Rakúsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Cestná doprava
Vo všeobecnosti platia pravidla cestnej premávky a značky v Rakúsku ako v ostatných krajinách Európy. Horské cesty sú takmer všetky lemované zvodidlami. Na horských cestách s prudkým klesaním je potrebné v pravú chvíľu zaradiť nižší prevodový stupeň. Všeobecne dávanie prednosti autu idúcemu do kopca nejestvuje. Pri snehu sú bezpodmienečne zimné pneumatiky. Od 1.1.2008 platí v Rakúsku nový predpis, ktorý prikazuje v období od 1. decembra do 15 apríla používanie zimných pneumatík vozidlám do 3,5 t. V prípade súvislej vrstva snehu na ceste alebo je na tejto komunikácii poľadovica,musí vodič použiť na kolesách hnacej nápravy celoobvodové snehové reťaze (schválené pre daný typ vozidla). Pri nedodržaní predpisu hrozí pokuta 35 EUR. V prípade ak Vaše auto zablokuje prevádzku na medzinárodnej komunikácií pokuta je stanovená do výšky 5000 EUR.

Automobilové kluby
OAMTC: Schubertring 1-3, A –1010 Wien, tel: ++43 1 7111 99-0, office@oeamtc. at, www.arboe.or.at ARBO: Mariahilfer Strasse 180, A 1150 Wien, tel: ++43 1 891 21-7, jd@arboe.at, www. Arboe.or.at

Mýto na dialniciach
Za použitie diaľnic a rýchlostných ciest (aj štátnej diaľnice) je v Rakúsku platiť povinnosť. Poplatok za mýto sa uskutoční hneď pri zakúpení diaľničnej známky. Je potrebné ju podľa pokynov nalepiť na viditeľné miesto predného skla automobilu, do stredu, alebo vľavo.
ROČNÁ NÁLEPKA
Motocykle euro 29,07, osobný automobil a obytný príves euro 72,67.
DVOJMESAČNÁ NÁLEPKA
Motocykle euro 10,90, osobný automobil a obytný príves euro 21,80.
10-DŇOVÁ NÁLEPKA
motocykle: euro 4,36, ossobný automobil a obytný príves euro 7,63.
Nezaplatenie alebo iné porušenie predpissu bude pokutované príplatkom euro 79,94. V zahraničí dostanete nalepovacie známky v automobilových kluboch alebo priamo na čerpacích staniciach. V Rakúsku v klube OAMTC a ARBO alebo na pošte, v predajniach tabaku a čerpacích staniciach.

Rýchlostné obmedzenia
Osobné automobily na obecnej ceste 100km/h, diaľnice 130 km/h, v mieste je povolená rýchlosť 50 km/h (v meste Graz všeobecne 30 km/h), na cestách, kde máte prednosť 50km/h), ak to nie je označené inak. Osobné automobily s prívesmi nad 750 kg v meste 50 km/h, diaľnice a voľné cesty 100km/h. Rýchlostné obmedzenia môžu byť predpísané podľa potreby.

Použitie alkoholu za volantom
je trestané finančnou pokutou až po odobratie vodičského preukazu. Možná hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile(hranica pri dýchacej skúške alkoholu je 0,25mg). DETI VO VEKU POD 12 ROKOV môžu sedieť len v detských sedačkách. POUŽITIE BEZPEČNOSTNÝCH PÁSOV JE POVINNOSŤOU. Pri jazde jednostopím motorovým vozidlom je povinnosť mať prilbu.

Krátke parkovacie zóny
Tzv. „modré zóny“ (medzi 30 min. A 3. hodinami). Parkovací čas musí byť riadne označený. Parkovacie hodiny dostanete zdarma v tabaku a je potrebné ich dať na viditeľné miesto pod predné sklo auta. V niektorých mestách je potrebné kúpiť parkovacie listy-karty (v bankách, tabaku, alebo v automatoch, pretože parkovanie v takejto zóne podlieha poplatkom). Parkovanie 10 minút je zdarma, ale musí byť označené parkovacím listom.

Nehody
, ktoré sa stanú v premávke, a vzniknú pri nich škody osobám treba nahlásiť na polícii alebo žandárom: pri vecných škodách len vtedy, keď sa môže dokázať vzájomná identita. Pri vecných škodách je treba vyplniť formulr z Comité Européen des Assurances. Klub OAMTC a ARBO majú nepretržitú pohotovostnú nehodovú službu, ktorú môže využiť každý vodič. Tí, ktorí nie sú členmi týchto klubov, môžu použiť túto službu za úplatu.

Správy o cestnej premávke
Vysielané sú každú hodinu po každom spravodajskom vysielaní rádio 03. Aktuálne informácie, ako napr. zápchy, nehody, zhoršené poveternostné podmienky vysielajú v rozhlasových staniciach priebežne a opakujú sa každú hodinu. Informácie o stave vozovky môžete dostať zo zvukového záznamu služby OAMTC, Tel.:++43 1 175 20.

Dôležité telefónne čísla
OAMTC nehodová služba – Pannandienst: 120
ARBO nehodová služba – Pannandienst 123
Hasiči: 123 Polícia: 133 Záchrana: 144

BENZÍN V Rakúsku je v ponuke bezolovnatý benzín Normal (91 oktanový, EUROSUPER (bezolovnatý 95 oktánový, Super Plus (98 oktánový), dizel a tekutý plyn. Pre staršie druhy automobilov bez katalizátora je na čerpacích staniciach v ponuke doplnkový plyn (Additiv) v 250 ml fľašiach, ktorý sa musí naplniť. CENY ZA LITER (STAV MAREC 2001) Benzín bezolovnatý Normal: euro 0,82, EUROSUPER: euro 0,84, Super Plus: 0,92, Dízel: euro 0,71.

