roku 1327, halový kostol z 1496, „Neubergská madona“ okolo 1350, oltár 1612, krížový vstup 14. storočie.
5. PÖLLAU: bývalý augustínsky chorálny mužský kláštor, 1504, kostol s barokovými freskami – „Dóm východného Štajerska“.
6. REIN (pri Gratwein): najstarší cisteriánsky kláštor Rakúska, založený 1129, stĺpová bazilika 1140, v 18. storočí barokizovaná, hlavný oltár s obrazom Kremser Schmidta, 1779.
7. SECKAU: benediktínsky kláštor, založený roku 1140, bazilika s románskym charakterom, mauzóleum Karla II., 1592, fresky od Herberta Beockla, 1961. Výstavy.
8. ST. LAMBRECHT: benediktínsky kláštor, založený okolo 1076, gotický kostol, kostol sv. Petra, baroková cisárska sála, hodnotné steny, sochy svätých.
9. VORAU: augustínsky chorálny kláštor, založený 1163. Kostol s barokovým vybavením (fresky od J. F. Fromillera, krídlový oltár okolo 1505).

Detské atrakcie
1. AIGEN IM ENNSTAL: Trara dobrodružstvo a vandrovanie po lese so zážitkami.
2. ALPL PRI KRIEGLACHU: rozprávkové pasienky.
3. BAD GLEICHENBERG: Styrassic Park.
4. DONNERSBACH/PLANNERALM: streľba z luku.
5. EISENERZ: Erzberg.
6. GRAZ: múzeum lietadiel.
7. HERBERSTEIN: divoký park.
8. IRDNING: jazda na gumových člnoch.
9. LASSING/OPPENBERG: kemping pre zlatokopov.
10. LASSING: detské prázdninové týždne a anglické kempingy – prázdniny bez rodičov.
11. MAUTERN: divoký park.
12. MURAU: murská železnica v doline.
13. MÜRZSTEG: Appelhof.
14. PEGGAU: jaskyňa – vápencová.
15. PIBER: chov lipických koní.
16. ST. GEORGEN OB JUDENBURG: rozprávkový les.
17. STAINZ: fľaškový vlak.
18. STÜBING (16 km severne od mesta Graz): múzeum vo voľnom priestranstve.
19. THÖRL: detské rytierske slávnosti na hrade Schachenstein.

Jazerá a vodné plochy
Málo, ale predsa sa aj Štajersko prezentuje ako krajina jazier. Takmer 6 km dĺžku a takmer 1 km šírku zaberá jazero Grundlsee. Spolu s jazerom Altauseer See tvoria centrum štajerskej Soľnej komory, ktorá už počas mnohých rokov patrí k letnému refúgiu maliarov a spisovateľov. Legendami opradené je jazero Toplitzsee. Je obkolesené pohorím Tote Gebirge. V strede kopcovitého východného Štajerska je dôležitým výletným miestom jazero Stubenbergsee. Chodia sa sem zotaviť najmä hostia z mesta Graz.

Po stopách hudby
GRAZ:
Hudobné podujatia: Styriarte (jún, júl), džezové leto (júl, august), Komorný hudobný festival (júl, september), Štajerská jeseň (koniec septembra – koniec októbra), Zámocké koncerty Eggenberger (máj – september).
Hudobné pamätné mestá:
Hugo Wolf: mestské múzeum, Sackstrasse 18:Hugo – Wolf – izba, busta: hrad v Grazi, čestný dvor, Robert Stolz múzeum: Mehlplatz 1.

KRIEGLACH: Medzinárodné týždne starej hudby (začiatok septembra).
LIENZERSKÁ HUDOBNÁ JAR: Dni komornej hudby: Irdning (každé 2 roky).
MÜRZZUSCHLAG:
Johannes Brahms: Múzeum Brahmsa, Wiener Strasse 2.,
Johannes – Brahms: dokumentácia,
hudobné podujatia v polovici septembra.
NEUBERG A. D. MÜRZ: Neubergské kultúrne dni, koncerty, semináre, výstavy, prednášky, rámcové programy (polovica – koniec júla v Neuberger Münster).
STUBENBERG: zámok Schielleiten: Východoštajerské hudobné leto (máj – október).

Vínna trasa cez južné Štajersko 398 km
Malá, ale príjemná, tak sa dá označiť vínna oblasť Štajerska. „Klapotez“, drevený veterný mlyn, ktorý je akýmsi znakom krajiny, v juhovýchodnej časti Rakúska je 3000 hektárov viničov. Vrchovitá krajina na Stainz, tak ako aj pri hraniciach so Slovinskom, ponúka jedinečné dojmy. Stretáva sa tu vlhké stredomorské podnebie a suché panónske podnebie, a preto je tu možnosť pestovať zvláštne druhy hrozna a vína ako napríklad ružové víno Schilcher, z tmavého hrozna. Tu sa nachádza aj najvyššie položený vinohrad Európy, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 600 metrov.

Graz – Stainz: zámok – Deutschlandsberg: hrad s prehistorickým múzeom – Schwanberg – Eibiswald – Leutschach – Langegg – Gamittz: zámok, vínne múzeum – Ehrenhausen: barokové mauzóleum – Leibnitz: zámok Seggau – Mureck – Zámok Brunnsee – zámok Halbenrain – Bad Radkersburg: historické staré mesto a kúpele s parkom – Kloch: vinotéka a vinohradnícke múzeum – St. Anna am Aigen, vinotéka – Bad Gleichenberg: termálne kúpele/park – Kapfenstein: zámok a vínna pivnica – Fehring – Riegersburg: opevnenie a múzeum čuchových vnemov! – Loipersdorf: najväčšie termálne kúpele Štajerska – Fürstenfeld: Pfeilburg – Blumau: termálna krajina výtvarníka Hundertwassera – Bad Waltersdorf: termálne kúpalisko – Hartberg: románske miesto – Stubenberg: zámok Schielleiten, zámok Herberstein so zoologickou záhradou – Gleisdorf – Graz.Tieto texty boli spracované podľa informačných materiálov Rakúskej agentúry cestovného ruchu


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 08.04.2002