Autobusová premávka
Verejná autobusová premávka v Rakúsku má viac ako 2600 liniek. Takmer 800 liniek spája Rakúsko so zahraničím. Presné informácie dostanete v centrále vo Viedni. Tel: ++43 1 711 01.

Taxíky a požíčiavanie áut
Taxíky sú k dispozícii vo všetkých väčších mestách s rovnako nadstaveným taxametrom. Pri zmene ceny získava základná cena úradnú prirážku. Vo Viedni za batožinu, ktorá je ťažšia ako 20 kg zaplatíte príplatok. V ostatných miestach sú tarify za istú trasu. Cestu krajinou a cenu za ňu si musíte dohovoriť vopred. Pri jazde z Viedne na letisko ráta taxikár aj cestu späť vo výške euro 9,45. Autá si môžete požičať na letiskách autobusových staniciach, železničných staniciach, v mestách (AVIS, HERTZ, ARAC, Budget, EUROPCAR/InterRent) a veľa iných.

Vlak
Sieť rakúskych spolkových železníc obsahuje 5800km dlhé železničné spojenia a je priamo napojená na európsku železničnú sieť. Na všetkých najdôležitejších rakúskych trasách jestvuje sieťový takt jazdný plán, koncipovaný s hodinovým alebo dvojhodinovým intervalom a rýchlymi prestupovými možnosťami.

Zľavy na cestovnom sú ponúkané vo všetkých mestách strednej Európy (napríklad zľava pre cesty do Rakúska, v Nemecku).V Rakúsku ponúka tzv. Karta výhod Vorteilscard - rôzne varianty, tak napríklad ponuky pre skupiny a iné zľavy. Deti do dosiahnutia 6. roku jazdia zdarma, do 15 roka života je cestovanie za polovičnú cenu. S kartou výhod jazdia rodiny s deťmi do 15. rokov zdarma, rodičia platia polovičnú cenu lístka. K tomu si musíte zakúpiť rodinný pas za cenu euro 18,17. S plus lístkom – (platný je do II. Triedy od 101 km, dostanú malé skupiny min. 1 dospelý a 1 dieťa, max. 5 dospelých a 1 dieťa – zľavu 50% (deti do 75%).

Prerušenie cesty v jednom smere je možné vtedy, keď cesta je dlhšia ako 200km, a musíte to oznámiť personálu vo vlaku. VLAKY EURO CITY majú vždy pripojený jedálenský voze, národné vlaky ponúkajú reštauračné vozne, alebo mobilný bar s drobným občerstvením.

Vlaky v noci majú ležadlový vozeň alebo lôžkový vozeň. VLAKY S AUTAMI premávajú medzi Viedňou a Villachom (372 km), Viedňou a Salzburgom (317 km), Viedňou a Bischofshofenom (371 km), Viedňou a Innsbruckom (572 km), Viedňou a Feldkirchom (731 km), Viedňou a Lienzom (476 km), Viedňou a Schwarzach St. Veit (385 km), tak ako aj medzi Grazom a Feldkirchen (607 km) a Villachom a Feldkirchen (466 km). Je vhodné, keď sa dostatočne včas budete informovať o časoch odchodov a príchodov, pretože sa sezónne menia. Presné časy, ale aj ceny, vám povedia pri pokladniciach na železničných staniciach Rakúska, alebo v cestovných kanceláriách, automobilových kluboch ako aj na ReiseServiceCenter vo Viedni, tel.: 0517 17.

Nakladanie áut na vlak
cez tunel Tauerntunnel (Bockstein-Mallnitz, 8km). Možnosti jazdy sú v krátkych intervaloch podľa plánu v oboch smeroch. Informácie ReiseServiceCenter, tel: 0517 17 a na železničnej stanici Mallnitz-Obervellach, tel.: ++43 47 84 600 –390.

Horské železnice
V Rakúsku je v premávke takmer 3 300 lanoviek, sedačkových výťahov a vlekov. Mnohé z nich siahajú do výšky 3000 metrov a vyššie.

Viac info Rakúskych železniciachwww.oebb.atic

Lietadlo
Rakúsko je spojené aerolíniami Austrian Airlines, Lauda Air, Tyrolean Airways, líniami Rheintal a sieťou medzinárodných leteckých spološností. Medzinárodné prípoje smerujú na letisko Viedeň-Schwechat, ale aj na letisko Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz a Salzburg.

Vo vnútroštátnej leteckej premávke tieto mestá spája letecká spoločnosť Tyrolean Airways a Rheintalflug. Z letiska Viedeň-Schwechat premáva v pravidelných intervaloch (každých 20 min. Vlak, resp. rýchlovlak a autobus do mesta Viedeň (Wien City Air Terminal). Centrálne informácie o letoch, tel.: ++43 1 7007/222333, www.viennaairport.com

Loď
Lodná doprava premáva na Dunaji od polovice apríla do konca októbra a na všetkých väčších jazerách v Rakúsku (od mája po koniec septembra), a rýcha lodná doprava na Dunaji. Plavby po Dunaji v rámci Rakúska tak ako aj do krajín, ktorými preteká Dunaj. Špeciálne plavby loďou pre skupiny.

Viac info www.ddsg-blue-danube.at www.danube-river.org.


Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...